Pertemuan 4 Metode Akumulasi Harga Pokok Penuh Bersifat Kontiniu (Process Costing) Pengertian Process Costing adalah suatu metode perhitungan harga pokok produksi suatu jenis barang secara terus menerus atau kontinu. Power Point berikutnya dapat dilihat dan dipelajari. McGraw-Hill/Irwin © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Types of Costing Systems Used to Determine Product Costs Process Costing Job-order Costing Many units of a single, homogeneous product flow evenly through a continuous production process. One unit of product is indistinguishable from any other unit of product. Each unit of product is assigned the same average cost. McGraw-Hill/Irwin © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Types of Costing Systems Used to Determine Product Costs Process Costing Job-order Costing Typical process cost applications: Petrochemical refinery Paint manufacturer Paper mill McGraw-Hill/Irwin © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Differences Between JobOrder and Process Costing Job order costing Many jobs are worked during the period. Process costing Costs are accumulated by individual jobs. A single product is produced for a long period of time. Job cost sheet is the key document. Costs are accumulated by departments. Unit cost computed by job. Department production report is key document. Unit costs are computed by department. McGraw-Hill/Irwin © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Process Costing Dollar Amount Direct Materials Conversion Direct Labor Direct labor costs may be small in comparison to other product costs in process cost systems. Type of Product Cost McGraw-Hill/Irwin © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Process Costing Direct Materials Dollar Amount Conversion Direct labor costs may be small in comparison to other product costs in process cost systems. Type of Product Cost So, direct labor and manufacturing overhead are often combined into one product cost called conversion. McGraw-Hill/Irwin © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Comparing Job-Order and Process Costing Direct Materials Direct Labor Manufacturing Overhead McGraw-Hill/Irwin Work in Proces s Finished Goods Cost of Goods Sold © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Comparing Job-Order and Process Costing Costs are traced and applied to individual jobs in a job-order cost system. Direct Materials Direct Labor Manufacturing Overhead McGraw-Hill/Irwin Jobs Finished Goods Cost of Goods Sold © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Comparing Job-Order and Process Costing Direct Materials Direct Labor Manufacturing Overhead McGraw-Hill/Irwin Costs are traced and applied to departments in a process cost system. Processing Department Finished Goods Cost of Goods Sold © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Process Cost Flows: Let’s look at cost flows in a process cost system with Dept.A and B. We will use T-Account’s and start with materials Raw Materials •Purchases •Direct Materials •Indirect Materials Manufacturing Overhead Actual •Other Overhead •Indirect Materials McGraw-Hill/Irwin Applied Work in Process Department A •Direct Materials •Direct Labor Work in Process Department B •Direct Materials © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Process Cost Flows Wages Payable •Direct Labor •Indirect Labor Manufacturing Overhead Actual •Other Overhead •Indirect Materials •Indirect Labor McGraw-Hill/Irwin Applied Work in Process Department A •Direct Materials •Direct Labor Work in Process Department B •Direct Materials •Direct Labor © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Process Cost Flows: Next transfer work from Dept A to Dept.B Work in Process Department A •Direct Materials •Direct Labor •Applied Overhead Manufacturing Overhead Actual Applied •Other •Overhead Overhead Applied to •Indirect Work in Materials Process •Indirect Labor McGraw-Hill/Irwin Work in Process Department B •Direct Materials •Direct Labor •Applied Overhead © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Process Cost Flows: New let’s complete the goods in Dept B and sell them Work in Process Department A •Direct Transferred Materials to Dept. B •Direct Labor •Applied Overhead McGraw-Hill/Irwin Work in Process Department B •Direct Materials •Direct Labor •Applied Overhead •Transferred from Dept. A © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Process Cost Flows Work in Process Department B Finished Goods •Direct •Cost of •Cost of •Cost of Materials Goods Goods Goods •Direct Manufactured Manufactured Sold Labor •Applied Overhead •Transferred Cost of Goods Sold from Dept. A •Cost of Goods Sold McGraw-Hill/Irwin © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Equivalent Units of Production Equivalent units are partially complete and are part of work in process inventory. Partially completed products are expressed in terms of a smaller number of fully completed units. McGraw-Hill/Irwin © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Equivalent Units of Production Two half completed products are equivalent to one completed product. + = 1 So, 10,000 units 70 percent complete are equivalent to 7,000 complete units. McGraw-Hill/Irwin © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Calculating and Using Equivalent Units of Production To calculate the cost per equivalent unit for the period: Cost per equivalent unit McGraw-Hill/Irwin = Costs for the period Equivalent units of production for the period © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Equivalent Units of Production – Weighted Average Method The weighted average method . . . Makes no distinction between work done in prior and current period. Blends together units and costs from prior period and current period. Let’s see how this works! McGraw-Hill/Irwin © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Weighted Average Example Smith Company reported the following activity in Department A for the month of June: Percent Completed Units Work in process, June 1 300 Units started into production in June 6,000 Units completed and transferred out of Department A during June 5,400 Work in process, June 30 McGraw-Hill/Irwin 900 Materials Conversion 40% 20% 60% 30% © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Weighted Average Example Equivalent units are calculated as follows: Materials Units completed and transferred out of Department A in June McGraw-Hill/Irwin 5,400 Conversion 5,400 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Weighted Average Example Equivalent units are calculated as follows: Materials Units completed and transferred out of Department A in June 5,400 Conversion 5,400 Work in process, June 30: 900 units × 60% Equivalent units of Production in Department A during June McGraw-Hill/Irwin 540 5,940 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Weighted Average Example Equivalent units are calculated as follows: Materials Units completed and transferred out of Department A in June 5,400 Conversion 5,400 Work in process, June 30: 900 units × 60% 540 270 900 units × 30% Equivalent units of Production in Department A during June McGraw-Hill/Irwin 5,940 5,670 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Weighted Average Example Equivalent units of production always equals: Units completed and transferred + Equivalent units remaining in work in process Materials Units completed and transferred out of Department A in June 5,400 Conversion 5,400 Work in process, June 30: 900 units × 60% 540 270 900 units × 30% Equivalent units of Production in Department A during June McGraw-Hill/Irwin 5,940 5,670 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Weighted Average Example Materials Beginning Work in Process 300 Units 40% Complete 6,000 Units Started 5,100 Units Started and Completed 5,400 Units Completed 540 Equivalent Units 5,940 Equivalent units of production McGraw-Hill/Irwin Ending Work in Process 900 Units 60% Complete 900 × 60% © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Weighted Average Example Conversion Beginning Work in Process 300 Units 20% Complete 6,000 Units Started 5,100 Units Started and Completed 5,400 Units Completed 270 Equivalent Units 5,670 Equivalent units of production McGraw-Hill/Irwin Ending Work in Process 900 Units 30% Complete 900 × 30% © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Production Report Shows the flow of units and costs through work in process Provides cost information for financial statements Production Report Becomes the job cost sheet in process costing McGraw-Hill/Irwin Helps managers control their departments © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Production Report Production Report Section 1 Section 2 A quantity schedule showing the flow of units and the computation of equivalent units. A computation of cost per equivalent unit. Section 3 McGraw-Hill/Irwin © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Production Report Production Report Section 1 A reconciliation of cost flows for the period, including: Total cost for units Section 2 completed and transferred from the processing department. Total cost for partially Section 3 McGraw-Hill/Irwin completed units remaining in work in process. © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Production Report Example Double Diamond Skis uses process costing to determine unit costs in its Shaping and Milling Department. Double Diamond uses the weighted average cost procedure. Using the following information for the month of May, let’s prepare a production report for Shaping and Milling. McGraw-Hill/Irwin © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Production Report Example Work in process, May 1: 200 units Materials: 55% complete. Conversion: 30% complete. Production started during May: Production completed during May: Costs added to production in May Materials cost Conversion cost $ 9,600 5,575 5,000 units 4,800 units $ 368,600 350,900 Work in process, May 31: 400 units Materials 40% complete. Conversion 25% complete. McGraw-Hill/Irwin © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Production Report Example Section 1: Quantity Schedule with Equivalent Units Units to be accounted for: Work in process, May 1 Started into production Total units 200 5,000 5,200 Equivalent units Conversion Materials Units accounted for as follows: Completed and transferred Work in process, May 31 McGraw-Hill/Irwin 4,800 400 4,800 4,800 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Production Report Example Section 1: Quantity Schedule with Equivalent Units Units to be accounted for: Work in process, May 1 Started into production Total units 200 5,000 5,200 Equivalent units Conversion Materials Units accounted for as follows: Completed and transferred Work in process, May 31 Materials 40% complete 4,800 400 4,800 160 5,200 McGraw-Hill/Irwin 4,800 4,960 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Production Report Example Section 1: Quantity Schedule with Equivalent Units Units to be accounted for: Work in process, May 1 Started into production Total units 200 5,000 5,200 Equivalent units Conversion Materials Units accounted for as follows: Completed and transferred Work in process, May 31 Materials 40% complete Conversion 25% complete 4,800 400 4,800 160 5,200 McGraw-Hill/Irwin 4,800 4,960 100 4,900 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Production Report Example Section 2: Compute cost per equivalent unit Total Cost Cost to be accounted for: Work in process, May 1 Costs added in the Shipping and Milling Department Total cost Equivalent units $ 15,175 Materials Conversion $ $ 9,600 5,575 719,500 368,600 350,900 $ 734,675 $ 378,200 $ 356,475 4,960 4,900 Cost per equivalent unit McGraw-Hill/Irwin © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Production Report Example Section 2: Compute cost per equivalent unit Total Cost Cost to be accounted for: Work in process, May 1 Costs added in the Shipping and Milling Department Total cost $ 15,175 Materials Conversion $ $ 5,575 719,500 368,600 350,900 $ 734,675 $ 378,200 $ 356,475 4,960 4,900 Equivalent units Cost per equivalent unit 9,600 $ 76.25 $378,200 ÷ 4,960 units = $76.25 McGraw-Hill/Irwin © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Production Report Example Section 2: Compute cost per equivalent unit Total Cost Cost to be accounted for: Work in process, May 1 Costs added in the Shipping and Milling Department Total cost Equivalent units $ 15,175 Materials Conversion $ $ 9,600 5,575 719,500 368,600 350,900 $ 734,675 $ 378,200 $ 356,475 4,960 4,900 Cost per equivalent unit $ 76.25 Total cost per equivalent unit = $76.25 + $72.75 = $149.00 $ 72.75 $356,475 ÷ 4,900 units = $72.75 McGraw-Hill/Irwin © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Production Report Example Section 3: Cost Reconciliation Total Cost Cost accounted for as follows: Transferred out during May Work in process, May 31: Materials Conversion Equivalent Units Materials Conversion 4,800 4,800 160 100 Total work in process, May 31 Total cost accounted for McGraw-Hill/Irwin © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Production Report Example Section 3: Cost Reconciliation 4,800 units @ $149.00 Cost accounted for as follows: Transferred out during May Work in process, May 31: Materials Conversion Total Cost $ 715,200 Equivalent Units Materials Conversion 4,800 4,800 160 100 Total work in process, May 31 Total cost accounted for McGraw-Hill/Irwin © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Production Report Example Section 3: Cost Reconciliation 160 units @ $76.25 Cost accounted for as follows: Transferred out during May Work in process, May 31: Materials Conversion Total work in process, May 31 Total cost accounted for McGraw-Hill/Irwin Total Cost Equivalent Units Materials 100 units @Conversion $72.75 $ 715,200 4,800 12,200 7,275 160 19,475 All costs accounted for $ 734,675 4,800 100 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Operation Costing Operation costing employs some aspects of both job-order and process costing. Job-order Costing Operation Costing (Products produced in batches) Material Costs Charged to batches as in job-order costing. McGraw-Hill/Irwin Process Costing Conversion costs assigned to batches as in process costing. © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 Akhir Pertemuan 4. Terima kasih McGraw-Hill/Irwin © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003
© Copyright 2025 Paperzz