CHEM 331 Physical Chemistry Fall 2014 Problem Set 10 Problems 1. Show that: = - 2. a) For H2O(l) at 289K, find Gf(298.15, 100 barr), the Gibbs Free Energy of formation at 100 barr. Data: Gfo(298.15) = - 237.129 kJ/mol V ~ 1.000 cm3/g M = 18.01528 g/mol [Ans. -236.951 kJ/mol] b) Find the Standard Gibbs Free Energy of Formation of H2O(g) at 298.15K from the above Tabulated value for the liquid. The Vapor Pressure of Water is 23.756 Torr at 25oC. Make reasonable approximations, but state them. The Tabulated value for this result is -228.572 kJ/mol. What is the percentage error in your calculation? 3. a) Derive an equation for the Molar Gibbs Free Energy of a gas G(T,P) relative to the Standard value for the gas at the same temperature, in terms of Virial Coefficients. Recall, Z = 1 + B’P + C’P2 + D’P3 with B’, C’ and D’ being functions of temperature. b) For Methane at 200K: B’ = -5.66 x 10-3 barr-1 C’ = 6.68 x 10-6 barr-2 D’ = 17.3 x 10-9 barr-3 Calculate the Gibbs Free Energy of 1 mole Methane at 100 barr and 200K, relative to Go(200K). Compare this result with the Ideal value. [Ans. 6782, 7658 Joule] c) Calculate the fugacity for Methane at 100 barr and 200K. 4. Plot a graph showing the Molar Gibbs Functions for Methanol Liquid and Methanol Ideal Gas at 298K over a pressure range from 50 to 750 Torr. Label the points corresponding to the Standard States. Show, by a heavy line, the sections of the curves representing the stable phases. What is the value of P at the point of intersection? What is the significance of this result? Data: Gf,liqo(298) = -166.27 kJ/mol Gf,gaso(298) = -161.96 kJ/mol (Take the Gibbs function values for the elements in their Standard Reference States to be zero.) 5. For gaseous mixtures, the Virial expansion of the Compressibility Factor Z to first order becomes: Z = 1 + B’P with B’ given by: B’ = x12B1 + 2x1x2B12 + x22B2 where B1, B2 and B12 are functions of temperature only. The coefficients B1 and B2 are obtained from Equation of State data for the two components, while the interaction constant B12 requires data for mixtures of else must be estimated. a) Find the expression for V(T,P,n1,n2) for the mixture. b) Find expressions for and . Put these in terms of mole fractions. c) Find the fugacity for component 1 assuming: B12 = (B1 + B2)/2 [Ans. f1 = x1PeB1P] 6. For solutions of KI in CH3OH, it has been found: = a + bm + cm3/2 where is the volume per unit mass of solvent, of a solution of molality m. Data: a = 1271.5 cm3/kg b = 21.45 cm3/mol c = 11.45 cm3kg1/2/mol3/2 a) Find an expression for V(n1, m). b) Show that: = c) Find expression for and as functions of molality. d) Find the standard values and for solvent and solute. e) Find the volume change which results when one mole of KI (M = 166.0 g/mol, d = 3.13 g/cm3) is dissolved in a large volume of Methanol. [Ans. -31.58 cm3] f) Find the volume change which results when one mole of KI dissolves in one liter of Methanol (M = 32.04 g/cm3). [Ans. -18.64 cm3] 7. Compute the , , in producing a mole of Methane-Helium mixture that is 75% Helium at 298K and 101.3 kPa. Assume the gaseous mixture is behaving ideally.
© Copyright 2026 Paperzz