A velocity selector consists of magnetic and electric fields. The magnetic field is described by the expression B Bjˆ . If B = 0.015 T find the magnitude and direction of E such that an electron with 750 eV kinetic energy moves along the positive xaxis undeflected. B y z FB = qv B = -e viˆ Bjˆ = -evBkˆ FB FE E v x FB = -e vB = evB FB =FE evB = eE FE must be in the +z direction, so E must be in the –z direction (because the charge on the electron is negative. FE = qE = -e E = eE A velocity selector consists of magnetic and electric fields. The magnetic field is described by the expression B Bjˆ . If B = 0.015 T find the magnitude and direction of E such that an electron with 750 eV kinetic energy moves along the positive xaxis undeflected. evB =eE B y z x FB FE E v E = vB 1 2K 2 me v =K v = 2 me 2K E =B me A velocity selector consists of magnetic and electric fields. The magnetic field is described by the expression B Bjˆ . If B = 0.015 T find the magnitude and direction of E such that an electron with 750 eV kinetic energy moves along the positive xaxis undeflected. B y z FB FE E x electron mass is on OSE sheet v 2K E =B me E = 0.015 don’t forget to convert eV to J 2 750 1.6 10-19 9.11 10-31 E = 0.015 1.623 107 5 N E = 2.43 10 C this is speed in m/s; getting close to relativistic A velocity selector consists of magnetic and electric fields. The magnetic field is described by the expression B Bjˆ . If B = 0.015 T find the magnitude and direction of E such that an electron with 750 eV kinetic energy moves along the positive xaxis undeflected. B y z FB FE E Problem asks for magnitude and direction, so v N , in the - z direction C Also “legal:” x E = 2.43 105 E = 2.43 105 5 N ˆ E = - 2.43 10 k C N , into page C E = 2.43 105 N , C
© Copyright 2026 Paperzz