Read and say if the statements are true or false

Тема: Free time. Parties.
Мета:
Практична: Удосконалювати вимову учнів. Організувати
закріплення учнів з ЛО теми. Практикувати учнів у вживанні
граматичних структур (теперішній неозначений час).
Практикувати учнів у читанні та аудіюванні текстів.
Освітня: Розширювати світогляд учнів. Збагачувати знання
учнів з теми.
Розвиваюча: Розвивати фонематичний слух учнів, якість
вимовних навичок і довготривалу, короткотривалу, слухову
пам’ять, слуховий контроль, здатність самостійно планувати
мовний вчинок, уяву, здатність до здогадки; вміння логічно,
послідовно висловлювати думки ІМ, культуру читання.
Виховна: Виховувати інтерес до вивчення ІМ, до навчання,
повагу до оточуючих, відповідальність у роботі.
Обладнання: Підручник (English. Form 5. O.Karpуuk), аудіо
запис, презентація, текст д/читання «Лист Мері», вправи
«Вірно-невірно», таблиці з граматичними схемами.
Хід уроку
І. Привітання й повідомлення теми та мети уроку.
Hello, dear friends!
Say «Good morning» to our guests. Today the topic of our lesson is “The
Invitation to the party”. We’ll revise the words, do some exercises, listen
and read the texts. I hope you’ll enjoy our lesson!
ІІ. Основна частина уроку.
1. Розвиток навичок мовлення.
What do people do in their free time?
PASTIME
MAKING NEW
FRIENDS
COLLECTING
THINGS
VISITING
PLACES OF
INTEREST
TRAVELLING
DOING
SPORTS
And now tell me please what do you do in your free time?
2.Розвиток навичок аудіювання.
LEARNING
THINGS
MAKING
THINGS
a) Answer the questions:
1.
Does Jon like shopping? ( No)
2.
Does Jusuf like playing volleyball?(No)
3.
Does Rosa like cooking? (Yes)
4.
Does Yusuf like playing the piano? (Yes)
5.
Does Jon like playing the guitar? (Yes)
6.
Does Rosa like taking photos? (Yes)
7.
Does Jon like playing chess? (No)
b) Complete the sentences.
1.
Rosa likes taking photos.
2.
Jon doesn`t like playing chess.
3.
_____ likes visiting her family.
4.
Yusuf likes playing the ______.
5.
Jon likes playing the ________.
6.
______ likes painting.
7.
Yusuf likes playing _________.
8.
______ doesn`t like shopping.
9.
______doesn`t like playing volleyball.
10. _______ likes cooking.
If you are ready, let’s check the answers.
3. Розвиток навичок письма. Now using the letters make up
new words and translate them.
1. e, v, n, 1, e, p, e, o (envelope)
2. t, a, t, i, i, v, i, n, n, o (invitation)
3. u, g, l, e (glue)
4. e, g, u, s, t (guest)
5. v, e, e, y, r (every)
6. a, p, r, e, e, p, r ( prepare)
7. l, k, o, o
( look)
4. Розвиток навичок граматики. Повторення лексикограматичного матеріалу і відпрацювання у вживанні
теперішнього неозначеного часу.
Учні пригадують порядок слів у розповідних, питальних, та заперечних
реченнях в теперішньому неозначеному часі, які бувають дієслова, де стоять
прислівники часу, а потім перекладають речення.
1. Я інколи люблю виготовляти запрошення для моїх гостей.
Sometimes I like to do the invitations for my guests.
2. Зазвичай Микола пише запрошення на кожну вечірку.
Mykola always writes the invitations for every party.
3. Моїм батькам завжди дуже подобаються тематичні вечірки.
My parents always like the theme parties.
4. Їжа завжди гарна на свіжому воздусі!
Food is always good in outdoor.
5. Іноді мої друзі і я любимо піжамні вечірки.
Sometimes my friends and I like pijamas parties.
5. Розвиток навичок читання. Читання тексту «Лист
Мері»
The next task is the following. You read the text and then put True or
False in the sentences which are given here
Dear friends,
It’s Mary. How are you? Soon we’ll have a Balloon Party. We want to invite
many girls and boys. We make invitations in the form of a balloon. My
friends will blow up a lot of balloons. It will be great! I invite you. The
party will be on the twentieth of February at 5 p.m. Let me know if you
come.
Mary
Read and say if the statements are true or false
1.
2.
3.
4.
5.
Soon Mary will have a Flower Party. ______
They want to invite many boys and girls. ______
They do not make invitations.________
Her friends will blow up a lot of balloons. _______
The party will be in May. ______
You prepared your invitations for ouy guests. Take it them, please.
ІІІ.Підведення підсумків уроку. Оцінювання.
Well! You have worked very hard today. You were active during the whole lesson.
Thank you for your work!
Your marks are…
Thank you for the lesson you may be free. Good bye.
Free
time
2. Listening
a) Answer the questions:
1. Does Jon like shopping?
2. Does Jusuf like playing volleyball?
3. Does Rosa like cooking?
4. Does Yusuf like playing the piano?
5. Does Jon like playing the guitar?
6. Does Rosa like taking photos?
7. Does Jon like playing chess?
b) Complete the sentences.
1. Rosa likes taking photos.
2. Jon doesn`t like playing chess.
3. _____ likes visiting her family.
4. Yusuf likes playing the ______.
5. Jon likes playing the ________.
6. ______ likes painting.
7. Yusuf likes playing _________.
8. ______ doesn`t like shopping.
9. ______doesn`t like playing volleyball.
10. _______ likes cooking.
5. Reading
Dear friends,
It’s Mary. How are you? Soon we’ll have a Balloon Party. We want
to invite many girls and boys. We make invitations in the form of a
balloon. My friends will blow up a lot of balloons. It will be great!
I invite you. The party will be on the twentieth of February at 5
p.m. Let me know if you come.
Mary
Read and say if the statements are true or false
1. Soon Mary will have a Flower Party.
2. They want to invite many boys and girls.
3. They do not make invitations.
4. Her friends will blow up a lot of balloons.
5. The party will be in May.