P Value Mean Example (σ known) An insurance company is reviewing its current policy rates. When originally setting the rates they believed that the average claim amount was $1,800. They are concerned that the true mean is actually higher than this, because they could potentially lose a lot of money. They randomly select 40 claims, and calculate a sample mean of $1,950. Assuming that the standard deviation of all claims is $500, and set α = .05, test to see if the insurance company should be concerned. Traditional Method First: Info: n = 40, x = 1950 Claim: µ > $1800, so H0: µ = 1800 & H1: µ > 1800 ∝ = 0.05 Critical z-value: 1.645 € σ = 500 Zc =1.645 x − µ 1950 −1800 = = 1.90 , the test σ 500 40 n statistic falls in the critical region so we reject H0. Test Statistic: z = € P-Value Method: Press STAT 1 Input: Stats µ > 1800 µo: 1800 z = 1.897366596 (test stat) p = 0.0288897188 σ: 500 x :1950 n: 40 x :1950 n = 40 µ: > µo € Calculate € Since p < ∝, we reject Ho. Conclusion: The sample data support the claim that the average claim is higher than $1800.
© Copyright 2026 Paperzz