Assignment 5 4.46 (a) (b) (c) (d) (e) 4.49 Age 18-25 26-40 Total Getting Rich 405 310 715 Goals Other 95 190 285 Total 500 500 1000 Simple event: “Has a goal of getting rich”. Joint event: “Has a goal of getting rich and is between 18-25 years old. P(Has a goal of getting rich) = 715/1000 = 0.715 P(Has a goal of getting rich and is in the 26-40 year old group) = 310/1000 = 0.31 P(Has a goal of getting rich | in the 26-40 year old group) = 310/500 = 0.62 Since P(Has a goal of getting rich | in the 26-40 year old group) P(Has a goal of getting rich), the events “age group” and “has getting rich as a goal” are not statistically independent. P(engage) = .13, P(not engage) = .67, P(actively disengaged) = .20 P(strongly agreed | engaged) = .48, P(strongly agreed | not engaged) = .20, P(strongly agreed | actively disengaged) = .03 P(engaged | strongly agree) = (.48*.13)/(.48*.13 + .20*.67 + .03*.20) = 0.3083 4.51 P(HIV is present | ELISA has given a positive result ) = (0.995)(0.015)/((0.995)(0.015)+(0.01)(0.985) = 0.6024 5.1 cont. (a) (b) Distribution A Distribution B X P(X) X*P(X) X P(X) X*P(X) 0 0.50 0.00 0 0.05 0.00 1 0.20 0.20 1 0.10 0.10 2 0.15 0.30 2 0.15 0.30 3 0.10 0.30 3 0.20 0.60 4 0.05 0.20 4 0.50 2.00 1.00 1.00 1.00 3.00 = 1.00 = 3.00 Distribution A X 0 1 2 3 4 (X– )2 (–1)2 (0)2 (1)2 (2)2 (3)2 P(X) 0.50 0.20 0.15 0.10 0.05 2= (X– )2*P(X) 0.50 0.00 0.15 0.40 0.45 1.50 ( X – ) 2 P(X ) = 1.22 (b) Distribution B (X– )2 (–3)2 (–2)2 (–1)2 (0)2 (1)2 X 0 1 2 3 4 P(X) 0.05 0.10 0.15 0.20 0.50 2= (X– )2*P(X) 0.45 0.40 0.15 0.00 0.50 1.50 ( X – ) 2 P(X ) = 1.22 5.3 (c) Distribution A: Because the mean of 1 is greater than the median of 0, the distribution is right-skewed. Distribution B: Because the mean of 3 is less than the median of 4, the distribution is left-skewed. The means are different but the variances are the same. (a) (b) Based on the fact that the odds of winning are expressed out with a base of 31,478, you will think that the automobile dealership sent out 31,478 fliers. iN1 X i P X i = $ 5.49 (c) iN1 X i E X i 2 P X i = $ 84.56 (d) 5.6 The total cost of the prizes is $15,000 + $500 + 31,476 * $5 = $172,880. Assuming that the cost of producing the fliers is negligible, the cost of reaching a single customer is $172,880/31478 = $5.49. The effectiveness of the promotion will depend on how many customers will show up in the show room. PHStat output: Probabilities & Outcomes: P X 0.125 0.240385 0.307692 0.163462 0.086538 0.057692 0.009615 0.009615 Statistics E(X) Variance(X) Standard Deviation(X) (a) (b) E(X) = 2.1058 2.105769 2.152274 1.467063 0 1 2 3 4 5 6 7
© Copyright 2026 Paperzz