Chemistry 2300 (Loader) Winter 2004 Page 1 of 3 Chemistry 2300 W TOTAL 50 MARKS NAME:___________________________ February 9th 2004 MUN STUDENT#:____________________ Answer ALL of the questions in the spaces provided. Show your calculations or explanations and give final numerical answers to the correct number of significant digits. The mark that you obtain for this test will be used in calculating your final grade for the course. 1. (a) For the dehydrogenation reaction of ethane to give ethene and hydrogen gas, C2H6(g) → C2H4(g) + H2(g), the following data are avail able: o H 298 K, reaction = 136.98 kJ mol—1 o S 298 K for C2H4(g) = 219.5; H2(g) = 130.6; C2H6(g) = 229.5 J K—1 mol—1. Calculate: [3] o Calculate U 298 K for the reaction. (i) In this reaction 1 mole of gas gives 2 mole of gas so work is done on the gas rather than by the gas in the reaction at constant pressure. n = + 1. U = H − nRT = 136.98 kJ mol −1 − (1 mol % 8.314 % 10 −3 J K −1 mol −1 % 298 K) U = 134.50 kJ mol −1 Ans: U = 134.50 kJ mol −1 [4] o Calculate S 298 K for the reaction. (ii) o S 298 K = (219.5 + 130.6) − (229.5)J K −1 mol −1 o S 298 K = 120.6 J K −1 mol −1 o Ans : S 298 K = 120.6 J K −1 mol −1 [3] o Calculate G 298 K for the reaction. (iii) G = H − TS o −1 −1 J K mol G 298 K = 136.98 kJ mol −1 − 298 K( 120.6 ) 1000 J kJ −1 o Ans : G 298 K = 101.0 kJ mol −1 [5] (b) When a 0.2973 g sample of glucose, C6H12O6(s) (molar mass = 180.2 g mol—1), was burned in a bomb (constant volume) calorimeter of heat capacity 1215 J K—1 the temperature increased by 3.837 K. Use these data to calculate the internal energy, U, change of combustion for glucose at the temperature of the reaction. 1215 J K −1 q calorimeter = 1000 J kJ −1 % 3.837 K q calorimeter = 4.661 96 kJ = −q glucose moles of glucose burned = U = −4.66196 kJ 0.0016498 mol 0.2973 g 180.3 g mol −1 = −2825. 7 kJ mol −1 Ans : U = −2826 kJ mol −1 = 0.001649 8 mol Chemistry 2300 (Loader) (c) [5] Winter 2004 Page 2 of 3 One mole of an ideal gas is contained in a cylindrical container fitted with a movable piston at a pressure of 5.00 atm. The temperature of the apparatus is maintained constant at 77.0 ºC. Using the piston, the pressure on the gas was reduced in two steps so that the gas expanded. Initial pressure, P1 = 5.00 atm after the first expansion, P2 = 2.54 atm final pressure, P3 = 1.00 atm (i) Calculate the total work, w, done on the gas in going from the initial to The work done on the gas, w = -PV. We need to know the volume after each expansion. −1 −1 1 mol % 0.0821 L atm K mol % 350.15 K PV = nRT so V = nRT = 5.74 9 L; after the P . Initial volume = 5.00 atm 1 mol % 0.0821 L atm K −1 mol −1 % 350.15 K first expansion volume = = 11.3 2 L;after the third 2.54 atm 1 mol % 0.0821 L atm K −1 mol −1 % 350.15 K expansion; = 28.7 4 L. 1.00 atm Work in first expansion = -2.54 atm x (11.32 - 5.749) L = -14.15 L atm Work in second expansion = -1.00 atm x (28.74 - 12.83) L = -17.42 L atm The total work = (-14.15 - 17.42) atm = -31.57 L atm In joules this is = -31.57 L atm x 101.3 J L-1 atm-1 = -3198 J Ans: -3.20 kJ [4] (ii) Calculate the total work, w, done on the gas in going from the initial to the final state using a reversible path. − ¶V V final w= initial PdV = − nRT ¶ V V final initial 1 V dV = − 1 mol % 8.314 J K −1 mol −1 % 350.1 K ln( 51 ) = -4684.6 J Ans: -4.69 kJ (iii) Calculate the total entropy change for the expansion of the gas. S = −1 mol x 8.314 J K −1 mol −1 % ln( 5.00 1.00 ) [3] S = 13.4 J K−1 Ans: 2. [4] Trichloromethane is the liquid commonly known at chloroform that was once used as an anesthetic. The normal boiling point of trichloromethane is 61.88 ºC and the o enthalpy of vaporization under these conditions, H vap = 29.4 kJ mol—1. (a) o o Calculate the entropy of vaporization S vap and G vap at the normal boiling point of trichloromethane. o S vap = 29.4 kJ mol −1 (61.88+273.15) K = 0.08775 kJ mol −1 K −1 . Ans: 8.78 J mol −1 K −1 Since this process is taking place at the normal boiling point and the temperature at o o which the value of G vap is measured the G vap = 0 o Ans:G vap = 0 [4] (b) In an industrial process it is desired to keep trichloromethane in the liquid state at the process temperature of 120 ºC by applying pressure to the liquid. Calculate the minimum pressure that must be applied so that the trichloromethane remains a liquid at 120 ºC. p vap H T −T p −1 2 s kJ mol 1 ln P21 = R = ln 1atm = 8.314 29.4 T1 T2 % 10 −3 kJ K −1 mol −1 ln p2 = 1.56 03 , so p2 = 4.76 atm Ans: 4.76 atm (393.15−335.03) K (393.15)(335.03) K 2 Chemistry 2300 (Loader) [4] 3. Winter 2004 Page 3 of 3 Consider the reaction N2(g) + 3 H2(g) → 2 NH3(g). o Given that G 298 K = -16.6 kJ mol—1 for the reaction at 1.00 bar, calculate G298 K o p2 It can be shown that G 298 K = G 298 K − 2RT ln P 1 = −16.6 kJ mol −1 − 2 % 8.314 % 10 −3 kJ K−1 mol −1 % 298 K ln 200.0 1.00 = -42.9 kJ mol-1 Ans: -42.9 kJ mol-1 4: A well insulated calorimeter contains 200.00 g of water initially at 86.0 ºC. 50.0 grams of pure ice was added to the water in the calorimeter and when equilibrium had been reestablished all of the ice had melted and the final temperature of the melted ice/water was 52.0 ºC. The specific heat of water in this temperature range is 4.18 J g—1 K—1. You may ignore the heat capacity of the calorimeter. Calculate the enthalpy of fusion, H fus for ice (in kJ mol—1) from these data. [5] (a) He Heat given to ice = 50.0 g 18.01 g % H fus + (50.0 g % 4.184 J K −1 gl −1 % 52.0 K Heat taken from water = [200.00 g % 4.18 J K −1 gl −1 % (86.0 − 52.0) K ] = 284 51.2 J 284 51.2 J = Heat given to ice = 50.0 g 18.01 g % H fus + (50.0 g % 4.18 J K −1 g −1 % 52.0 K) Solving gives H fus = 6.32 kJ mol-1 Ans: H fus = 6.32 kJ mol-1 [6] (b) Calculate S water , S ice and S total for the process. T S water = C p(water) ¶ T 12 Ans: −83.3 J K −1 S ice = S ice = H 273.15 K dT T = 200.00 g % 4.18 J g −1 K −1 ln T + C p(melted ice) ¶ T 12 6.024 % 10 3 J mol −1 50.0 g 18.01 g 273.15 K = −83.27 J K −1 dT T + 50.0 g % 4.18 J g −1 K −1 ln 325.1 273.1 = 61.19 J K-1 + 36.42 J K-1 Ans: +97.61 J K-1 S total =−83. 27 J K−1 + 97.61 J K-1 = 14.33 J K-1 Ans:14.3 J K-1 325.1 359.1
© Copyright 2026 Paperzz