STRATEŠKI PLAN 2013-‐2017

SAVEZ UDRUGA OSOBA S INVALIDITETOM MEĐIMURSKE ŽUPANIJE STRATEŠKI PLAN 2013-­‐2017
Čakovec, lipanj 2013.
1. UVOD
Cilj strateškog planiranja Saveza udruga osoba s invaliditetom Međimurske županije bio je:
-­‐ analizirati stanje organizacije,
-­‐ definirati viziju i misiju organizacije, -­‐ definirati smjernice razvoja za iduće 5godišnje razdoblje,
-­‐ definirati operativni plan za 2013. godinu.
2. PROCES STRATEŠKOG PLANIRANJA
Strateško planiranje definira se kao proces odlučivanja o promjenama/razvojnom smjeru koji organizacija želi napraviti u svom radnom okruženju kroz određeni vremenski period.
Strateško planiranje zajedno s operativnim čini cjelinu u procesu razvoja organizacije. Ova cjelina okosnica je održivog razvoja i kao takva preduvjet za postojanje i uspješnost ostalih razvojnih komponenti jer kako sama ideja razvoja nije dovoljna bez operacionalizacije i kvalitetnog planiranja financija, tako nema niti uspješne operacionalizacije bez pametno osmišljene i razrađene strategije.
U svakom procesu strateškog planiranja osobne i organizacijske sposobnosti i mogućnosti ugrađuju se u modele kroz koje se pristupa problemima i stvarnosti situacije u kojoj radimo i tema oko kojih želimo proizvesti promjenu. Istovremeno se poboljšava sposobnost da organizacija ali i sami pojedinci analiziraju probleme, rezultate kao i dinamiku samih aktivnosti te time steknu jasniju sliku o okruženju u kojem organizacija djeluje. Važno je imati na umu da strateško planiranje zahtjeva da se vrše prilagodbe rada organizacije na temelju vanjskog okruženja. Ovaj proces strateškog planiranja proveden je na način da su članovi/ice Saveza udruga osoba s invaliditetom Međimurske županije pripremali proces definirajući teme i okvir samog planiranja dok je sesija planiranja provedena s ostalim dionicima i članovima/icama članica organizacija. Program rada sesija planiranja:
DAN 1
14:00-­‐14:30 14:30-­‐14:45 14:45-­‐15:05
15:05-­‐15:20 15:20-­‐15:30 15:30-­‐16:30 16:30-­‐17:00 17:00-­‐17:10 17:10-­‐18:20 18:20-­‐18:30 Uvod u proces Ja strategijonaut/ica
Ključno pitanje Pauza
IOM -­‐ integrirani organizacijski model -­‐ prezentacija
IOM -­‐ integrirani organizacijski model -­‐ vježba
Pauza ručak
Misija -­‐ prezentacija
Izjava o misiji Zatvaranje dana
DAN 2
14:00-­‐14:10 14:10-­‐14:20 14:20-­‐15:30 15:30-­‐15:45 15:45-­‐16:10 16:10-­‐16:40 16:40-­‐18:00 18:00-­‐18:20 18:20-­‐18:30 Uvod u dan
Vizija -­‐ prezentacija Izjava o viziji
Pauza
Analiza organizacije: IOM kontrolna lista (SW)
Pauza ručak
Analiza okruženja: sken okoline (SO) Prezentacija i diskusija -­‐ SWOT
Zatvaranje dana
DAN 3
14:00-­‐14:10 14:10-­‐15:30
15:30-­‐15:45 15:45-­‐16:30
16:30-­‐17:00 17:00-­‐18:20 18:20-­‐18:30 Uvod u dan Od OT do SOR -­‐ razvoj i odabir strateških smjernica
Pauza
Matrica strateškog usmjerenja (SOM) Pauza
Operativni plan (do kraja 2013.)
Follow up, evaluacija, zatvaranje procesa
3. O SAVEZU
Savez udruga osoba s invaliditetom Međimurske županije osnovan je 1987.godine, prvotno pod nazivom Savez organizacija invalida općine Čakovec, temeljem odluke sa sjednice inicijativnog odbora za osnivanje Saveza održane dana 09.12.1985.godine, na inicijativu Republičke konferencije za zaštitu i rehabilitaciju invalida SRH. Tadašnje članstvo sačinjavali su Društvo za pomoć mentalno retardiranim osobama općine Čakovec, Organizacija civilnih invalida rada Općine Čakovec, Savez slijepih Hrvatske -­‐ Općinska organizacija Čakovec, Savez osoba oštećena sluha Čakovec, Savez invalida rada Hrvatske -­‐ Općinska konferencija Čakovec i Društvo distrofičara, invalida cerebralne i dječje paralize i ostalih tjelesnih invalida općine Čakovec. Prvom predsjednicom predsjedništva imenovana je Janja Balent, a tajnicom Katica Martinjaš. Prvo sjedište Saveza bilo je u Čakovcu, na adresi Vladimira Nazora 16.
Osnovni sadržaj djelatnosti Saveza tada je bio unapređivanje društvenog položaja i uloge invalida u samoupravnoj socijalističkoj zajednici, dogovaranje i usklađivanje aktivnosti članica u pogledu rješavanja pitanja od zajedničkog interesa, u skladu sa širim društvenim interesom i sudjelovanje u proširivanju sistema društvene brige, rehabilitacije i zaštite invalida.
1988. godine predsjednicom Saveza postaje dr. Jadranka Hranilović, a tajnikom Pukaj Antun.
1990. godine izmjenjuje se sjedište Saveza, na adresu Čakovec, Maršala Tita 29.
1995. godine tadašnji Savez organizacija invalida općine Čakovec mijenja svoj naziv u Savez organizacija invalida Županije Međimurske, sa sjedištem u Čakovcu, Kralja Tomislava 29.
1997. godine društvena organizacija Savez organizacija invalida Županije Međimurske postaje udruga, sukladno stupanju na snagu Zakona o udrugama.
1998. godine Savez udruga invalida Međimurske županije upisan je u Registar udruga Međimurske županije, a predsjednica dr. Jadranka Hranilović i tajnica Margareta Kuzmić imenovane su osobama ovlaštenim za zastupanje.
2002. godine Savez udruga invalida Međimurske županije mijenja svoju adresu na Čakovec, Perivoj Zrinskih 2, te je te godine izabrana nova predsjednica Saveza, Zora Jurišaga, dok tajnicom i nadalje ostaje Margareta Kuzmić.
2005. godine Savez udruga invalida Međimurske županije mijenja svoj naziv u Savez udruga osoba s invaliditetom Međimurske županije, za predsjednika je izabran Josip Balog, dopredsjednika Dragutin Šarić, a tajnicu Melita Dobša.
2006. godine, Dragutin Šarić postaje predsjednikom udruge, a Dušanka Sačer-­‐Starčević dopredsjednicom.
2007. godine izabrana je nova tajnica Saveza, Mirna Bojić. Iste godine Drušvo distrofičara, invalida cerebralne i dječje paralize i ostalih tjelesnih invalida istupa iz članstva Saveza.
2010. godine za predsjednicu je izabrana dr. Jadranka Hranilović-­‐Petričić, a za dopredsjednicu Marija Ciglar.
2011. godine, Marija Ciglar postaje predsjednica Saveza, Nada Igrec dopredsjednica, a tajnica Saveza i nadalje je Mirna Bojić.
2013. godine u Savez se učlanjuje Udruga za sindrom Down Međimurske županije, te uz ostale udruge članice, Udrugu slijepih Međimurske županije, Udrugu za pomoć osobama s mentalnom retardacijom Međimurske županije, Udrugu tjelesnih invalida Međimurja, Udrugu invalida rada Međimurske županije i Udrugu gluhih i nagluhih Međimurske županije Čakovec, postaje 6. članicom Saveza.
Udruga slijepih Međimurske županije je oblik dragovoljnog udruživanja slijepih građana. Ona okuplja slijepe na području Međimurske županije radi ostvarivanja njihovih pojedinačnih i zajedničkih interesa, prava, zaštite slijepih i zadovoljavanja njihovih posebnih potreba, bez namjere stjecanja dobiti. Osnovana je 1951. godine. Sjedište udruge je u Čakovcu, Kralja Tomislava 34. Predsjednica udruge je Marija Ciglar, a dopredsjednica Nevenka Lakatoš. U Udrugu slijepih su učlanjene 203 osobe.
Udruga tjelesnih invalida Međimurja je samostalna, dobrovoljna, nestranačka i neprofitna udruga koja okuplja osobe s invaliditetom radi zajedničkih interesa, prava i obveza u oblasti prevencije, liječenja, rehabilitacije, zapošljavanja, socijalne skrbi, sporta i rekreacije i cjelovite brige i pomoći o potrebama i pravima invalidnih osoba. Osnovana je 1998. godine. Sjedište udruge je u Čakovcu, Perivoj Zrinskih 1. Predsjednik udruge je Branko Baksa, a dopredsjednik Željko Belić. U Udrugu tjelesnih invalida učlanjene su 341 osobe.
Udruga invalida rada Međimurske županije je dobrovoljna, nestranačka i neprofitabilna udruga koja okuplja invalide rada sa svrhom ostvarivanja, zaštite i usklađivanja pojedinačnih, osobnih i zajedničkih interesa i unapređivanja kvalitete njihova života. Osnovana je 1968. godine. Sjedište udruge je u Čakovcu, A. Schulteissa 16. Predsjednica udruge je Vlatka Minđek, a dopredsjednica Anđela Novak. Udruga invalida rada ima oko 350 članova.
Udruga gluhih i nagluhih Međimurske županije Čakovec je dragovoljna, nestranačka i neprofitna udruga sa socijalno humanitarnim ciljevima koja okuplja osobe oštećena sluha (gluhe, nagluhe i gluhoslijepe) i osobe oštećena sluha sa ugrađenim kohlearnim implantatom (umjetnom pužnicom) s područja Međimurske županije u svrhu ostvarivanja njihovih pojedinačnih i zajedničkih interesa. Osnovana je 1956. godine. Sjedište udruge je u Čakovcu, Perivoj Zrinskih 2. Predsjednik udruge je Stjepan Toplek, a dopredsjednica Nada Igrec. Udruga ima 210 članova.
Udruga za pomoć osobama s mentalnom retardacijom Međimurske županije je dobrovoljna, nestranačka, neprofitabilna udruga za pomoć i unapređenje kvalitete življenja osoba s mentalnom retardacijom i njihovih obitelji. Osnovana je 1969. godine. Sjedište udruge je u Čakovcu, Perivoj Zrinskih 2. Predsjednica udruge je dr. Jadranka Hranilović-­‐Petričić, a dopredsjednica Mirjana Golub. Udruga ima 475 nominalnih i 304 redovnih članova.
Udruga za sindrom Down Međimurske županije osnovana je 2004. godine s osnovnim ciljem okupljanja osoba sa sindromom Down u Međimurskoj županiji, njihovih roditelja, ali i svih drugih osoba koje mogu i žele pridonijeti radu Udruge. Sjedište udruge je u Čakovcu, A. Schulteissa 19. Predsjednica udruge je Višnja Horvat, a dopredsjednica Marija Murk. Udruga ima 64 člana. Danas je Savez udruga osoba s invaliditetom Međimurske županije dobrovoljno, neprofitno, nevladino, nestranačko udruženje udruga osoba s invaliditetom s područja Međimurske županije, njenih gradova i općina, radi ostvarivanja zajedničkih interesa, prava i zaštite osoba s invaliditetom, bez namjere stjecanja dobiti.
Ciljevi i zadaće Saveza su:
-­‐ Okupljanje i udruživanje osoba s invaliditetom iz Međimurske županije,
-­‐ Koordiniranje, dogovaranje, usmjeravanje i izvršavanje poslova i zadataka od zajedničkog interesa svih članica,
-­‐ Rad na unaprjeđivanju profesionalne orijentacije, rehabilitacije, zapošljavanja, kulturno-­‐
kreativnih aktivnosti, odmora i oporavka, sporta i rekreacije te društveno-­‐zabavnog života osoba s invaliditetom,
-­‐ Briga o poštivanju ljudskih prava i ukidanju svih oblika diskriminacije nad osobama s invaliditetom,
-­‐ Predlaganje, izmjena i dopuna postojećih ili donošenje novih strategija, propisa, politika i mjera kojima se unaprjeđuje položaj osoba s invaliditetom,
-­‐ Promicanje sudjelovanja osoba s invaliditetom u svim oblicima javnog života i svim procesima odlučivanja na lokalnoj, regionalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini,
-­‐ Zaštita fizičkog i mentalnog zdravlja osoba s invaliditetom,
-­‐ Razvijanje suradnje s udrugama, institucijama i tijelima koji u svom djelovanju imaju sadržaje važne za osobe s invaliditetom,
-­‐ Unaprjeđivanje svih oblika mobilnosti za osobe s invaliditetom i praćenje provedbe Zakona o arhitektonskim barijerama,
-­‐ Redovito obilježavanje Međunarodnog dana osoba s invaliditetom te poticanje stvaralačke i kulturne aktivnosti članica na prigodnim manifestacijama,
-­‐ Osiguranje kontinuiranog rada Saveza,
-­‐ Upoznavanje javnosti o svojem radu putem internog i javnog priopćavanja,
-­‐ Poštivanje i pridržavanje Etičkog kodeksa Saveza,
-­‐ Pružanje usluga pomoći u kući,
-­‐ Zaštita i promicanje rodne ravnopravnosti te zaštita obitelji osoba s invaliditetom,
-­‐ Podrška socijalnom zadrugarstvu kao mogućem obliku zapošljavanja osoba s invaliditetom,
-­‐ Poticanje volonterizma u lokalnoj zajednici,
-­‐ Rad na unaprjeđenju zaštite okoliša i prostornog uređenja te prilagodbi konkretnih rješenja o potrebama osoba s invaliditetom,
-­‐ Razvijanje i unaprjeđenje sektorske i međusektorske suradnje, -­‐ Poticanje suzbijanja i prevencije svih oblika ovisnosti osoba s invaliditetom, osobito djece i mladih,
-­‐ Praćenje i proučavanje razvitka i dostignuća na području obrazovanja, zdravstvene, psiho-­‐
socijalne i profesionalne rehabilitacije, zapošljavanje te potiče njihovu primjenu i djeluje na zadovoljavanje specifičnih potreba osoba s invaliditetom.
Od 1999. godine Savez kontinuirano obilježava Međunarodni dan osoba s invaliditetom kroz organizaciju i održavanje okruglih stolova u svrhu edukacije članova udruga članica Saveza, kao i članova njihovih obitelji kako na najbolji način koristiti pozitivne zakonske propise i ostvariti svoja prava, kao i korištenje prevencije u liječenju i na taj način provoditi prevenciju progresije invaliditeta, a sve u interesu kvalitetnijeg života osoba s invaliditetom. Od iste godine organizira se i obilazak ustanova koje brinu o osobama s invaliditeom. Aktivnost koja se od 2003. godine provodi kontinuirano je Radionice na otvorenom. Krajnji cilj navedenih aktivnosti jest senzibilizirati lokalnu upravu i samoupravu, te širu društvenu zajednicu i upoznati ih s problemima i potrebama osoba s invaliditetom kako bi svojim razumijevanjem te konkretnim doprinosom pomogli ostvarenju što kvalitetnijeg života osoba s invaliditetom.
Glavni donatori aktivnosti su Ministarstvo socijalne politike i mladih, Međimurska županija, Grad Čakovec, HEP d.d., te poduzetnici Međimurske županije.
4. INTERESI I OČEKIVANJA / KLJUČNO PITANJE
Na početku procesa članovi/ice i ostali dionici mapirali su zajednička polazišta planiranja i temeljne interese zajedničkog djelovanja. Iz procesa su izašli sljedeći interesi:
Zajednička interesna skupina koja lakše donosi rješenje o ostvarivanju potreba
Zajednički rad na projektima
Najam prostora je vezan uz savez
Ulazak u mogućnosti odlučivanja za OSI – na nivou županije
Objedinjavanje rada za kvalitetu života članova (razmjena iskustva)
Zajedničke zamolbe za donacije
Napredak
Zahtjevi prema nacionalnoj razini
Očekuje bolji položaj u budućnosti osoba s invaliditetom
Da osobe s intelektualnim poteškoćama/mentalnom retardacijom budu ravnopravne s ostalim osobama s invaliditetom
Suradnja
Zajedno smo jači
Da zajedno sa ostalim udrugama vršimo jači pritisak na lokalnu zajednicu s ciljem rješavanja problema i potreba.
Iz procesa i outputa definiralo se ključno pitanje procesa strateškog planiranja:
“Na koji način razvijati Savez da se ojačaju kapaciteti potrebni za ujednačen, održiv razvoj članica Saveza te da se na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini zajednički utječe na rješavanje problema i potreba osoba s invaliditetom?”
5. OSOBNE VRIJEDNOSTI
U nastavku procesa članovi/ice i ostali dionici Saveza napravili su analizu osobnih vrijednosti, pozicioniranje i mapiranje njih kao pojedinaca u organizacijskom kontekstu, te su vizionirali organizacijski i osobni razvoj koji je vrijednosno utemeljen.
Osobne vrijednosti članova/ica i ostali dionika: ravnopravnost svih osoba, druženje, pomoć drugima, timski rad, iskrenost, posebnost, upornost, osjećajnost, otvorenost, poštenje, preciznost u razmišljanju, odlučnost, upornost, znatiželjnost.
Savez “sutra” očima članova/ica i ostali dionika: savez kao članica SOIH-­‐a, zajednica zadovoljnih ljudi, udruga nesebičnih pojedinaca koji su u svakom momentu spremni pomoći svim članovima unutar udruge, značajan napredak udruga članica i saveza te dobra suradnja između članova kao i veća osvještenost ljudi koji nisu direktno povezani s udrugom/savezom a u mogućnosti su pomoći.
6. INTEGRIRANI ORGANIZACIJSKI MODEL (IOM) Integrirani organizacijski model (IOM) je model kojim možemo opisati i analizirati organizaciju te ustanoviti njeno stanje. Poput svakog modela, IOM je pojednostavljenje složene stvarnosti u kojoj mnoštvo različitih čimbenika utječu jedan na drugog. Model bi trebao pomoći pri pronalaženju odgovora na važna pitanja koja su postavljena.
IOM je integrirani (ili integralni) model koji naglašava međuovisnost različitih elemenata organizacije: iako se elemente u određenoj mjeri može promatrati i zasebno, međusobno su svi oni povezani te se, u idealnom slučaju, nalaze u ravnoteži. Kad ne postoji ravnoteža, odnosno kad ne postoji jasno izražena ravnoteža između različitih elemenata unutar organizacije ili organizacijske jedinice, organizacija u svome radu neće optimalno djelovati. Potreba za organizacijskom promjenom tada postaje očiglednom.
U procesu analize, sudionici/ice su definirali sljedeće elemente:
Ulazni parametri
− članovi (ljudski resursi) -­‐ 6 članica, 1200 članova/ica udruga članica
− ormar
− laptop
− arhiva
− ugovor o najmu -­‐ unajmljen prostor Izlazni parametri (rezultati, posljedice, utjecaj)
− radionice na otvorenom – 1x godišnje
− okrugli stolovi – 1x godišnje
− tribine – 1x godišnje
− sastanci s predstavnicima jedinica lokalne/područne samouprave – 3x godišnje
− uključivanje – zajednički nastupi predstavnika članica u javnosti
− jednokratna potpora, posjet članovima, posjet institucijama u kojima su članovi udruga povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom
− informativni letak
− zapošljavanje preko javnih radova
− misa za osobe s invaliditetom
Faktori (opće okruženje)
− postojeći zakoni odgovaraju potrebama OSI – provedba loša
− mi kao članovi saveza ne činimo dosta za vanjsko okruženje
− pratimo nove tehnologije u skladu s potrebama samih članica saveza i OSI
− senzibiliranost javnosti i stalno poticanje članica – zajednica nije dovoljno senzibilirana
− europski orijentirani, a u provedbi balkanski -­‐ karakteristike lokalne zajednice
Dionici (specifično okruženje)
− partneri – OCD, jedinice lokalne/područne samouprave, Ministarstvo socijalne politike i mladih, ostala ministarstva, Centar za socijalnu skrb, zdrastvene i kulturne institucije, HZZ
− donatori (javni i privatni sektor)
− druge udruge OSI
− građani
− nacionalni savezi
− lokalni mediji
− povjerenstvo OSI MŽ
Struktura
− skupština Saveza (po 3 člana/ice iz svake udruge)
− predsjednik, dopredsjednik
− izvršni odbor (po 1 član iz udruge)
− nadzorni odbor (1 vanjski i 2 člana/ice iz udruga)
− stegovno povjerenstvo (3 člana)
Ljudski resursi
− tajnica Saveza (honorar)
− članice Saveza (6 članica s oko 1200 članova)
− volonteri (povremeni)
Strategija
− godišnji plan rada
− godišnji financijski plan rada
− planovi aktivnosti
Sustav
− Statut
− Pravilnik o radu Skupštine
Stil upravljanja
− većinsko izglasavanje, demokratski
Kultura
− pridržavanje etičkog kodeksa (usmeni)
6. STRATEGIJA
Jedan od prvih koraka u procesu definiranja strateškog smjera i planiranja konkretnih aktivnosti je dogovor oko toga dijele li sudionice/ici istu viziju te jesu li se spremni složiti oko misije djelovanja i ciljeva koji su pred njima.
Kroz tematsku cjelinu vizioniranja sudionici/ice su definirali zajedničku viziju i misiju.
IZJAVA O MISIJI
U procesu definiranja Izjave o misiji, sudionici/ice su došli do 2 radne verzije:
*Savez udruga OSI Međimurske županije povezuje udruge koje okupljaju članove/ice na različitim vrstama aktivnosti i/ili koje pružaju socijalne usluge u Međimurskoj županiji kako bi zajedničkim snagama i zalaganjem poboljšali kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.
*SUOIMŽ okuplja udruge OSI s ciljem poboljšanja kvalitete života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji u lokalnoj zajednici (pri prvom pojavljivanju posebnih potreba) kroz kratkoročne planove i dugoročne programske orijentacije.
Nakon diskusije, definirana je konačna Izjava o misiji Saveza:
Savez udruga osoba s invaliditetom Međimurske županije povezuje udruge koje okupljaju članove/ice na različitim vrstama aktivnosti i/ili pružaju socijalne usluge u Međimurskoj županiji kako bi zajedničkim snagama i zalaganjem poboljšali kvalitetu života djece s poteškoćama u razvoju i odraslih osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.
VRIJEDNOSTI SAVEZA
odgovornost, principijelna, ponizna, komunikativnost, iskrena, točnost, različitost, individualni pristup, samopoštovanje, pravičnost, dosljednost, ustrajnost, snaga, sigurnost u sebe, samopouzdanje, duhovitost, kreativnost, smirenost, poštovanje drugih, prihvaćanje različitosti, spremnost na cjeloživotno učenje, poštivanje želja i interesa drugih – tolerancija, aktivno slušanje, životno iskustvo, timska suradnja, otvorenost, motiviranost i rad na motiviranje drugih, rad na senzibilizaciji okoline, radinost, altruizam, kreativnost, inovativnost, upornost, dosljednost, odgovornost, strpljivost, vjernost, iskrenost, povjerenje, solidarnost, dobrota, marljivost, poslušnost, tolerancija, poštivanje različitosti, nesebičnost, odlučnost, dosljednost, karizmatičnost, humor, ozbiljnost, pozitivnost, znanje, iskustvo, radoznalost, timska suradnja, tolerancija, odgovornost, kreativnost, iskustvo i znanje.
Ključne vrijednosti Saveza: pravičnost, ustrajnost/upornost, tolerancija, suradnja, odgovornost.
IZJAVA O VIZIJI
U procesu definiranja Izjave o viziji, sudionici/ice su došli do nekoliko radnih verzija (kombinirajući unutarnje i vanjske elemente): *Savez teži ostvarivanju društva koje je odgovorno i tolerantno prema svim članovima.
*Savez teži ostvarivanju društva jednakih mogućnosti za sve, uz poštivanje individualnosti želja i interesa svakog člana društva, bez obzira na teškoću ili stupanj invaliditeta.
*Jedinstvo i suradnja svih članica saveza prema društvu jednakih mogućnosti.
*Jedinstvo i suradnja svih članica saveza koje svojim znanjem, iskustvom i tolerancijom kreiraju društvo jednakih mogućnosti.
*Društvo koje je odgovorno i tolerantno prema svim svojim članovima, uz poštivanje individualnih želja i interesa bez obzira na teškoću ili stupanj invaliditeta.
*OSI su prihvaćene i intergrirane u društvo u svim aspektima života.
*Ravnopravno i tolerantno društvo.
*Društvo koje je odgovorno i tolerantno prema svim svojim članovima bez obzira na teškoću ili stupanj invaliditeta.
*Društvo jednakih mogućnosti.
*OSI, bez obzira na vrstu invaliditeta...
*Ravnopravno i tolerantno društvo koje OSI (prihvaća) integrira i podupire u svim apsketima života.
Nakon diskusije, definirana je konačna Izjava o viziji Saveza:
Osobe s invaliditetom su prihvaćene i intergrirane u društvo u svim aspektima života.
7. ANALIZA ORGANIZACIJE -­‐ IOM KONTROLNA LISTA
IOM kontrolna lista služi kao lista poticaja i prijedloga koje bi elemente trebalo uzeti u obzir prilikom analize organizacije u njezinom kontekstu. Namjera je kontrolne liste da služi kao pomoć pri analizi organizacije iz različitih gledišta: ona širi i produbljuje razumijevanje prilika. Ne radi se o temeljitoj listi, već o okidačima koji navode na pitanja. Zbog toga rad s kontrolnom listom nazivamo „drugom razinom analize“.
Sudionici/ice procesa strateškog planiranja odgovorili su na pitanja iz kontrolne liste:
STRATEGIJA
+
±
-­‐
Ima li organizacija strateški plan?
x
Da li je strategija u skladu s misijom organizacije?
x
Da li je strategija jasna i realna?
x
Da li je strategija prenešena u jasan, realan operativni godišnji plan?
x
Napomena
Da li se operativni plan prati i prilagođava redovito?
x
Da li je organizacija do sada ostvarila operativne godišnje planove i proračune?
x
Da li strategija uključuje i planove za razvoj poduzetničkih projekata?
x
Da li postoji jasan i učinkovit proces planiranja aktivnosti/rada?
x
Da li se akcijski planovi redovito prate?
x
Da li su zaposlenici i volonteri uključeni u procese planiranja i praćenja?
na godišnjoj razini
-­‐
Da li strategije i planovi uzimaju u obzir rodne razlike osoblja i ciljane skupine?
x
STRUKTURA
+
Da li se struktura donošenja odluka bazira na jasnoj raspodjeli odgovornosti?
x
Da li je raspodjela zadataka i odgovornosti jasna, te je osoblje razumije?
x
±
-­‐
Da li postoji logička raspodjela odjela/poslovnica?
x
Da li je logistička podrška adekvatno postavljena?
x
Postoji li dovoljna koordinacija između odjela/poslovnica?
x
Postoji li adekvatna ravnoteža muškaraca/žena u organizaciji?
x
SUSTAV I PROCESI
+
Da li su financijske/administrativne procedure odgovarajuće?
x
Da li se organizacija pridržava donešenih/definiranih procedura?
x
Da li su metode/pristupi adekvatni?
x
Da li se metoda/pristupa pridržava osoblje – zaposlenici, volonteri?
Postoji li odgovarajući sustav planiranja?
±
-­‐
x
x
x
Posvećuje li se dovoljno pažnje kontroli kvalitete?
x
Da li su informacije o radu organizacije lako dostupne?
x
x
godišnji izvještaji
Postoji li pozitivan revizijski izvještaj i izvještaj vanjske programske evaluacije za proteklu godinu?
x
Da li su preporuke revizora/evaluatora implementirane?
x
LJUDSKI RESURSI -­‐ OSOBLJE
Napomena
nema zaposlenika, volontera
Da li su postavljeni realni indikatori za praćenje aktivnosti?
Postoji li odgovarajući sustav izvještavanja (financijski, narativni...)?
Napomena
+
±
-­‐
Da li je rad/produktivnost zaposlenika odgovarajući/a, s obzirom na uvjete?
x
Da li su plaće i ostale povlastice zaposlenika adekvatne?
x
Prati li se rad zaposlenika redovito?
x
Da li je odnos rada i plaće odgovarajući?
x
Napomena
nema zaposlenika
Da li su procesi zapošljavanja jasno definirani?
x
Da li su iskorišteni kapaciteti zaposlenika i volontera?
x
Da li postoje odgovarajuće aktivnosti koje podupiru razvoj zaposlenika i volontera?
x
Da li zaposlenici i volonteri imaju perspektivu za razvoj karijere?
x
Da li politika prema zaposlenicima uzima u obzir rodnu ravnopravnost?
x
STIL UPRAVLJANJA
+
Da li menadžment na odgovarajući način balansira vanjske i unutarnje odnose? ±
-­‐
x
Da li menadžment na odgovarajući način balansira kvalitetu i kvantitetu rezultata?
x
Da li menadžment na odgovarajući način balansira između ljudi i sredstava?
x
Da li menadžment na odgovarajući način balansira odnos s zaposlenicima/volonterima i provedbom zadataka?
x
Postoji li razvnoteža između odgovornosti i kontrole?
x
Da li se odluke donose na vrijeme?
x
Da li su zaposlenici/volonteri uključeni u proces donošenja odluka?
x
Da li se zaposlenici/volonteri obavještavaju o svim donešenim odlukama?
x
KULTURA
Napomena
+
±
Postoji li ravnoteža između hijerarhije i participativnosti?
x
Postoji li ravnoteža između pozornosti radnom učinku i brizi za ljude u organizaciji?
x
Postoji li ravnoteža između kratkoročnog i dugoročnog razmišljanja?
-­‐
Napomena
x
Postoji li ravnoteža između preuzimanja rizika i upravljanja rizicima / smanjenja rizika?
x
Postoji li ravnoteža između individualne odgovornosti i timske suradnje?
x
Posvećuje li se dovoljna pažnja odgovornosti i transparentnosti organizacije?
x
Posvećuje li se dovoljna pažnja nejednakostima (rodne razlike i manjinske grupe)?
x
Da li organizacija uči iz vlastitih pogrešaka iz prošlosti?
x
Ključne snage organizacije: akcijski planovi se redovito prate, postoji rodna ravnopravnost, posao je adekvatno podijeljen, organizacija uči iz vlatitih pogrešaka, postoje redoviti godišnji financijski izvještaji o radu, postoji jasan i učinkovit proces planiranja rada, na bazi jedne godine, ravnopravnost spolova, odgovarajući stil upravljanja, pridržavanje donešenih financijskih/
admisnistrativnih procedura, individualna odgovornost i timska suradnja
Ključne slabosti organizacije: organizacija nema strateški plan, nema zaposlenika/volontera, nedostatak financijskih sredstava, nedovoljna timska suradnja, nedostupnost informacija o organizaciji, neorganiziranost postojećih snaga, ne postoji dugoročno razmišljanje, nejasno definirani procesi zapošljavanja, nije uspostavljen sustav kontrole i kvalitete
8. ANALIZA OKRUŽENJA -­‐ SKEN OKOLINE
Mnogi razvojni projekti suočavaju se s jednim ili više sljedećih problema:
-­‐ nedostatak partnerskih sredstava: vlada nema novac kojim je obećala financirati lokalne izdatke;
-­‐ nemogućnost angažiranja i zadržavanja kvalitetnog osoblja budući da vladina politika i propisi ne podržavaju potrebu privremenog projekta;
-­‐ neučinkovit prijenos tehnologije te poteškoće u stvaranju i održavanju institucionalnih mogućnosti;
-­‐ povišene cijene opreme;
-­‐ trgovački propisi koji priječe ekonomski razvoj ciljne skupine;
-­‐ nedostatak robe i materijala zbog općih ekonomskih problema;
-­‐ izostanak financijskih usluga za ciljne skupine niskih prihoda, čime je ograničena njihova mogućnost ulaganja;
-­‐ porezna i upisna politika djeluju na ekonomske aktivnosti.
Svi gore navedeni problemi jesu faktori okruženja. Njih nazivamo prijetnjama zbog toga što mogu negativno djelovati na projekt, a nisu pod neposrednom kontrolom projektnog menadžera. S druge strane, u okruženju može doći do pozitivnog razvoja, koji može biti koristan za projekt. Na primjer:
-­‐ rastući interes ciljne skupine za projektne usluge;
-­‐ povećano opredjeljenje vlade prema suradnji;
-­‐ povećana politička stabilnost;
-­‐ smanjeno uplitanje politike.
Prepoznavanje i iskorištavanje ovih pozitivnih faktora, koje nazivamo prilikama, može biti od velike koristi za projekt. Neke je od ovih pozitivnih faktora moguće i dalje poticati na razvoj; neke putem neposrednih djelatnosti (obrazovanje, osposobljavanje…), a neke putem utjecaja na druge. U kontekstu organizacijskog djelovanja i razvoja, sudionici/ice procesa strateškog planiranja metodom brainstorminga definirali su sljedeće prilike i prijetnje:
Prilike organizacije: projekti, EU fondovi, volonteri, donacije, prostori saveza, povezivanje s institucijama (HZZ, Agencije), zaposlenici, stručni suradnici, nacionalne/županijske strategije, konvencije, deklaracije, partnerstvo s članicama i nac. savezima (SOIH), proces deinstitucionalizacije, nova lokalna vlast, novi zakoni – Zakon o socijalnoj skrbi, Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje OSI, Zakon o inkluzivnom dodatku, odjeli društvenih djelatnosti u gradovima i županiji, odjel za gospodarstvo i europske integracije, Socijalna zadruga Humana Nova, poduzetnici, medijsko praćenje -­‐ senzibilizacija, korištenje novih medija, mogućnost cjeloživotnog učenja, međunarodna suradnja, pokret samozastupanja, stvaranje novih socijalnih usluga, otvaranje novih centara, veće učešće u politici, lobiranje i zagovaranje
Prijetnje organizaciji: loša ekonomska situacija (recesija), netolerantno društvo, needucirano društvo, nejasno zakonodavstvo o financiranju udruga i sankcije za neprimjenu zakonske regulative, preveliki broj udruga, nacionalni savez loše surađuje s udrugama, administrativne prepreke, slaba primjena zakonske regulative, nema sankcija za nepreimjenu zakonske regulative, nema financijske podrške sa lokalne uprave i samouprave, loša povezanost javnog prijevoza, needuciranost liječnika prema OSI
Koristeći rezultate analize IOM modela, kontrolne liste i skena okruženja sudionici/e definirali su SWOT matricu.
9. SWOT MATRICA -­‐ brainstorming
SNAGE
akcijski planovi se redovito prate
postoji rodna ravnopravnost
posao je adekvatno podijeljen
organizacija uči iz vlatitih pogrešaka
postoje redoviti godišnji financijski izvještaji o radu
postoji jasan i učinkovit proces planiranja rada, na bazi jedne godine.
ravnopravnost spolova
odgovarajući stil upravljanja
pridržavanje donešenih financijskih/admisnistrativnih procedura
individualna odgovornost i timska suradnja
SLABOSTI
organizacija nema strateški plan
nema zaposlenika/volontera
nedostatak financijskih sredstava
nedovoljna timska suradnja
nedostupnost informacija o organizaciji
neorganiziranost postojećih snaga
ne postoji dugoročno razmišljanje
nejasno definirani procesi zapošljavanja
nije uspostavljen sustav kontrole i kvalitete
nezainteresiranost članova za uključivanje u aktivnosti
PRILIKE
projekti / EU fondovi
volonteri
donacije
prostori saveza
povezivanje s institucijama (HZZ, Agencije)
zaposlenici
stručni suradnici
nacionalne, županijske strategije
konvencije, deklaracije
partnerstvo s članicama i nac. Savezima SOIH
proces deinstitucionalizacije
nova lokalna vlast
novi zakoni – zakon o socijalnoj skrbi
fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje OSI, zakon o inkluzivnom dodatku
odjeli društvenih djelatnosti u gradovima i županiji, odjel za gospodarstvo i europske integracije, Socijalna zadruga Humana Nova
poduzetnici
medijsko pračenje senzibilizacije
korištenje novih medija
mogućnost cjeloživotnog učenja
međunarodna suradnja
pokret samozastupanja
stvaranje novih socijalnih usluga
otvaranje novih centara
veće učešče u politici
lobiranje i zagovaranje
PRIJETNJE
loša ekonomska situacija (recesija)
netolerantno društvo
needucirano društvo
nejasno zakonodavstvo o financiranju udruga i sankcije za neprimjenu zakonske regulative
preveliki broj udruga
nacionalni savez loše surađuje s udrugama
nedostatak volontera i zaposlenika
administrativne prepreke
slaba primjena zakonske regulative
nema sankcija za nepreimjenu zakonske regulative
nema financijske podrške sa lokalne uprave i samouprave
loša povezanost javnog prijevoza
needuciranost liječnika prema OSI
10. SWOT MATRICA -­‐ ključni elementi
SNAGE
akcijski planovi se redovito prate
organizacija uči iz vlatitih pogrešaka
ravnopravnost spolova
individualna odgovornost
SLABOSTI
nedostatak financijskih sredstava
nedostupnost informacija o organizaciji / sustava kontrole
neorganiziranost postojećih snaga (nema timske suradnje, kapaciteta)
PRILIKE
projekti / EU fondovi
novi zakoni – zakon o socijalnoj skrbi
medijsko praćenje -­‐ senzibilizacija
mogućnost cjeloživotnog učenja
međunarodna suradnja
PRIJETNJE
loša ekonomska situacija (recesija)
nejasno zakonodavstvo o financiranju udruga i sankcije za neprimjenu zakonske regulative
socijalno isključivo društvo
nema sankcija za nepreimjenu zakonske regulative
11. STRATEŠKA ORIJENTACIJA
Stratešku je orijentaciju moguće izraditi individualno, međutim ona je mnogo učinkovitija kada je zajednički izrade svi veći nositelji interesa u organizaciji. Na taj način oni koji odlučuju, kao i oni koji obavljaju pojedine zadatke, mogu bolje razumjeti i prihvatiti strateško opredjeljenje i posljedice koje ono donosi. Predložena procedura cilja na stvaranje konsenzusa u pogledu strateškog odabira:
1. Identifikacija snaga, slabosti, prilika i prijetnji
a) unutarnjom analizom: snage i slabosti
b) vanjskom analizom: prilike i prijetnje
c) na temelju zajedničke diskusije ili oluje ideja
2. Razvoj strateških mogućnosti
Za svaku priliku i svaku prijetnju stvara konkretnu stratešku mogućnost (konkretni ciljevi/
svrha), koja će iskoristiti priliku ili će otkloniti prijetnju.
3. Odabir 5-­‐7 najboljih mogućnosti
Metoda 1: razviti jedan ili više kriterija za odabir najboljih mogućnosti i primijeniti kriterije na ponuđene mogućnosti. Metoda 2: konsenzusom ili glasovanjem sudionika odabrati 5-­‐7 najboljih mogućnosti.
4. Usklađivanje strateških mogućnosti sa snagama i slabostima
Kroz vođenu diskusiju grupa redefinira i selektira najbolje strateške opcije.
5. Definiranje strateških ciljeva
MATRICA STRATEŠKIH OPCIJA
Fenomeni
Strateške opcije
NEMA TIMSKE SURADNJE, ZAJEDNIČKOG DJELOVANJA ČLANICA USPOSTAVITI BOLJU POVEZANOST MEĐU ČLANICAMA I TIMSKU SURADNJU
-­‐ donijeti etički kodeks
-­‐ kreirati i osmisliti aktivnosti koje su od zajedničkog interesa za sve članice
-­‐ osigurati adekvatne prostorne financijske i ljudske resurse za optimalno funkcioniranje saveza i članica
-­‐ podići zainteresiranost na zajedničkim aktivnostima i projektima -­‐ uključiti veći broj osoba
-­‐ upravljanje – stvaranje radnih grupa
NEMA SUSTAVA KVALITETE KONTROLE, INFORMACIJE SAVEZA SU TEŠKO DOSTUPNE
DOPRINJETI BOLJEM I KVALITETNIJEM SUSTAVU KONTROLE I INFORMIRANJA
-­‐ uspostaviti sustav kontrole kvalitete
-­‐ uspostaviti sustav kontrole informiranja
-­‐ uspostaviti sustav kontrole povezivanja suradnje između članica i nacionalnih i međimurskih organizacija i saveza
KAPACITETI (nedostatak) PODIĆI RAZINU ZAPOŠLJAVANJA I OSPOSOBLJAVANJA LJUDSKIH UO, IO, VOLONTERI, RESURSA IZ UDRUGA I POTICATI SOC. PODUZETNIŠTVO I POVEĆATI ZAPOSLENICI – HR!
MATERIJALNE I PROSTORNE KAPACITETE
-­‐ motivirati veći broj volontera u podršci osobama s invaliditetom
-­‐ osposobiti osobe s invaliditetom za maksimalnu razinu samozbrinjavanja
-­‐ uključiti članove iz udruga, veći broj članica kreiranje i provođenje aktivnostima -­‐ kontinuirana edukacija članova UO ostalih tijela Saveza (primjena novih medijskih tehnologija, zakona i sl.)
SOCIJALNO ISKLJUČIVO DRUŠTVO – MENTALITET GRAĐANA? -­‐ jačati mogućnost samozastupanja u institucijama i političkim tijelima samih osoba s invaliditetom -­‐ povećati vidljivost, prisutnost, mogućnost suodlučivanja osoba s invaliditetom
-­‐ povećati suradnju s medijima i lokalnom i regionalnom samoupravom
-­‐ stvoriti mogućnosti za život, rad i zapošljavanje osoba s invaliditetom u lokalnoj zajednici
-­‐ stvoriti sustave podrške za osobe s invaliditetom za uključivanje u život lokalne zajednice
-­‐ suradnja u stvaranju službi podrške
-­‐ integrirati djecu s teškoćama u redovne odgojno obrazovne aktivnosti udruge
NEMA PRIMJENE I USPOSTAVLJANJE SUSTAVA PRAĆENJA ZAKONA I STRATEGIJA PREKO KONTROLE POSTOJEĆIH POVJERESTAVA I RADNIH SKUPINA NACIONALNOG NIVOA ZAKONA I STRATEGIJA
-­‐ uspostaviti sustav praćenja primjene i kontrole postojećih zakona i strategija, utjecati na uspostavljanje učinkovitog sustava sankcija za neprodođenje istih
-­‐ sudjelovati u donošenju zakona o financiranju udruga osoba s invaliditetom
-­‐ uspostaviti adekvatan sustav umrežavanja na nacionalnoj razini u svrhu primjene i praćenja zakona i strategija
-­‐ uspostaviti kontinuirani učinkoviti sustav medijske suradnje i prezentacije
FINANCIRANJE ČLANICA -­‐ osposobiti se za aplikaciju projekata prijedoga na nacionalne i UDRUGA I SAVEZA međunarodne natječaje uključujući i EU fondove
(PROJEKTI...)
-­‐ poticati socijalno poduzetništvo i osposobljavanje
-­‐ jačati suradnju unutar udruga članica u smislu racionalnijeg korištenja financijskih i ostalih resursa
Nakon poduže diskusije, propitivanja organizacijskih vrijednosti, snaga i slabosti, razmišljanja i razgovora o kontekstu i mogućnostima djelovanja, sudionici/ice su definirali sljedeće:
STRATEŠKI CILJEVI SAVEZA (2013-­‐2017)
1. Poboljšati suradnju s ključnim dionicima – medijima , JLRS i nacionalnim/
međunarodnim savezima (OSI).
2. Stvoriti mogućnosti za poboljšanje kvalitete života OSI, naročito kroz područje rada i zapošljavanja.
3. Uspostaviti sustav praćenja provedbe zakona i strategija.
4. Povećati materijalne, financijske, ljudske i prostorne kapacitete Saveza i članica Saveza, njihovu međusobnu suradnju i zajedničko djelovanje.
5. Povećati razinu informiranja članica i javnosti o programima, projektima i aktivnostima Saveza.
12. OPERATIVNI PLAN za 2013. godinu
Prilog.