PHY 131 Exam Ch 6 - 9 A cat dozes on a prank cat bed which is at the edge of a stationary merry-go-round, at a radius of 6.0 m from the center of the ride. The prank cat bed has a Teflon coated bottom with a coefficient of friction of 0.04. This merry-go-around has a slight tilt of 2 degrees slanting toward the center. The operator turns on the ride and brings it up to its proper turning rate of one complete rotation every T seconds. What is the minimum value of T that the merry-go-round that will allow the cat to stay in place, without sliding off the edge? mgsinθ + µ 11/11 = m v2 / r FN 11/11 Easy (max points is 25%) A cat dozes on a stationary merry-go-round, at a radius of 6.0 m from the center of the ride. The operator turns on the ride and brings it up to its proper turning rate of one complete rotation every 7.0 s. What is the least coefficient of static friction between the cat and the merry-go-round that will allow the cat to stay in place, without sliding? = m v2 / r µ FN 11/11 mgsinθ + µ mgcosθ = m 4π2r/T2 gsin2 + 0.04gcos2 = 4π2r/T2 T = 23.6 sec 13/13 12/12 µ mg µ g µ = m 4π2r / T2 = 4π26 / 72 = 0.49 (Note, I neglected the component that increases FN, which is negligible.) A spring in the vertical position is stretched by 0.1 cm when a 3 kg package is hung from the spring. Later this spring is compressed 10 cm by a 3.00 kg package and then is launched and slides across a frictionless floor. Shortly after launching the package explodes into three parts. Assume the point of explosion is at the origin of a coordinate system. Part 1 has mass of 0.500 kg and velocity 18.0 i + 14 j. Part 2 has mass of 0.750 kg and a speed of 14.0 m/s, and travels at an angle 30.0° (CCW from the positive direction of the x axis). (a) What is the velocity of part 3? State your direction as a positive (CCW) angle from the +x axis. Workspring = Δ½m vf2 ½ k x2 = ½ m vf2 30000 .12 = 3 vf2 vf = 10 m/s 5/5 F=kx mg = kx 5/5 30 = k (.001) k = 30,000 N/m x plane on floor MV = m1 v1 + m2 v2 + m3 v3x 3(10) = ½(18) + ¾(cos30)14 + 1.75 v3x 6/6 7/7 v3x = 6.80 m/s y plane on floor 0 = m1 v1 + m2 v2 + m3 v3y 0 = ½(14) + ¾(sin30)14 + 1.75 v3y v3y = -7.00 m/s 7/7 Or for a max of 30% A spring gun shoots a 5 gram dart at a cork block. To load the spring gun (with a spring (un)constant of 300x2 N/m3) you must compress the spring by X cm. After the dart passed through the 100 gram block, the block is traveling 10 m/s and the dart is traveling 50 m/s. How far did you compress the spring? Hint: (Fspring = -k x) Block collision 1/1 v3 = √(v3x2 + v3y2) v3 = √(6.82 + -72) v3 = 9.8 m/s tanθ = vy / vx tanθ = -7 / 6.8 θ = -46⁰ 3/3 mv + MV = mvf + M Vf 5v + 0 = 5(50) + 100(10) v = 250 m/s 16/16 dWspring = ΔKE F dx = m v dv k x dx = ΔKE 300x2 x dx = ΔKE 8/8 6/6 300∫x3dx = ΔKE 75 x4 = ½ m vf2 75 x4 = ½ 0.005 2502 x = 1.20 meters To push a 26.0 kg crate up an incline with a coef of friction of 0.100, angled at 30.0° to the horizontal, a worker exerts a force of 300 N along the horizontal plane. As the crate slides 2.00 m, how much work is done on the crate by (a) the worker's applied force, (b) the gravitational force on the crate, and (c) the normal force exerted by the incline on the crate? (d) What is the total work done on the crate? (e) What is the speed of the crate at 2.00 m? (a) WorkWorker = cos30(300)(2m) WorkWorker = 520 Nm 5/5 Or for maximum of 30% A coated spring with a spring (un)constant of 150x2 N/m3 is compressed by 8 cm. If this spring launches a 50 gram block up a 30 degree incline with a coef of friction of 0.4, how far does this block travel up the incline? Hint: (Fspring = -k x) Reduced by Friction Workfric = µ 1/1 (b) WorkGravity = mg h WorkGravity = -260 sin30(2m) 5/5 WorkGravity = -260 Nm (or down) (c) 0 Joules 2/2 5/5 FN dist 6/6 1/1 Workfric = 0.1 (cos30*260+sin30*300)*2 m Workfric = 75 Nm (opposing Force) (d) & (e) Work 3/3 520 – 260 – 75 185 v = 3.8 m/s = Δ½ m v2 = ½ (26) v2 = 13 v2 Ff dist µ m g cosθ L .4(.05)g cos30 L 0.1732L dWspring - Ff dist k x dx – 0.1732L 10/10 5/5 12/12 ΔE mg Δh mg sin30 L 0.25 L = ΔE = 0.25 L 8/8 150x2 x dx – 0.1732L = 0.25 L 150∫x3dx – 0.1732L = 0.25 L 37.5 (.08)4 – 0.1732L = 0.25 L L = 0.00363 meters
© Copyright 2026 Paperzz