Chemistry 415 Fall 2014 Assignment 5: I 1 I. Construct a Newton Diagram for K + HBr (v = 1) → KBr + H. Assume the K beam comes from at oven at 350°C and the HBr from a 25°C oven and use the most probable beam speeds in your diagram. The bond dissociation energies of HBr and KBr are 3.75 eV and 3.96 eV respectively, and the vibrational frequency of HBr is 2650cm-1. Make a scale drawing of this diagram using the scale 1cm = 50 M/sec. Draw the circle corresponding to the maximum speed with which the KBr can emerge from the collision, and from your diagram predict the laboratory angle and speed the KBr would have if it recoiled exactly backwards along the relative velocity vector. If the units of v, E, m, T are 100 m/sec, kcal/mole, AMU, and °K, then T 3 2 M ; (this assumes f(v)=Av exp(-mv /2kT). The extra factor of v arises because the probability of a molecule entering the beam is proportional to v) vmp = 1.572 vK =6.2830 vg =3.0152 MC = mK v K + mG v G | C |= CK = ( mK vK )2 + ( mG vG )2 M = 2.88 m K vK = 2.04 M vr = vK 2 + vG 2 = 6.96 u K − u g = 6.96; m K u K + mg u g = 0; m K u K + mg ( u K − 6.96 ) = 0 (m K ) + mg u K = 6.96mg so u K = 6.96mg (m K + mg = ) (m vr mg K + mg T = 1.53 ⎛C ⎞ α CM = cos −1 ⎜ K ⎟ = 44.9 vK − ck =| uK | cos β ; β =25.5 ⎝ C ⎠ (T+I) + (-∆E-I') = E + Q -∆E=BDE(KBr)-BDE(HBr)=.21eV=4.84 Kcal/mol I=2650cm-1=2650/8065 eV=.328eV=7.58KCal/mol (E+Q)max = 4.84+7.58+1.53 = 13.95 kcal/mol ) = 4.70 Chemistry 415 Fall 2014 Assignment 5: I 2 | u3 | = 2m4 (E + Q) 2mH (E + Q) 2 = = 90.4m / s v3 = vK2 + ( uK − u3 ) − 2vK | uK − u3 | cos β m3 M mKBr M v3 = 270.4 m/s sin α sin β .43 = ; sinα = 560 = sin.8911 | uK − u3 | v3 270 α =63.0 from graphical construction, KBr would be 63° from the K beam and the speed is about 270 m/sec 63.0° 3.01 R0.90 4.7 ß=25.6 using beam speeds 6.28 2.04 4.24 0 Chemistry 415 Fall 2014 Assignment 5: I 3 =========================================================== Another approach: If the most probable speed in the gas is used, 2kT 2RT = . m M vmp = For K@350C (623K) vmp=515m/s For HBr@25C (298K) vmp=247 m/s (E+Q)max = 4.84+7.58+1.03 = 13.45 kcal/mol=9.35x10-20 J vr = vk 2 + vHBr 2 = 572m / s | C |= T= ( mK vK )2 + ( mG vG )2 M MC = mK v K + mG v G = 236m / s CK = m K vK = 167m / s M ⎛C ⎞ α = cos −1 ⎜ K ⎟ = 44.90 ⎝ C ⎠ 2 (mK mg )vr 2 µvr 2 (mK mg )vr = = = 4.30kj / mole = 1.03kcal / mole = .045eV / molecule 2 2(mK + mg ) 2(mK + mg ) vr = vK 2 + vG 2 = 571m / s u K − u g = 571; m K u K + mg u g = 0; m K u K + mg ( u K − 571) = 0 (m K ) + mg u K = 571mg so u K = vK − ck =| uK | cos β ; cos β = | u3 | = 571mg (m K + mg = ) (m vr mg K + mg ) = 384 346 = 25.70° 384 2mH ( E + Q ) 2m4 (E + Q) = = 88.7 m3 M mKBr M v3 = vK2 + ( uK − u3 ) − 2vK | uK − u3 | cos β v3 = 223.5m / s sin α sin β .434 = ; sinα = 472 = .9179; α =66.6° | uK − u3 | v3 223.5 2 Chemistry 415 Fall 2014 Assignment 5: I 4 67.2° 2.46 R0.89 25.6° 44.9° 1.67 3.46 5.15
© Copyright 2026 Paperzz