2.8 A rear-wheelβdrive car weighs 2600 lb and has an 84-inch wheelbase, a center of gravity 20 inches above the roadway surface and 30 inches behind the front axle, a drivetrain efficiency of 85%, 14-inchβ radius wheels, and an overall gear reduction of 7 to 1. The carβs torque/engine speed curve is given by ππ = 6ππ β 0.045ππ 2 If the car is on a paved, level roadway surface with a coefficient of adhesion of 0.75, determine its maximum acceleration from rest. Solution 1- Determine the maximum tractive effort for the front wheel drive πΉmax using the relation: ππ (ππ + πππ β) ] πΏ πΉmax = πβ [1 + ( )] πΏ [ Substitute 0.75 for π , 2600 Ib. for π, 0.01 for πππ , 20 in. for β ,54 in. for ππ , and 84 in. for πΏ : 0.75 × 2600(54 + 0.01 × 20) ] πΏ πΉmax = = 1067 Ib 0.75 × 20 [1 + ( )] 84 [ 2- Determine the maximum tractive effort for the rear wheel drive πΉmax using the relation: ππ(ππ β πππ β) [ ] πΏ πΉmax = πβ 1β( πΏ ) Substitute 0.75 for π , 2600 Ib. for π, 0.01 for πππ , 20 in. for β ,30 in. for ππ , and 84 in. for πΏ : 0.75 × 2600(30 β 0.01 × 20) ] 691.87 84 πΉmax = = = 842.71 Ib 0.75 × 20 0.821 1β( ) 84 [ The lesser value is taken for the maximum tractive effort, therefore, the maximum tractive effort is 842.71 Ib. 3- Determine the torque in the engine ππ using the relation. ππ ππ ππ πΉπ = π Substitute 842.71 Ib for ππ , 7 for ππ , 85% for ππ , and 14 in. for π. ππ × 7 × 0.85 842.71 = 14 (12) 842.71 × 1.167 = ππ × 5.95 983.17 ππ = ( 5.95 ) = 165.23 ft-Ib 4- Determine the engine speed ππ using the relation: ππ = 6ππ β 0.045ππ 2 Substitute 165.23 ft-Ib for ππ : 165.23 = 6ππ β 0.045ππ 2 Solve using quadratic equation: The engine speed is 94.46 rev/s 5- Determine the rolling resistance π ππ using the relation: π ππ = πππ π Substitute 0.01 for πππ and 2600 Ib for π: 6- Determine the acceleration mass factor using the relation: πΎπ = 1.04 + 0.0025 π0 2 Substitute 7 for π0 πΎπ = 1.04 + 0.0025 (7)2 = 1.162 7- Calculate the maximum acceleration (π) using the formula: π= πΉ ββπ πΎπ π Here β π is the summation of resistance and π is mass of vehicle. Substitute 842.71 Ib for πΉ, 26 Ib for β π , 1.162 for πΎπ , and 2600 Ib for π : 842.71 β 26 816.71 π= = = 8.70 ft/s 2 1slug 93.82 (1.162) × (2600 Ib × ) 32.2Ib Thus, the maximum acceleration from the rest is 8.70 ft/s2
© Copyright 2026 Paperzz