BM 3 (7th Grade) Question #1 Ms. Winter has pounds of modeling

BM 3 (7th Grade)
Question #1
Ms. Winter has
pounds of modeling clay that she has split equally among her students to
use in class. If two students leave class before they can use the modeling clay, how much of the
clay is used during class?
A.
pounds
B.
pounds
C.
pounds
D.
pounds
Answer
17
17 1 17
8    .
2
2 8 16
Then 6 
17 51
 =
16 8
Question #2
Randall and Anita are asked to sell candy bars at school. This year, they each want to sell more
than they sold last year.
Randall sold $468.00 in candy bars last year. So far this year, he has sold $397.50 in candy bars,
but he only has caramel bars left, which sell for $4.50 each.
Anita sold $572.00 in candy bars last year. So far this year, she has sold $508.75 in candy bars,
but she only has chocolate bars left, which sell for $3.25 each.
If both students are going to meet their goals, from this point on
least
4
more candy bars than
Randall
Anita
needs to sell at
.
Answer Randall Need to sell = last year – this year = $468 - $397.5 = $70.5
Number Candy Bars Need to sell =
$70.5
 15.6  16 bars
$4.5
Anita Need to sell = last year – this year = $572 - $508.75 = $63.25
Number Candy Bars Need to sell =
$63.25
 19.46  20 bars
$3.25
Question #3
Directions: Select all the correct locations on the coordinate plane.
A group of friends went bowling after school. The table below shows the number of games each
person bowled and the number of strikes they made during those games.
Name Games Bowled Number of Strikes Ratio
Roni
5
8
5:8
Missy 6
8
3:4
Lisa
4
5
4: 5
Amy
10
12
5: 6
Porsche 12
15
4:5
Natalie 9
13
9:13
Carrie 7
9
7: 9
Alicia 8
10
4:5
Each person's relation of games bowled to strikes is shown on the coordinate plane below.
Determine which of the friends had the same ratio of games bowled to strikes, and select their
corresponding points on the coordinate plane.
Question #4
Directions: Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words.
Samantha ordered lunch for her office once in June and once in December. In June, she paid
$8.12 for each of the 34 employees and a flat delivery fee for a total of $291.58 before taxes. In
December, she paid $9.73 for each of the 34 employees and a flat delivery fee for a total of
$339.07 before taxes. The difference in the amount that she paid in delivery fees is $
.
Answer: let x = delivery fee
June: (8.12)(34) + x = 291.58 , x = 291.58 – 276.08 = $15.5
December: (9.73)(34) + x = 339.07,
x = 339.07 – 330.82 = $ 8.25
7.25
Question #5
Directions: Type the correct answer in each box. Use numerals instead of words. If necessary,
use / for the fraction bar(s).
Expand the following expressions.
=
-12x + 21
=
-6x + 1/2
=
6x + 7.2
Question #6
Which of the following situations describes quantities that combine to make zero?
B.
Ethan added solar panels to his home. The total cost to buy and install the solar panels was
$29,000. When Ethan does not use all the energy that the solar panels create, he sells the energy
back to the utilities company. Over the course of 10 years, Ethan received a total of $29,000
from the utilities company as payment for the extra energy that the solar panels created.
Question #7
Samantha brought 5/2 gallons of drinking water to cheerleading practice for her, Holly, and
Jamie to share. Samantha gave Holly
of the water, and Holly gave
of her water to Jamie.
Jamie wanted to know how many gallons of water she received.
Holly told Jamie that she needed to find the fraction of the whole amount of water by first
multiplying the fractional amounts together, and then multiplying by the whole amount, that is to
simplify the expression
.
Samantha told Jamie to start with the whole amount of water, multiply by the fraction that Holly
received, and then multiply the result by the fraction of Holly's water that she received, that is to
simplify the expression
.
By using Holly's expression, Jamie should have received
5/8
5/8
gallons of water. By
using Samantha's expression, Jamie should have received
gallons of water. The
difference in the amount of water Jamie should have received using Samantha's expression
instead of Holly's expression is
0
gallons.
Question #8
The expression 96.8 + (365.21 - 98.76) represents A.
The expression 96.8 + (64.87 - 71.25) represents B.
The numerical value of A - B is
The numerical value of B - A is
272.83
-272.83
.
.
Question #9
Which of the following tables represents a proportional relationship?
A.
x 2 5 8 11
y 6 15 24 33
B.
x 4 5 6 7
y 16 21 26 31
C.
1
4 7 10
x
y 3 9 15 21
D.
x 3 5 7 9
y 6 8 10 12
Question #10 . Terryn has set up two triangular garden areas adjacent to her barn and pasture, as
shown in the diagram below.
The area of one of the triangular gardens is
2400
is
400
square feet. The area of Terryn's barn
square feet, and the area of her pasture is
of the two gardens, the barn, and the pasture is
6800
3600
square feet. The total area
square feet.
Answer: Triangular Garden = (1/2)(20)(40) = 400 ft2
Barn = (20)(120) = 2400 ft2
Pasture = (60)(60) = 3600 ft2
Total areas = 2(400) + 2400 + 3600 = 6800 ft2
Question #11
Seven large hamburgers are shared equally among twelve people at a dinner. Which of the
following shows the amount of a hamburger that each person eats?
C.
7
 12
12
0.583333
7.0
Question #12. 6Mr. Halliwell is grading tests for his six classes. He records the time it took to
grade the tests for each class.
Period 1
Period 3
Period 5
Tests
Tests
Tests
Minutes
Minutes
Minutes
Graded
Graded
Graded
3
18
4
16
6
36
Geometry Classes
7
38
7
28
9
54
12
63
10
40
13
78
17
88
16
64
19
114
Algebra Classes
Period 2
Period 4
Period 6
Tests
Tests
Tests
Minutes
Minutes
Minutes
Graded
Graded
Graded
4
22
6
29
7
21
9
42
11
44
13
39
12
54
14
53
19
57
21
90
18
65
22
66
The Algebra class that shows a proportional relationship of minutes per test graded is period
6
.
The Geometry class that does not show a proportional relationship of minutes per test graded
is period
1
.
Question #13
Directions: Type your response in the box.
Celia lives in Florida. Florida has a sales tax of 6%. She is purchasing a taxable item that costs x
dollars before tax.
Part A: Write two equivalent expressions that represent the total amount Celia would have to
pay for the item in terms of x, and explain how the two expressions relate to one another.
Answer Method 1.
Total = (106%)(x)
Method 2. Total = x + (0.06)(x)
They are the same because Total = x (1+ 0.06) = x (1.06) = x (106%)
Part B: Which expression is more useful? Why?
Total = (106%)(x) because is faster.
Question #14
Each week, Kellie does several loads of laundry for her family. On Monday, she washed 5 loads
of laundry in 175 minutes.
Assuming it takes the same amount of time to wash each load of laundry, the equation
35 L
T=
can be used to determine the total time, T, in minutes, that it will take to wash L
loads of laundry.
Answer
Unit rate =
175min s 35min s

5 loads
1 load
Question #15
Shelbie stated that if she applies the distributive property to the expression below she will get the
same result as if she just applied the correct order of operations. Complete parts A and B to
support or refute Shelbie's claim.
Part A: Simplify the expression by following the order of operations.
Answer
6 21 2 7
8
7 15 3

 




15 60 5 20 20 20 20 4
Part B: Simplify the expression by using the distributive property to first factor out the
perform the resulting addition before the multiplication.
3  2 7  3  24  21  3  45 
9
3

 
 
 

5  3 12  5  36  5  36  12 4
(16).
Answer: A The student picked played sports.
12
because the probability =
is closest to Half or 50%.
25
and
Question #17
The profits a company earns from the purchase of their mobile application is shown in the table
below.
Number of Purchases Profits
0
$0.00
1,200
$1,644.00
2,100
$2,877.00
2,800
$3,836.00
3,500
$4,795.00
Using the information in the table, determine the constant of proportionality, and use it to
answer the question below.
constant of proportionality =
1644
 1.37
1200
Then (1.37)(5000) = 6850
How much profit can the company expect to earn when the number of purchases reaches 5,000?
$
6, 850
Question #18
Kathleen has been tracking how fast she walks over the last month and determined that she walks
miles in of an hour. Lynn has been tracking how fast she walks over the last few weeks
and determined that it takes her 19 minutes and 12 seconds to walk 1 mile.
Part A: Write both Kathleen's and Lynn's walking rate in the same format, either miles per hour,
miles per minute, minutes per mile, or hours per mile and compare their rates to each other.
Answer Kathleen:
2
2 60
of 1hour  
5
5 1
= 24 min
Then rate = 24 min ÷ 1.25 mile = 19.2 min/ 1mile
Lynn 19 mins and 12 seconds = 19 mins + 12/60 min = 19.2 min
Then rate = 19.2 min/ 1 mile
Part B: Give a logical argument on why that format was chosen over the other three.
Lynn’s rate in minute per hour.
Question #19
Clarissa works in sales for a software company. Her pay each month varies, because each month
she receives a base pay of $2,400.00 plus 8% commission on her sales. During the month of
November, Clarissa had $18,000.00 in sales. For the month of November,
Clarissa's pay was from her commission.
% of
Total = 2400 + 8% (18000) = 2400 + 1440 = 3840
Percent of pay that is commission = (1440/3840)(100%) = 37.5%
Question #20
Directions: Drag each tile to the correct box.
In hoping to make it onto the school's Gold Team, Bryan, Eli,and Damien took golf lessons over
the summer.
Bryan signed up to take 4 lessons with a semi-pro instructor, and each lesson cost $32.00 for a
45-minute session. The instructor advised Bryan to buy a bag of bulk practice balls to use during
his lessons. After buying a bag of 32 golf balls, the total cost for his lessons and golf balls is
$132.48.
Answer x = cost per ball.
Bryan: (4)(132) + 32x = 132.48 , x = $ 0.14 per ball
Eli signed up to take 6 lessons with a pro instructor, and each lesson cost $52.00 for a 1-hour
session. Eli bought a bag of bulk practice balls to use during his lessons. After buying a bag of
40 golf balls, the total cost for his lessons and golf balls is $319.20.
ELI: (52)(6) + 40x = 319.2 , x = $ 0.18 per ball
Damien signed up to take 5 lessons with pro instructor, and each lesson cost $28.00 for a 30minute session. Based on the instructor's advise, he bought a bag of 24 golf balls to use during
his lessons. The total cost for his lessons and golf balls is $144.08.
Damien: (5)( 28) + 24x = 144.08 ,
x = $0.17 per ball.
Place the students in order from the least amount to the greatest amount that they paid per golf
ball.
Bryan < Damien < Eli
(21).
Answer: B
(22).
Device
Area of Logo
1/ 2
1/ 2 1



Area of Screen (5)(2.8) 14 28
for Phone A.
Website
Area of Logo
8
1
Area of Logo
8
1
=




Area of Screen 16(9) 18 Area of Screen 16(9) 18
Question #23
Richard is given one of four pieces of equal-sized fabric. After using some of his fabric for a
project, he has of a square yard left. If the total amount of fabric from the four original pieces
was
square yards, about how much fabric did Richard use for his project?
C. 2 Square yards
2
35
11  4 
3
12
Then
35
5
x ,
12
6
x = 2.08
Question #24
The number line below shows the distance between and
.
Which of the following expressions could also show the distance between these two fractions?
B.
Question #25
Question #26
Directions: Drag the tiles to the boxes to form correct pairs. Not all tiles will be used.
Using the image shown above, match the angles that have the same measure.
Question #27
A survey was conducted on the average monthly water consumption of 60 randomly selected
households in two different cities. Thirty of the households in Seaside were surveyed, and
30 households in Drier Park were surveyed.
The following statistical information, in thousands of gallons, was calculated from that survey.
Based on these samples, what generalization can be made?
Seaside Drier Park
1.9
3.1
First Quartile
4.8
Second Quartile (Median) 3.2
4.5
5.3
Third Quartile
Answer
C. At least 25 percent of the households in Seaside consume less than 2,000 gallons of water on
average.
Question #28
Anuja is baking cookies for her slumber party this weekend. She has one super size package of
Sugar Sprinkles and one super size package of Chocolate Turtles. Both packages had to be mixed
with flour, brown sugar, and water.
The Sugar Sprinkles package contained of a cup of mix that needs to be mixed with
flour,
cups of brown sugar, and
cups of
cups of water. The directions indicate to use 0.1125 of a
6
cup of dough to make one cookie and 1 batch should make a total of
cookies.
Sugar Sprinkles
The Chocolate Turtle package contained 0.875 of a cup of mix that needs to be mixed with 3.25
cups of flour, 2.5 cups of brown sugar, and 3.75 cups of water. The directions indicate to use of
a cup of dough to make one cookie and 1 batch should make a total of
Turtle cookies.
The difference in the number of cookies of each type is
1
7
Chocolate
.
Question #29
The graph shows the fuel consumed and the distance covered by a full commercial jet plane.
What does the point (30, 6) on the graph represent?
Answer
A. The plane consumed 30 gallons of fuel to travel 6 miles.
Question #30
Directions: Select the correct answer.
At Nedra's Pizza Plaza, a customer can order a thin crust or hand-tossed pizza with extra cheese,
pepperoni, or mushroom toppings. This tree diagram shows the types of pizza a customer can
order.
What is the probability that a customer will order a pizza with thin crust and mushrooms?
A.
B.
C.
D.