Physics 232 Exam III Apr. 28, 2006 Soc. Sec # Name 1. A photosensor detects a total of 3 × 1015 photons in one second. The photosensor also measures in one second a total energy of 35 joules. What is the wavelength of these photons? The energy of one photon is given by the total energy divided by the total number of photons Eγ = = ET otal Nγ 35 = 1.1667 × 10−14 joules 3 × 1015 The wavelength of an individual photon is related to its energy by Eγ hc ¢¡ ¢ ¡λ 6.626 × 10−34 3 × 108 hc = Eγ 1.1667 × 10−14 = hf = λ = = 1.704 × 10−11 meters 1 Soc. Sec # Name 2. Light of wavelength 450nm strikes a surface causing the ejection of photoelectrons for which the stopping potential is given by Vstop = 0.35 V olts. This is a problem in the photoelectric effect. (a) What is the work function of the surface? The photoelectric effect equation is K.E. = Eγ − Φ where Φ is the work function. The kinetic energy of the electron is given by the work necessary to be done against the electron K.E. = q V We then have qV = Eγ − Φ hc Φ = Eγ − q V = −qV λ ¢¡ ¢ ¡ ¡ ¢ 6.626 × 10−34 3 × 108 − 1.6 × 10−19 (0.35) = −9 450 × 10 = 4.4173 × 10−19 − 5.6 × 10−20 = 3.8573 × 10−19 joules = 2.411 eV (b) What is the threshold frequency for this surface? The threshold wavelength can be gotten by setting the kinetic energy of the electron to zero. K.E. = Eγ − Φ = 0 Eγ = Φ hf = Φ Φ 3.8573 × 10−19 f = = 5.821 × 1014 Hz = h 6.626 × 10−34 (c) Now suppose radiation of wavelength 200nm is incident on the surface. What is now the necessary stopping potential for the emitted photolectrons? K.E. = Eγ − Φ q V = Eγ − Φ = V = ¢¡ ¢ ¡ 6.626 × 10−34 3 × 108 hc − 3.8573 × 10−19 −Φ= λ 200 × 10−9 9.939 × 10−19 − 3.8573 × 10−19 = 3.80 V olts 1.6 × 10−19 2 Soc. Sec # 3. 28 13 Al Name has a half-life of 2.24 minutes. Initially it has decay rate of 200 decays/minute. (a) What is the decay constant for this isotope? The decay constant is related to the half-life by t1/2 = λ = 0.693 0.693 or λ = λ t1/2 0.693 0.693 = 2.24 (60) 134.4 = 0.005156 seconds−1 (b) What percentage of this isotope will be left after one hour? The number of isotopes that is left is given by N N N0 P ercentage = N0 e−λ t = e−λ t = e−(0.005156)(3600) = e−18.5616 = 8.686 × 10− 9 = 100 × N = 8.686 × 10− 7 N0 (c) How long from the initial time will it take for the sample to reach an activity of 50.0 decays/minute? The change in activity is given by R0 e−λ t 200 e−(0.005156)t e−(0.005156)t − (0.005156) t − (0.005156) t 1.3863 t = = 268.87 seconds = 4.48 minutes 0.005156 R 50 0.25 ln(0.25) −1.3863 = = = = = 3 Soc. Sec # Name 4. Imagine that the only visible photons that an electron in a box, of infinite depth and of unknown length, emits have wavelengths of 689 nm and 413 nm. Identify the transitions and find the length of the box. For a particle in a box, the energy levels are given by En = n2 π 2 h̄2 2 m L2 In general the energy released in a transition is given by ∆E = ¢ hc π 2 h̄2 ¡ 2 ni − n2f = 2 λ 2mL Let λ1 = 689 nm and λ2 = 413 nm. We have ∆E1 = ∆E2 = hc π2 h̄2 = λ1 2 m L2 hc π2 h̄2 = λ2 2 m L2 We take the ratio of equations 1 and 2 to get ¡ 2 ¢ n1i − n21f ¡ 2 ¢ n2i − n22f n21i − n21f λ2 413 = 2 = = 0.5994 2 λ1 n2i − n2f 689 (1) (2) (3) As all the n values are integers, the right hand side of equation 3 should be that of the ratio of integers. We therefore set the right hand side to 0.6 which is the ratio of 3 to 5 n21i − n21f 3 λ2 = 2 = 0.6 = λ1 n2i − n22f 5 We then have that n21i − n21f = 3 (4) The only combination of integers that satisfies equation 4 are n1i = 2 and n1f = 1 and n22i − n22f = 5 The only combinaion of integers that satisfies equation 5 are n2i = 3 and n2f = 2 Now for the length of the box. We can use either equation 1 or equation 2. We will use 1 ∆E1 = L2 = = ¢ hc π2 h̄2 ¡ 2 n1i − n21f = 2 λ1 2mL ¢ 3λ1 h λ1 π 2 h̄2 ¡ 2 n1i − n21f = 2¡m h c 8mc ¢ ¢¡ 3 689 × 10−9 6.626 × 10−34 = 6.271 × 10−19 8 (9.1 × 10−31 ) (3 × 108 ) L = 7.92 × 10−10 meters 4 (5) Physics 232 Formula Sheet Simple Harmonic Motion Waves on a String r r F = −k x x = A cos(ω t + φ ) v= T λ= 2L n k m ω= µ n = integer ω = 2π f 1 T= f Reflection 1 k x2 2 E Total = PE + KE Refraction E Total sin θ c = na nb na < nb I = I 0 cos 2 φ Electromagnetic Waves Periodic Motion y( x, t ) = A cos(k x ± ω t ) y( x, t ) = 2 A cos(k x) sin(ω t ) ∂ 2 y( x, t ) ∂x 2 v =λ f = 1 ∂ 2 y( x, t ) v2 v'x = v' y = Polarization v + vL fS v + vS ∂t 2 ynet = ∑ yi i 1 Pave = µ v ω 2 A2 2 t − v x / c2 na sin θ a = nb sin θ b Doppler Effect fL = 1 − v2 / c2 y' = y z' = z t' = θ incident = θ reflected 1 = k A2 2 x−vt x' = Light PE = Special Relativity Emax = c Bmax 1 I = Save = ε 0 c E 2 2 r 1 r r S= E×B µ0 v 'z = T= 1 − v2 / c2 vx − v 1 − (v / c 2 ) v x v y 1− v2 / c2 1 − (v / c 2 ) v x vz 1 − v 2 / c 2 1 − (v / c 2 ) v x T0 1 − (v c )2 L = L0 1 − (v c )2 E= m0c 2 1 − (v c )2 Diffraction E = KE + m0 c 2 d sin θ = m λ E 2 = p 2 c 2 + m02 c 4 sin θ1 = 1.22 λ D Refraction at a Curved Surface n n' n'− n + = s s' R n s' m=− n' s Interference DeBroglie Hypothesis δ = δ inh + δ p.d . + δ refl δ p.d . = 2π ∆x λ Two Slit Intensity ⎛π d ⎞ sin θ ⎟ I = I 0 cos 2 ⎜ ⎝ λ ⎠ Reflected Intensity Mirrors 1 1 1 + = s s' f R s' f = ;m =− s 2 Photoelectric Effect Lenses KE = h f − B .E . I reflected 1 1 1 + = s s' f s' m=− s λmaxT = 2.90 × 10 − 3 m K ITotal = σ T 4 2π h c 2 h (1 − cos θ ) me c ) h p Heisenberg Uncertainty Principal h 2π h ∆E ∆ t ≥ 2π ∆p x ∆ x ≥ Particle in Infinite Well En = n 2π 2 h 2 kn = En = − rn = ε 0 1 me e 4 ε 02 8 n 2 h2 13.6 n2 eV n 2 h2 π me e 2 rn = n 2 (0.53 Angstroms ) 2 m L2 2mE n h ψ n ( x) = Bohr Model En = − λ5 e h c / k T − 1 E = nh f λ '−λ0 = h L = mvr = n 2π Blackbody Radiation ( 2 Compton Scattering ⎛ 1 1 1 ⎞ ⎟⎟ = (n − 1)⎜⎜ − f ⎝ R1 R2 ⎠ I (λ ) = ⎛ n − nb ⎞ ⎟⎟ = ⎜⎜ a + n n ⎝ a b⎠ λ= 2 ⎛ nπ x ⎞ sin⎜ ⎟ L ⎝ L ⎠ Hydrogen Atom En = − 1 me e 4 ε 02 8n 2 h 2 n = 1, 2, 3, K L = l (l + 1) h l = 0, 1, 2, K , n − 1 Lz = m h m = 0, ± 1, ± 2, K , ± l Physical Constants Nuclear Stuff c = 3 × 10 8 m / s v sound = 1100 ft / sec E B = Z M H + N M N − ZAM c 2 ε 0 = 8.854 × 10 −12 C / N ⋅m 2 µ 0 = 4π × 10 −7 T m / A e = 1.6 × 10 −19 C m e = 9.109 × 10 −31 kg = 0.511 MeV / c 2 m p = 1.672 × 10 − 27 kg = 938.27 MeV / c 2 1eV = 1.6 × 10 −19 joules W σ = 5.67 × 10 −8 2 4 m K h = 6.626 × 10 −34 joule sec Useful Geometry Circle Area = π r 2 Circumfere nce = 2π r Sphere Surface Area = 4 π r 2 4 Volume = π r 3 3 Cylinder Lateral Area = 2 π r L Volume = π r 2 L ( 2 ) N = N 0 e −λ t R=− t1 = 2 τ= 1 λ dN = R0 e − λ t dt 0.693 λ
© Copyright 2026 Paperzz