2 Math HW Q3 Week2 - iBlog Teacher Websites

Name:
My Math Homework – Q3:2
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Find the Least Common
Denominator for 3 and 5.
Find the Least Common
Denominator for 2 and 6.
Find the Least Common
Denominator for 7 and 21.
Find the Least Common
Denominator for 3 and 9.
Find the product.
Find the product.
Find the product.
Find the product.
8.43 x 0.06=
34.8 x 0.007=
Find the sum
2
7
+ =
8
8
2
Date:
3
5
+1 =
7
7
Mrs. Rivera ate 3/8 of a
pizza and Ms. Carter ate 4/8
of a pizza. How much pizza
did they eat altogether?
Simplify each fraction.
8
10
2
4
8
10
Find the difference.
Find the difference.
Find the difference.
2
4
–
=
10 10
2
1 3
– =
5 5
5
3
1
– 4 =
8
8
3
4
5
–1 =
9
9
4
2
7
– 2
=
10
10
2
4
3
–1
=
12
12
Mrs. Rivera ran 5 1/4 miles
and Ms. Carter ran 4 3/4
miles. How many miles did
they run in all?
Write each improper fraction
as a mixed number.
Write in >, <, =
Write in >, <, =
1.24 _____ 2.14
8.33 _____ 8.03
3
_____ 1
6
3
11
_____ 9
10
15
Shade the fraction model to
show.
Shade the fraction model to
show
2
3
100.7 x 0.009=
2
13
3
8
7
10
8
2
77.22 x 0.8=
3
2
7
Antonio ate 9/10 of a pizza
on Monday. On Tuesday, he
ate 3/10 of a pizza. How
much pizza did Antonio eat
on Monday and Tuesday?
Simplify each fraction.
3
15
8
24
32
40
Jose and Frank made 3 1/5
pounds of pasta. They ate
1 2/5 pounds for dinner.
How much was left over?
Write each improper fraction
as a mixed number.
7
6
5
2
3
2
Write in >, <, =
12.05 _____
3
7
_____
12.5
6
8
Find the sum.
2
2
3
+ 5
=
10
10
If the pink gorilla eats watermelon every night, how much watermelons does he eat?
Write in >, <, =
5.334 _____
5.33
5
_____ 8
6
12
Find the sum.
3
5
2
+ 2
=
6
6
© One Stop Teacher Shop
My Work
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
My Progress
MONDAY
# of questions _____
# correct _____
I need more help
with… ______________
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
TUESDAY
# of questions _____
# correct _____
I need more help
with… ______________
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
WEDNESDAY
# of questions _____
# correct _____
I need more help
with… ______________
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
If the pink gorilla eats watermelon every night, how much watermelons does he eat?
THURSDAY
# of questions _____
# correct _____
I need more help
with… ______________
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
_____________________
© One Stop Teacher Shop
Answer Key - My Math Homework – Q2:2
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Find all factors of 16.
Find all factors of 12.
Find all factors of 40.
Find all factors of 10.
1, 2, 4, 8, 16
1, 2, 3, 4, 6, 12
1, 2, 4, 5, 8, 10, 20, 40
1, 2, 5, 10
Find the product.
Find the product.
Find the product.
Find the product.
8.43 x 0.06= 0.5058
34.8 x 0.007= 0.2436
77.22 x 0.8= 61.776
100.7 x 0.009= 0.9063
Jessica bought 12 pieces of
candy at the store for $0.65
each. How much did she
spend in all?
Susie has 8 pieces of string.
Each string measures 6.5
inches long. How many inches
of string does Susie have
altogether?
Susie has 8 pieces of string. 3
pieces are 7.8 inches long, and
5 pieces are 9.2 inches long.
How many inches of string does
Susie have altogether?
Mrs. Rivera bought 5 pounds of
bananas for $0.45 per pound.
How much did she spend in all?
$7.80
52 inches
Find the quotient.
$2.25
69.4 inches
Find the quotient.
Find the quotient.
Find the quotient.
8.1
9.9 ) 80.19
96
6.7 ) 643.2
96
0. 88 ) 84.48
500
0.45 ) 225
Jessica bought 10 pieces of
candy at the store. She spent
$8.60. How much did each
piece of candy cost?
Susie has 8 pieces of string that
measured a total of 58.4 inches.
If each piece of string is the
same length, how long is each
piece of string?
Mrs. Rivera went to the store
and spent $10.00 on apples.
Apples are on sale for $2.00 per
pound. How many pounds did
Mrs. Rivera buy?
Mrs. Rivera went to the store
and spent $9.45 on apples.
Apples are on sale for $1.35 per
pound. How many pounds did
Mrs. Rivera buy? 7 pounds
$.86
7.3 inches
Simplify each fraction.
8
10
2
4
8
10
4
5
1
2
4
5
13
3
8
7
10
8
Write in >, <, =
1.24
<
3
6
>
2.14
1
3
Shade the fraction model to
show.
2
2
3
Decompose this fraction
4
2
1
7
=
+
+
9
9
9
9
5 pounds
Write each improper fraction
as a mixed number.
1
4
3
1
1
7
1
1
4
Simplify each fraction.
3
15
8
24
32
40
1
5
1
3
4
5
Write in >, <, =
8.33
>
11
15
8.03
12.05
3
7
10
Shade the fraction model to
show.
1
6
1
2
2
1
1
2
1
<
<
Write in >, <, =
12.5
5.334
>
5
6
>
6
8
Find the sum.
2
7
2
Decompose these fractions
1
1
1
3
=
+
+
5
5
5
5
7
6
5
2
3
2
Write in >, <, =
< 9
3
Write each improper fraction
as a mixed number.
2
3
1
+ 5
= 7
2
10
10
1
3
3
– 2
= 4
5
5
5
8
12
Find the sum.
3
Find the difference.
7
5.33
5
2
1
+ 2
= 6
6
6
6
Find the difference.
8
2
3
4
- 4
= 3
5
5
5
Example:
5
3
2
=
+
6
6
6
3
3
1
7
=
+
+
10 10 10 10
If the pink gorilla eats watermelon every night, how much watermelons does he eat?
© One Stop Teacher Shop