Izvještaj o radu 2012.

AUTONOMNI CENTAR -­‐ ACT
GODIŠNJI IZVJEŠTAJ ZA 2012. GODINU
Izvještaj pripremila: Ana Mikulić
Lektura i korektura: Robert Posavec
Autonomni centar -­‐ ACT je udruga građana koja informiranjem, savjetovanjem, izobrazbom i drugim oblicima podrške radi na razvoju civilnoga društva, eko-­‐društvene ekonomije te slobodne kulture i društveno angažirane umjetnosti. Djeluje od 2003. godine.
Autonomni centar -­‐ ACT koordinira jednu od pet Regionalnih mreža organizacija civilnog društva -­‐ Program JAKO, koja je dio cjelovitog Programa regionalnog razvoja i jačanja sposobnosti organizacija civilnoga društva na lokalnoj i regionalnoj razini koji provodi Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva. Od samih začetaka razvija jedinstvenu i najveću arhivu samoizdatih nezavisnih publikacija iz regije, koja čini samo dio bogatog fundusa Knjižnice i čitaonice Tabula rasa. U 2011. počeo je s radom Volonterski ured Međimurja, dok je u 2012. Pokrenut Ured za razvoj transdisciplinarnosti i novih medijskih kultura.
Udruga posljednje 3 godine za financiranje programa i projekata koristi EU fondove. Dio financijske samoodrživosti osigurava pružanjem edukacijskih i konzultantskih usluga, te kroz različite poduzetničke eksperimente, djelovanjem društvenih poduzeća ACT Printlab d.o.o. (http://printlab.hr/), ACT Konto d.o.o. (http://act-­‐konto.hr), socijalne zadruge Humana Nova (www.humananova.org) i Centra za eko-­‐društveni razvoj CEDRA Čakovec, kojih je Autonomni centar -­‐ ACT (su)osnivač i/ili članica. Autonomni centar -­‐ ACT aktivan je u promociji, razvoju i izobrazbi na polju društvenog poduzetništva. Primjerice, projektom “ESCO -­‐ Obrazovanje za socijalno zadrugarstvo, nove mogućnosti zapošljavanja osoba s invaliditetom” promovirano je društveno poduzetništvo na lokalnoj i nacionalnoj razini kroz razvoj modela socijalnog zapošljavanja te je osnovana socijalna zadruga Humana Nova koja zapošljava osobe s invaliditetom. Osim navedenog projekta, udruga je do sada uspješno provela ili provodi još 3 veća društvenopoduzetnička projekta.
Autonomni centar -­‐ ACT je član različitih europskih, nacionalnih i lokalnih mreža (npr. ECAS -­‐ European Citizen Action Service). Također je i jedna od 3 hrvatske organizacije koja je inicirala i radi na razvoju ESENSEE mreže -­‐ regionalne mreže organizacija koja promiče kulturu društveno-­‐gospodarske suradnje i napretka na načelima i vrijednostima eko-­‐društvene ekonomije.
Autonomni centar – ACT je dobitnik Nagrade za društveno poduzetništvo za 2011. godinu u konkurenciji četrdesetak prijava i 6 nominiranih finalista. Nagrade su 20. siječnja 2012. u Hotelu Westin u Zagrebu uručili predstavnici Ministarstva rada i mirovinskoga sustava, udruge SLAP i društvenog poduzeća Modra nit d.o.o. iz Osijeka. Organizatori dodjele nagrada bili su Forum socijalnog poduzetništva, Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske i British Council.
Društveno poduzetništvo stvara inovativna rješenja za trenutne društvene probleme te mobilizira kapacitete i resurse za održiv društveni razvoj. Organizacije, odnosno društvena poduzeća koja djeluju u tom sektoru od ostalih se poduzeća na tržištu razlikuju po tome što svoju uspješnost ne mjere samo putem dobiti koju su ostvarila, već i stupnjem pozitivnih društvenih ili okolišnih promjena koje su proizvela te razinom stvorenog društvenog kapitala. To su organizacije koje su u vlasništvu svojih zaposlenika i/ili članova, vođena su podjednako društvenim kao i ekonomskim ciljevima, a upravljana zajednički na demokratskim načelima.
Ukratko o našim društvenim poduzećima:
ACT PRINTLAB d.o.o. (www.printlab.hr) ACT Printlab d.o.o., izrastao je 2007. godine iz projekta udruge kao inovativan i potreban alat u kontekstu razvoja civilnog društva u neprofitno društveno poduzeće, grafički i web dizajn studio, koji partnerima (organizacijama civilnog društva, društvenim poduzećima...) nudi profesionalne i kvalitetne proizvode i usluge. Poduzeće zapošljava 1 voditelja prodaje i 2 grafička dizajnera. Ima 163 klijenta, od čega su većina organizacije civilnog društva. Organizacijama civilnog društva i drugim neprofitnim organizacijama nude široku paletu proizvoda i usluga: kreiranja vizualnog identiteta, grafičkog oblikovanja i prijeloma promotivnih/marketinških proizvoda, izrade web stranica, izrade bedževa, roll-­‐upova, bannera, usluge digitalnog printa velikog formata te digitalnog/offsetnog tiska u suradnji s partnerima i drugo.
ACT Printlab d.o.o. godišnjim natječajem za donacije udrugama, natječajem za usluge, sustavom nagradnih bodova za klijente te sufinanciranjem razvojnih projekata Autonomnog centra -­‐ ACT vraća zajednici ono što je zajednica u to poduzeće uložila.
Strateški cilj poduzeća je otvaranje podružnice u Splitu, povećanje prihoda od 15 do 20% i povećanje broja klijenata.
Prihodi ACT Printlab d.o.o. u 2012. godini iznosili su 1.280,887,89 kn. ACT KONTO d.o.o. (www.act-­‐konto.hr) ACT Konto d.o.o. je neprofitno/društveno poduzeće – društvo s ograničenom odgovornošću osnovano 2009. godine te pruža usluge računovodstva, knjigovodstva i revizijskih poslova, te porezno savjetovanje za neprofitne organizacije (udruge, građanske inicijative, zaklade...). Zapošljava isključivo osobe s invaliditetom. Poduzeće zapošljava dvije djelatnice te djeluje u unajmljenom prostoru od 26m2. Ukupno ima 29 klijenata, od čega je 6 klijenata u 2012. poduzeću ustupilo vođenje njihovih knjigovodstvenih usluga. Osim knjigovodstva, usluge ACT KONTA su i administrativni poslovi, praćenje projekata i izvještavanje donatora te on-­‐line knjigovodstvo. Klijenti poduzeća su većinom udruge te obrtnici i društva s ograničenom odgovornosti. Prijavljivanjem na poduzetničke projekte, poduzeće je ostvarilo prihod od 68.623,00 kn koji je uložilo u daljnje poslovanje. Poduzeće ostvaruje redovitu naknadu od Fonda za profesionalnu rehabilitaciju. Prihodi ACT Konto d.o.o. u 2012. godini iznosili su 327.093,28 kn. Socijalna zadruga Humana Nova (www.humananova.org) Socijalna zadruga Humana Nova potiče zapošljavanje osoba s invaliditetom i drugih društveno isključenih osoba (žena starijih od 50 godina) kroz proizvodnju i prodaju kvalitetnih i inovativnih tekstilnih proizvoda od ekoloških i recikliranih materijala za domaće i inozemna tržišta. Proizvodi zadruge odgovor su na stvarne potrebe korisnika. Zadruga aktivno doprinosi održivom razvoju lokalne zajednice, smanjenju siromaštva i očuvanju prirode. S djelovanjem je započela krajem 2011. godine. Zadruga zapošljava 10 osoba, od toga 3 šivačice, 2 prodavačice, 2 djelatnice zaposlene na procesu sortiranja odjeće, dizajnericu, voditeljicu prodaje i sortirnice te upravitelja zadruge.
Usluge koje socijalna zadruga nudi su šivanje, pranje i glačanje odjeće i tekstila, te popravci i prepravci odjeće i tekstilnih proizvoda. Djeluje u dva zasebna prostora, šivačnici i sortirnici, koji zajedno iznose 297 m2. U 2012. godini otvorena su dva "Mala dućana" socijalne zadruge u Čakovcu i Varaždinu -­‐ dućani s nošenom i redizajniranom odjećom, te proizvodima od recikliranih materijala. Zadruga je izdala i svoj katalog proizvoda u kojem se mogu pronaći prigodni pokloni (kućne papuče Bibike, kuhinjske krpe Ručice, pregače Pregice, torbice Torbike, torbe Vinice, različite platnene vrećice Begice), uporabni proizvodi (torbice Mobice i Pisalice, torbe Dokice, kućne papuče Bibike, bean bagove Šuške), proizvodi koje različite organizacije mogu koristi u provedbi svojih projektnih i drugih aktivnosti (konferencijske mape Konferenke, torbice Pisalice, platnene vrećice Begice) i drugo.
Zadruga je svojim aktivnostima sudjelovala u obilježavanju više međunarodnih dana, provođenjem akcija skupljanja odjeće, obuće i plastičnih vrećica (Dan planeta Zemlje, Međunarodni dan zadruga, Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača), zajedno sa osnovnim školama na području Međimurske županije te komunalnim poduzećima ČAKOM, MURS-­‐EKOM i PREKOM. Također, zadruga je sudjelovala na više sajmova na kojima je predstavila svoje unikatne proizvode (Porcijunkulovo u Čakovcu, Zegevege festival u Zagrebu, Festival etike u Zagrebu, Rodin sajam u Zagrebu). Prijavljivanjem na poduzetničke projekte, zadruga je ostvarila prihod od 300.568,75 kn koji je uložila u daljnje poslovanje. Zadruga ostvaruje redovitu naknadu od Fonda za profesionalnu rehabilitaciju.
Prihodi Socijalne zadruge Humana Nova u 2012. godini iznosili su 466.535,65 kn. Centar za eko-­‐društveni razvoj Čakovec – CEDRA (http://cedra.hr) Centar za eko-­‐društveni razvoj (CEDRA) Čakovec jedan je od nekoliko regionalnih centara potpore za razvoj društvenog poduzetništva u Hrvatskoj, a osnovana je krajem 2011. godine. Okuplja stručni tim savjetnika/konzultanata/trenera iz različitih područja djelovanja/poslovanja organizacija civilnog društva, društvenih poduzeća i ostalih organizacija koje rade na razvoju lokalne zajednice.
CEDRA Čakovec pruža poslovne i savjetodavne usluge (usluge savjetovanja, edukacije i organizacije) pojedincima i organizacijama na načelima individualnog pristupa, inovativnosti i otvorenosti s ciljem ostvarivanja održivog ekonomskog, ekološkog i društvenog razvoja zajednice.
Usluge CEDRA-­‐e Čakovec: izrada investicijskih studija i poslovnih planova, priprema i izrada projektnih prijedloga, marketinške usluge, edukacijski programi, poslovno savjetovanje (coaching, mentoring, konzultacije), društvena istraživanja, poslovno povezivanje, informiranje, SROI, društveno odgovorno računovodstvo i društvena revizija, organizacija studijskih putovanja i gospodarskih misija...
U 2012. godini CEDRA Čakovec radila je s desetak klijenata na aktivnostima organizacije i provedbe radionica i konferencija, edukacije iz upravljanja projektnim ciklusom i pisanja projekata, savjetovanja i mentorstva u procesima iniciranja, testiranja i implementacije društveno-­‐poduzetničkih aktivnosti, pripremi i izradi projektnih prijedloga, osmišljavanju i provedbi radionica i predavanja o društvenom poduzetništvu te je izradila nekoliko poslovnih planova i izdala 2 priručnika -­‐ "Priručnik za planiranje društvenog poduzeća" i "Priručnik za drušvenu reviziju".
U rujnu 2012. započela je suradnja s AIESEC Varaždin u provedbi projekta "Young Social Entrepreneurs in Croatia".
Prihodi CEDRE Čakovec u 2012. godini iznosili su 215.044,89 kn.
PROVEDENI PROJEKTI U 2012. GODINI
PROGRAM JAKO -­‐ PROGRAM REGIONALNOG RAZVOJA I JAČANJA KAPACITETA ORGANIZACIJA CIVILNOG DRUŠTVA U SJEVEROZAPADNOJ HRVATSKOJ E-­‐mail: [email protected] Web: www.programjako.info Voditelji programa: Darko Ciglar
Ukupni proračun programa: 400.000,00 kn Donatori/sponzori: Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva (400.000,00 kn) Partneri/suradnici: Udruga K.V.A.R.K. (Križevci), Udruga za održivi razvoj UZOR HRVATSKE (Koprivnica)
Vrijeme provedbe: 1.1. -­‐ 31.12.2012.
Program je usmjeren na rad s organizacijama civilnog društva (udruge, građanske inicijative, zaklade, sindikati) te jedinicama lokalne i regionalne samouprave (općine, gradovi i županije) u Međimurskoj, Varaždinskoj, Koprivničko-­‐križevačkoj i Bjelovarsko-­‐bilogorskoj županiji. Zamišljen je na način da, uz jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva, uspostavi kvalitetniju suradnju između javnog sektora, privatnog sektora i organizacija civilnog društva te da uspostavi temelje za što kvalitetniji i bolji rad organizacija civilnog društva.
Postignuti rezultati: -­‐ održan Regionalni forum društvenog poduzetništva u Varaždinu; -­‐ održana Regionalna konferencija "Uloga OCD u razvoju lokalnih zajednica" u Čakovcu; -­‐ vođenje procesa javnog savjetovanja u sklopu raspisanog natječaja"Zajedno za bolje" Nacionalne zaklade; -­‐ sudjelovanje i pružanje konzultantskih usluga u sklopu formiranja LAG-­‐ova u Međimurskoj županiji; -­‐ izrađeno 48 e-­‐biltena (na izradu utrošeno više od 220 sati) Programa JAKO koji se svakog utorka šalje na više od 900 e-­‐mail adresa korisnika;
-­‐ na internetskim stranicama Programa JAKO objavljeno je više od 350 vijesti;
-­‐ ukupno više od 90 sati savjetovanja;
-­‐ ukupno više od 50 sati informiranja;
-­‐ ukupno izvedeno više od 60 aktivnosti (>300 sati) izobrazbe na kojima je sudjelovalo više od 700 korisnika;
-­‐ prostori udruge besplatno su ustupljeni za aktivnosti drugih OCD više od 200 sati.
Glavne aktivnosti: -­‐ informiranje, -­‐ savjetovanje, -­‐ izobrazba. Ukupan broj sudionika/korisnika: više od 1800
CITY VOLUNTEERS E-­‐mail: [email protected] Web: www.city-­‐volunteers.si
Asistentica na projektu: Ana Mikulić Ukupni proračun projekta: 614.696,11 EUR ACT-­‐ov udio: 50.526,06 EUR Donatori/sponzori: Europska unija, IPA OP Slovenija-­‐Hrvatska 2007-­‐2013 (522.491,69 EUR), Ured za udruge Vlade RH (7.901,15 EUR), Ministarstvo socijalne politike i mladih (7.901,15 EUR)
Partneri/suradnici: Mestna občina Maribor, Grad Varaždin, Sveučilište u Mariboru, Zavod Antona Martina Slomška (Maribor), Slovenska filantropija, združenje za promocijo prostovoljstva (Maribor) , Udruga za zaštitu i unapređenje čovjekovog okoliša Franjo Koščec (Varaždin) Vrijeme provedbe: 01.04.2011. -­‐ 31.03.2013. Ciljevi:
-­‐ stanovništvu slovensko-­‐hrvatske prekogranične regije osigurati dostupniju, stručniju, usklađeniju, ciljno usmjerenu i korisnicima prilagođenu potporu kod obavljanja volonterskog rada; -­‐ jačati svijest o koristima i značaju volonterstva; -­‐ ostvariti mrežu volonterskih organizacija u slovensko-­‐hrvatskoj prekograničnoj regiji.
Postignuti rezultati (rezultati ACT-­‐a, ne projektnog konzorcija): -­‐ uspostavljen sistem pomoći volonterima i organizacijama koje provode volonterski rad i
(volonterski ured), razvijena baza volontera i baza organizatora volontera; -­‐ napravljena analiza razvoja volonterstva u Međimurskoj i Varaždinskoj županiji, te izdvojeno Top 30 volonterskih udruga u Međimurskoj županiji";
-­‐ napravljena "Zajednička strategija razvoja volonterstva na području Varaždinske i Međimurske županije te Podravske i središnje slovenske regije za razdoblje 2012.-­‐2016.";
-­‐ održana multimedijska konferencija projekta CV sa simultanim prenošenjem iz Maribora i Čakovca;
-­‐ provedena radionica za 25 volontera na temu "Organizacija i provedba javnog događanja -­‐ planiranje, marketing, logistika, upravljanje resursima, evaluacija" u sklopu koje je organizirana volonterska praksa na Slobodnom festivalu 6;
-­‐ provedena radionica za 14 sudionika na temu "Menadžment volontera", namijenjena organizatorima volontiranja;
-­‐ sudjelovanje na Sajmu poslova, Europskom tjednu kretanja i dječjoj olimpijadi u Varaždinu s ciljem promocije volonterstva;
-­‐ proveden natječaj za međunarodnu volontersku aktivnost -­‐ volonter iz Hrvatske odabran da 3 mjeseca volontira u Mariboru na projektu "Maribor -­‐ Europska prijestolnica kulture 2012.";
-­‐ proveden natječaj za mlade volonterske voditelje u okviru projekta te je organiziran okrugli stol na temu "Što motivira, nadahnjuje mlade da postanu volonteri?" s volonterima iz Hrvatske i Slovenije;
-­‐ napravljeno Izvješće o zajedničkim skupnim točkama mladih volonterskih voditelja/ica s primjerima dobre prakse;
-­‐ napravljena analiza na temu "Što motivira, nadahnjuje mlade da postanu volonteri?" i izvješće s preporukama kako nadahnuti mlade na volontiranje, posebice na području ekologije i pomoći ugroženim skupinama;
-­‐ dodijeljena nagrade Međimurske županije za Najvolontera/ku 2012.;
-­‐ 50 volontera iz Hrvatske prisustvovalo je svečanom otvaranju volonterskog ureda u Mariboru.
Glavne aktivnosti: -­‐ regionalni informativno – volonterski ured u HR; -­‐ young volounteer leaders – identifikacija mladih vođa volontera; -­‐ analiza koja nadahnjuje mlade da budu volonteri; -­‐ provedba tematski različitih seminara i okruglih stolova na temu volonterstva HR -­‐ širenje i promocija aktivnosti u regionalnom okruženju; Ukupan broj sudionika/korisnika: oko 1000 TRANSDISCIPLINARNOST I NOVE MEDIJSKE KULTURE U RAZVOJU PREKOGRANIČNOG PODRUČJA (NEW MEDIA CROSS-­‐BORDER) E-­‐mail: [email protected] / Web: noborderculture.eu Voditelj projekta: Stjepan Mikec Ukupni proračun projekta: 309.352,53 EUR ACT-­‐ov udio: 164.547,58 EUR Donatori/sponzori: Europska unija, IPA OP slovenija-­‐ Hrvatska 2007-­‐2013 (139.865,44 EUR), Ured za udruge Vlade RH (13.598,59 EUR), Ministarstvo kulture (11.083,55 EUR) Partneri/suradnici: KIBLA (Maribor), ONEJ (Središče), V.U.K. (Varaždin) Vrijeme provedbe: 1.4.2011. -­‐ 31.3.2013. Ciljevi: -­‐ ojačati sposobnosti organizacija koje djeluju na području novomedijskih kultura koje će biti budući akteri prekogranične suradnje i razvoja; -­‐ povećati broj prekograničnih suradničkih projekata i događanja, mobilnost umjetnika i kulturalnu razmjenu na području novomedijskih kultura; -­‐ stvoriti preduvjete i ubrzati razvoj prekograničnog područja osnivanjem i radom zajedničkog Ureda za razvoj transdiciplinarnosti i novih medijskih kultura koji će raditi na edukaciji, savjetovanju, informiranju i razmjeni programa.
Postignuti rezultati: -­‐ nastavljena je edukacija 12 pojedinaca (“Grupa 12”) iz pograničnog područja Hrvatske i Slovenije koji jačaju svoje kapacitete za rad na razvoju zajednice kroz kulturu i umjetnost: studijski posjet u Plymouth, gdje je bio domaćin odjel Transtechnology Research Sveučilišta Plymouth; studijski posjet u Ljubljanu, gdje je bio domaćin Ljudmila; studijski posjet u Maribor gdje je domaćin bio Multimedijski centar Kibla, stručna praksa u trajanju od tjedan dana kod prekograničnog partnera; tri trodnevna treninga -­‐ Marketing, Menadžment u kulturi, Umrežavanje;
-­‐ u Čakovcu i Mariboru su otvoreni partnerski Uredi za razvoj transdisciplinarnosti i novih medijskih kultura koji su pružali savjetodavnu podršku pojedincima i organizacijama u novim medijskim kulturama;
-­‐ provedeno je 9 suradničkih umjetničkih intervencija sa svrhom ukazivanja na aktualne probleme i nuđenje rješenja od strane Grupe 12;
-­‐ proveden je rezidencijalni program na kojem su umjetnice iz Litve, Njemačke i Srbije radile s lokalnim akterima u nezavisnoj kulturi;
-­‐ sve informacije objavljene na suradničkim web stranicama projekta te objavljeno zajedničkih 59 postova na blogu No Border Culture;
-­‐ provedeni su partnerski novomedijski festivali Maribor elektronska destinacija, Slobodni festival 6, Kiblix, ACTfest i Eksperimentalne elektronske intervencije '12;
-­‐ postignuti su svi preduvjeti za preostale rezultate koji će biti ostvareni početkom 2013.: izrada filma o projektu, izložba kod svakog partnera i knjiga o novim medijskim kulturama i nezavisnoj kulturi u 4 županije/regije projekta u povijesnom i sociološkom kontekstu;
-­‐ postignuti preduvjeti za stvaranje partnerstva s lokalnim institucijama i udrugama – Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Međimurja, Centra za kulturu Čakovec, Učiteljski fakultet te za stvaranje prekograničnih partnerstava sa Plymouth univerzitetom, Ljudmilom Ljubljana, i dr. Glavne aktivnosti: -­‐ istraživanje o stanju i kapacitetima ciljane regije na području novomedijskih kultura; -­‐ jačanje sposobnosti organizacija na području novomedijskih kultura -­‐ budućih aktera suradnje; -­‐ organizacija više kulturnih programa, festivala i prekogranična razmjena programa; -­‐ osnivanje i rad partnerskog međudržavnog Ureda za razvoj transdisciplinarnosti i novih medijskih kultura koji će raditi na edukaciji, savjetovanju, informiranju i razmjeni programa. Ukupan broj sudionika/korisnika: oko 500
ESENSEE – EKO-­‐DRUŠTVENO EKONOMSKA MREŽA JUŽNE I ISTOČNE EUROPE E-­‐mail: [email protected]
Web: http://esensee.org/
Voditelj projekta: Teodor Petričević
Ukupni proračun projekta: 677.160,00 €
ACT-­‐ov udio: 78.348,74 EUR
Donatori/sponzori: Europska unija (453.697,20 EUR), Ured za udruge (8.700,00 EUR), ostalo vlastita sredstva partnera
Partneri/suradnici: European Social Cooperatives -­‐ ESCOOP (Italia), Slap (Osijek), Grupa 484 (Srbija), ORT (FYR Makedonija), Little People of Kosovo (Kosovo), Suradnici: UNDP Project COAST (Hrvatska)
Vrijeme provedbe: 09.12.2010. -­‐ 30.11.2012.
Ciljevi:
Opći cilj projekta je promovirati kulturu društveno-­‐ekonomskog partnerstva, sudjelovanje građana, društvenu sinergiju i integrirani, održivi društveno-­‐ekonomski napredak zemalja i zajednica u regiji pomoću načela i vrijednosti “eko-­‐društvenog gospodarstva” i društveno-­‐razvojnih kapaciteta civilnog sektora.
Specifični cilj projekta je omogućiti socio-­‐ekonomsko umrežavanje i izgradnju kapaciteta organizacija civilnog društva i predstavnika eko-­‐društvenih gospodarskih organizacija kroz stvaranje nacionalnih i regionalnih, eko-­‐društvenih gospodarskih platformi i okvira koji će troškovno-­‐učinkovito doprinijeti održivom i dinamičnom društveno-­‐ekonomskom razvoju i socijalnoj transformaciji u zemljama u regiji, u suradnji s partnerskim EU organizacijama i nacionalnim javnim upravama.
Postignuti rezultati (rezultati ACT-­‐a, ne projektnog konzorcija):
-­‐ redovito su ažurirane internetske stranice i profil na društvenoj mreži Facebook;
-­‐ aplicirani su projekti na IPA Hrvatska -­‐ Crna Gora i Multi-­‐Beneficiary IPA program;
-­‐ provedeno je istraživanje zakonodavnog i institucionalnog okvira za razvoj i djelovanje društvenih poduzeća u zemljama jugoistočne Europe;
-­‐ organizirano je i provedeno nekoliko transnacionalnih događaja (okrugli stolovi, radionice) u Makedoniji, Crnoj Gori, Srbiji i Kosovu;
-­‐ održano je dvadesetak sastanaka s potencijalnim hrvatskim članicama ESENSEE mreže;
-­‐ ESENSEE projekt i mreža predstavljeni su na desetak konferencija u Hrvatskoj i regiji;
-­‐ objavljen je poziv za pilot eko-­‐društvene projekte te je odabrano 6 projekata za financiranje i mentorsku podršku;
-­‐ organiziran je i implementiran transnacionalni desetodnevni pilot edukacijski program u kojem je sudjelovalo 15 sudionika/ica iz 4 zemlje jugoistočne Europe;
-­‐ organizirano je studijsko putovanje u Italiju;
-­‐ ESENSEE i RCC su zajedničkim naporima postigli da je društvena ekonomija prepoznata na razini programiranja EU politika, prioriteta i financiranja te kao prioritet i za Zapadni Balkan;
-­‐ organizirana je završna konferencija projekta.
Glavne aktivnosti:
-­‐ uspostavljanje razvojne partnerske mreže;
-­‐ razvoj Kreativne eko-­‐društvene akademije;
-­‐ uspostavljanje projektnog inkubatora;
-­‐ komunikacijske i diseminacijske aktivnost.
Ukupan broj sudionika/korisnika: oko 500
ACT.KLUB E-­‐mail: [email protected] Web: http://www.actnow.hr Voditeljica programa: Ana Mikulić
Ukupni proračun projekta: 100.000,00 kn
Donatori/sponzori: Ministarstvo socijalne politike i mladih
Partneri/suradnici: Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec, Udruga SMART, Kurziv-­‐platforma za pitanja kulture, medija i društva, Ekološka kmetija Rengeo, Geodetski fakultet u Zagrebu, Gimnazija Čakovec, Ekonomska i trgovačka škola Čakovec, Gospodarska škola, Graditeljska škola Tehnička i obrtnička škola, Srednja javna škola, Srednja škola Prelog, Međimursko veleučilište, Učiteljski fakultete Zagreb -­‐ Odsjek u Čakovcu, Udruga Zora, Savjet mladih Međimurske županije, Hrvatski zavod za zapošljavanje PS Čakovec, Međimurska županija
Vrijeme provedbe: 1.7.2012. -­‐ 30.6.2013.
act.klub predstavlja događanja i stalni program Autonomnog centra koji je otvoren za javnost. Pokriva sva područja rada Autonomnog centra.
Programom act.klub nastavljamo dugogodišnji rad na osiguravanju uvjeta lokalnim akterima (posebno mladima) za učenje, istraživanje, suradnju, razvoj inicijativa, izražavanje i razvoj vlastitih interesa i potencijala, sa svrhom aktivnog uključivanja u razvoj zajednice. Nudimo prostor i logistiku za samostalnu organizaciju događanja od strane aktera, a za događanja koja sami organiziramo, nalazimo najadekvatnije dostupne stručnjake za pojedina područja. Metodologija se temelji na participativnom radu i učenju, što je nadopuna “strogom” sustavu formalnog školstva koji često zapostavlja različite interese mladih, divergentno mišljenje i razvoj potencijala nadarenih.
Najčešće aktivnosti act.kluba su radionice, korištenje knjižnice i čitaonice, predavanja, tribine i diskusije, ustupanje prostora na korištenje mladima, volonterima, umjetnicima, udrugama i inicijativama.
Ciljevi act.kluba:
-­‐ obrazovanje mladih u novim područjima nezastupljenim u postojećim oblicima formalnog ii neformalnog obrazovanja;
-­‐ poticanje i razvijanje kreativnosti i kulturne afirmacije mladih uz promociju samoobrazovanja, samoinicijativnosti i participaciju.
Ukupan broj sudionika/korisnika: oko 200
KNJIŽNICA I ČITAONICA “TABULA RASA” E-­‐mail: [email protected] Web: http://tabularasa.hr/
Voditelj programa: Robert Posavec Donatori/sponzori: vlastita sredstva i sufinanciranje iz projekata ACT-­‐a Vrijeme provedbe: 1.1.2012. -­‐ 31.12.2012. Knjižnica Autonomnog centra kombinira arhivu fanzina i časopisa, knjižnicu i čitaonicu, mjesto za sastanke, prostor za druženje i diskusiju – smisao prostora je djelovati kao stimulator društvenih gibanja. Osnovni ciljevi su razmjena informacija i znanja u oba smjera (iz prostora prema javnosti i iz javnosti prema prostoru), edukacija javnosti, progresivno društveno djelovanje, arhiva (posebno arhiva specifičnih odnosno specijaliziranih sadržaja), te promocija neknjižne građe i građe nezastupljene u široj javnosti. Knjižnica svojim javnim djelovanjem, kroz organizaciju predavanja, radionica i diskusija, nastoji potaknuti i pružiti potporu svim onim formalnim i neformalnim inicijativama koje se temelje na vrijednostima solidarnosti, pravičnosti i horizontalne upravljačke strukture, a koje su u suglasju s ljudima i okolišem te streme održivom razvoju lokalne zajednice, temeljenom na lokalnim resursima. Kao jedan od većih iskoraka u svome djelovanju, knjižnica ističe pokretanje Grupe solidarne razmjene Čakovec. Materijalni i ljudski resursi knjižnice otvoreni su za korištenje aktivističkim i formalnim inicijativama koje teže stvaranju paralelnih sustava.
Knjižni i neknjižni fond knjižnice trenutno broji nešto više od 2600 knjiga, 1300 fanzina i preko 1500 časopisa. U knjižnom fondu najveći je broj onih knjiga koje su teško dostupne na drugim mjestima (knjižnice, knjižare, arhivi…), dakle rijetka i specifična građa. Teme koje knjižni fond pokriva su civilno društvo i volonterstvo, neinstitucionalna kultura, zaštita okoliša, ljudska i životinjska prava, politike, neprofitno poduzetništvo, slobodni softver / slobodna kultura, alternativni oblici življenja, dizajn, arhitektura, društveno poduzetništvo, marketing / socijalni marketing. Knjižnica je pretplaćena na više domaćih i stranih časopisa.
Ukupan broj sudionika/korisnika: oko 220
SOKNO Autonomni centar – ACT započeo je proces uvođenja/implementacije Sustava osiguranja kvalitete za neprofitne organizacije (SOKNO) 15.8.2006. godine. U početnoj fazi konzultantica na procesu je bila Ivet Ćurlin. Na kraju 2012. godine ACT je zadovoljio drugu razinu svih područja SOKNO sustava. SOKNO se zasniva na PQASSO-­‐ u (Practical Quality Assurance System for Small Organisations) sustavu osiguranja kvalitete britanske udruge Charities Evaluation Services (CES), najčešće korištenom sustavu osiguranja kvalitete u neprofitnom sektoru u Velikoj Britaniji. Sustav osiguranja kvalitete omogućuje nam da prepoznamo i odgovorimo na potrebe svojih korisnika kako bismo im mogli pružiti odgovarajuću uslugu u skladu sa standardima, imajući pri tome pisane tragove. Sustav se primjenjuje kroz samoprocjenu i omogućuje unutarnju procjenu načina upravljanja i usluga koje pružamo te nam pomaže u provođenju potrebnih poboljšanja. ČLANSTVA ZAPOSLENIKA UDRUGE U VIJEĆIMA, SAVJETIMA I ODBORIMA:
Ana Mikulić
Darko Ciglar
Hrvoje Kovač
Stjepan Mikec
Teo Petričević
Članica Savjeta mladih Međimurske županije
Članica Vijeća za prevenciju Međimurske županije
Regionalni povjerenik Mreže mladih Hrvatske Član Vijeća za prevenciju Varaždinske županije
Član Vijeća za prevenciju grada Lepoglave Član tima za civilno društvo razvojne strategije Varaždinske županije
Član Upravnog odbora udruge LepoMAN
Član Predsjedništva Regionalne mreže mladih pri Skupštini Europskih regija (Predsjednik Odbora za socijalne medije)
Član upravnog odbora Saveza udruga Clubture
Član partnerskog vijeća Međimurske županije (za provedbu Županijske razvojne strategije)
Nadzorni odbor "u sjeni" za Operativni program Razvoj ljudskih potencijala
Član UO Lokalnog partnerstva za zapošljavanje Međimurske županije
Predsjednik Clustera za eko-­‐društvene inovacije i razvoj Hrvatska -­‐ CEDRA HR
Član UO ESENSEE – Eco-­‐Social Economy Network SouthEast Europe
VAŽNIJI DOGAĐAJI NA KOJIMA SMO SUDJELOVALI: 17.1.2012.
17.1.2012.
18.1.2012.
20.1.2012.
22.1. -­‐ 5.2.2012.
16.2.2012.
17.2.2012.
28.2. -­‐ 2.3.2012.
23.3.2012.
24.3.2012.
27.3.2012.
27.3.2012.
6.4. -­‐11.4.2012.
12.4. -­‐13.4.2012.
7.5. -­‐ 9.5.2012.
31.5.2012.
4.6. -­‐ 5.6.2012. 13.6.2012.
14.6.2012.
15.6. -­‐ 17.6.2012. 19.6.2012.
20.6.2012.
28.6. -­‐ 29.6.2012.
2.7.2012. 10.7.2012. 6.9.2012. 10.9. -­‐ 12.9.2012.
10.9. -­‐ 13.9.2012. 11.9.2012.
14.9.2012.
23.9. -­‐ 29.9.2012. 26.9.2012.
28.9. -­‐ 30.9.2012.
8.10. -­‐ 11.10.2012.
8. -­‐10.10.2012. 16.10.2012.
16. -­‐ 17.10.2012.
15.11.2012.
19. -­‐ 21.11.2012.
22. -­‐ 25.11.2012. 23.11.2012. 27.11.2012. Završna konferencija Lokalna partnerstva za zapošljavanje, Zagreb
SEFOR -­‐ Forum o društvenom poduzetništvu, Rijeka
SEFOR -­‐ Forum o društvenom poduzetništvu, Varaždin
Svečanost dodjele Godišnje nagrade za društveno poduzetništvo, Zagreb
British Council Social Entrepreneurship Attachment Study Visit Program, UK Lokalna konferencija o društvenom poduzetništvu, Murska Sobota, Slovenija
Okrugli stol Open Society Institute o obrazovanju i zapošljavanju Roma, Gornji Kuršanec
Međunarodna konferencija o društvenom poduzetništvu, Istanbul, Turska
Predstavljanje programa EU kultura u Centru za kulturu, Čakovec
Sajam „IPA IV – Snaga razvoja“, Zagreb
Sajam poslova u Čakovcu
Sajam poslova u Bjelovaru
Youth in Action Semina, Belfast, Irska Konferencija o Europskom socijalnom fondu, Zadar
Sjednica Regionalne mreže mladih Skupštine Europskih regija, Beč, Austrija
Dani društvenog poduzetništva, Zagreb
Trening Creating Competitive Advantages, Čakovec
Radionica PRAG, Čakovec
Dani udruga 2012., Zagreb Clubture forum, Zadar
Završna konferencija procesa strukturiranog dijaloga o nezaposlenosti mladih "Tko se boji zločeste krize?", Zagreb
Sastanak Partnerskog vijeća Međimurske županije, Čakovec
SEFOR erdut / CEDRA planiranje, Osijek Sjednica Vijeća za prevenciju Međimurske županije
Konferencija Društveno poduzetništvo, Zagreb
Otvoreni razgovor "Nezavisna kulturna scena", Čakovec
Konferencija o strukturnim i kohezijskom fondu, Osijek Seminar "Centri za iskustveno učenje", Istanbul, Turska
Sastanak Partnerskog vijeća Međimurske županije, Čakovec
Javna rasprava o izmjenama i dopunama Zakona o volonterstvu, Zagreb
Studiji o mladima za mlade, Zadar Tribina "Udruge osoba s invaliditetom i financiranje iz državnog proračuna, Koprivnica
Godišnja konferencija Akademije za politički razvoj, Zadar
Trening o Europskom socijalnom fondu, Open Days 2012, Bruxelles, Belgija
Sjednica Regionalne mreže mladih Skupštine Europskih regija, Strasbourg, Francuska
Dani EU fondova, Zagreb
Konferencija SLO COOP 2012, Ljubljana, Slovenija
Sastanak regionalnih i lokalnih volonterskih centara u Hrvatskoj, Zagreb
Seminar "Iskustveno učenje", Istanbul, Turska
Seminar "Join for active youth participation", Venecija, Italija
Sastanak hrvatskih socijalnih zadruga, Rijeka
Konferencija 4th Western Balkans Civil Society Forum, Zagreb
DONATORI: Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva
Europska unija
Ured za udruge Vlade RH Ministarstvo socijalne politike i mladih Ministarstvo kulture
SUMARNO ZA 2012.: Kroz 6 projekata/programa organizirano je ukupno 150 događaja -­‐ 4 istraživanja, 78 radionica/tečajeva, 9 predavanja/prezentacije, 1 projekcija dokumentarnog filma, 3 festivala, 5 studijska posjeta, 24 javnih akcija i događaja, te tiskane 4 publikacije. U 2012. godini objavljeno/tiskano je 48 brojeva e-­‐biltena i 1 izvještaj projekta. Broj korisnika: > 4220 osoba
Broj volonterskih sati: cca 2100 h
Broj radnih sati: cca 12100 h
FINANCIJSKI IZVJEŠTAJ ZA 2012. GODINU (knjigovodstveno stanje)
PRIHODI
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Ministarstvo kulture
Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva
Međimurska županija
Nagrada DP
Prihodi EU-­‐ ESENSEE
Prihodi EU-­‐ New Media Cross Border
Prihodi EU -­‐ City Volunteers
Prihodi EACEA – TC Step
Prihodi od refundacija -­‐ HZZ
Prihodi od dobiti poduzeća
Ostali prihodi
Članarine
Prihodi od djelatnosti
150.000,00
100.000,00
269.335,95
7.576,66
20.000,00
249.481,16
266.766,19
49.919,39
231.298,39
33.909,78
62.899,04
85.588,80
1.650,00
153.894,27
UKUPNO
saldo 01.01.
-­‐470.869,25
RASHODI
Zaposlenici/Honorarni suradnici
Knjigovodstvene usluge
Najam i režije uredskog prostora
Poštarina/telefon
Uredski materijal/fotokopiranje
Izravni projektni troškovi
Profesionalne i ostale usluge
Bankarske naknade/kamate na kredite
Prijenos sredstva partnerima
Donacije
Putni troškovi
Grafičke usluge i promidžba
Pristojbe/Osiguranje/Članarine
Amortizacija
Ostalo
UKUPNO
775.819,37
17.026,50
68.527,99
32.832,20
23.257,11
349.391,61
33.968,75
72.885,98
234.803,00
21.000,00
70.899,41
97.020,35
2.319,60
28.595,67
15.013,89
1.843.361,43
prihod
1.682.319,63
troškovi
1.843.361,43
saldo 31.12.
-­‐631.911,05
FINANCIJSKI IZVJEŠTAJ ZA 2012. GODINU (realno stanje)
PRIHODI
Ministarstvo socijalne politike i mladih
150.000,00
Ministarstvo kulture
100.000,00
Nacionalna zaklada za razvoj civ. društva
269.335,95
Međimurska županija
7.576,66
Nagrada DP
20.000,00
Prihodi EU-­‐ ESENSEE
249.481,16
Prihodi EU-­‐ New Media Cross Border
266.766,19
Prihodi EU -­‐ City Volunteers
49.919,39
Prihodi EACEA – TC Step
231.298,39
Prihodi od refundacija -­‐ HZZ
33.909,78
Prihodi od dobiti poduzeća
62.899,04
Ostali prihodi
85.588,80
Članarine
1.650,00
Prihodi od djelatnosti
153.894,27
UGOVORENI PRIHODI -­‐ SUKLADNO TROŠKOVIMA1
CES-­‐DFC -­‐ ESCO2
139.400,00
3
Min. za gosp. razvoj i teh. Slo. -­‐ NMCB
355.746,00
Min. za gosp. razvoj i teh. Slo. -­‐ CV4
136.816,00
IPA CSF -­‐ ESENSEE5
81.516,00
UKUPNO
saldo 01.01.
-­‐470.869,25
RASHODI
Zaposlenici/Honorarni suradnici
Knjigovodstvene usluge
Najam i režije uredskog prostora
Poštarina/telefon
Uredski materijal/fotokopiranje
Izravni projektni troškovi
Profesionalne i ostale usluge
Bankarske naknade/kamate na kredite
Prijenos sredstva partnerima
Donacije
Putni troškovi
Grafičke usluge i promidžba
Pristojbe/Osiguranje/Članarine
Amortizacija
Ostalo
UKUPNO
775.819,37
17.026,50
68.527,99
32.832,20
23.257,11
349.391,61
33.968,75
72.885,98
234.803,00
21.000,00
70.899,41
97.020,35
2.319,60
28.595,67
15.013,89
1.843.361,43
prihod
2.395.797,63
troškovi saldo 31.12.
1.843.361,43
81.566,95
1prema Uredbi o računovodstvu neprofitnih organizacija troškovi se trebaju knjižiti u trenutku nastanka, dok se prihodi knjiže u trenutku uplate sredstava na žiroračun, a ne na temelju potpisanog ugovora ili u trenutku nastanka troška.
2projekt završio 09.12.2011. čeka se finalna uplata
3očekivane uplate za II i III izvještajno razdoblje (izvještaji predani 30.04.2012. i 31.10.2012.)
4očekivane uplate za II i III izvještajno razdoblje (izvještaji predani 31.05.2012. i 30.11.2012.)
5projekt završio 30.11.2011. čeka se finalna uplata