SDAP 2.2 Solve problems involving simple number patterns. UNDERLYING SKILLS AND CONCEPTS: multiplication; division word problems Solve Problems a K ey Ide When you solve problems, use the 4-step ProblemSolving Plan. When you get to Step 3, try looking for a pattern or drawing a picture to solve. E x am p l E B – © CSL Associates, Inc. All rights reserved. Charlene has 8 pages in her album. She has 5 pictures on each page. How many pictures does she have in all? 1. What do you need to find out? How many pictures Charlene has. 2. What information can you use to answer the question? Her album has 8 pages. Each page has 5 pictures. 3. How can you solve the problem? Make a table and look for a pattern. Pages Pictures 1 2 3 4 5 6 7 8 5 10 15 20 25 30 35 40 The pattern is add 5. She has 40 pictures. 4. How can you check your answer? Chapter 18 – Lesson 4 Since the pattern is add 5, you can skip count by 5s to check. 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40 page 213 Name P RAC T I C E Solve each problem. Mr. Adamson bought 3 packages of cards. Each package has 10 cards in it. How many cards did he buy? 2 There are 2 pens in a pack. There are 10 pens. How many packs of pens are there? 30 cards 3 There are 8 buns in a package. There are 24 buns in all. How many packages are there? 5 4 There are 4 markers in a box. There are 6 boxes of markers. How many markers are there in all? 3 packages 5 3 notebooks cost $1. How much do 9 notebooks cost? $3 Math Reasoning 7 Solve Problems packs 24 markers 6 2 pencils cost 10¢. How much do 8 pencils cost? 40 ¢ MR 1.1 What is another way to solve these problems besides looking for a pattern? Use one of the problems to explain. Answers will vary. page 214 Chapter 18 – Lesson 4 B – © CSL Associates, Inc. All rights reserved. 1 Name P RAC T I C E Solve each problem. Mrs. Adams bought 4 packages of cards. Each package has 10 cards in it. How many cards did she buy? 2 3 packs 40 cards 4 3 There are 6 buns in a package. There are 24 buns in all. How many packages are there? 6 2 notebooks cost $1. How much do 7 notebooks cost? There are 3 markers in a box. There are 7 boxes of markers. How many markers are there in all? 21 markers 4 packages 5 There are 3 pens in a pack. There are 9 pens. How many packs of pens are there? 3 pencils cost 15¢. How much do 9 pencils cost? 45¢ $3.50 Math Reasoning 7 Solve Problems MR 1.1 Show how to solve one of these problems by drawing a picture. Answers will vary. page 144 Home Resource and Homework Chapter 18 Lesson 4 B – © CSL Associates, Inc. All rights reserved. 1 MCX94TEG2Ch01_30.v9.4.1 2/19/01 19:50 Page 393 Name P RAC T I C E Solve each problem. 1 Mr. Adamson bought 3 packages of cards. Each package has 10 cards in it. How many cards did he buy? 2 There are 2 pens in a pack. There are 10 pens. How many packs of pens are there? 30 cards 3 5 packs There are 8 buns in a package. There are 24 buns in all. How many packages are there? 4 There are 4 markers in a box. There are 6 boxes of markers. How many markers are there in all? 3 packages B – © CSL Associates, Inc. All rights reserved. 5 3 notebooks cost $1. How much do 9 notebooks cost? 24 markers 6 2 pencils cost 10¢. How much do 8 pencils cost? $3 Math Reasoning 7 40¢ Solve Problems MR 1.1 What is another way to solve these problems besides looking for a pattern? Use one of the problems to explain. Answers will vary. Chapter 18 – Lesson 4 Student Book Page page 214 Name P RAC T I C E Solve each problem. Mrs. Adams bought 4 packages of cards. Each package has 10 cards in it. How many cards did she buy? 2 3 packs 40 cards 4 3 There are 6 buns in a package. There are 24 buns in all. How many packages are there? 6 2 notebooks cost $1. How much do 7 notebooks cost? There are 3 markers in a box. There are 7 boxes of markers. How many markers are there in all? 21 markers 4 packages 5 There are 3 pens in a pack. There are 9 pens. How many packs of pens are there? 3 pencils cost 15¢. How much do 9 pencils cost? 45¢ $3.50 Math Reasoning 7 Solve Problems MR 1.1 Show how to solve one of these problems by drawing a picture. Answers will vary. page 144 Home Resource and Homework Chapter 18 Lesson 4 B – © CSL Associates, Inc. All rights reserved. 1
© Copyright 2025 Paperzz