Chemistry 180 Name: ________________________________________ 1. Determine the number of significant figures in the following: 10.350 __________ 0.004070 __________ 2. Perform the following calculations; write the unrounded answer placing a vertical dashed line (⋮) after the last significant figure, and the answer rounded to the correct number of significant figures: 78.100 cm + 4.9 cm 16.80 g 4.2 mL Unrounded = _______________________ Rounded = _______________________ Unrounded = _______________________ Rounded = _______________________ 3. Write the following in scientific notation: 0.008230 _________________________ 456000 _________________________ 4. Perform the following calculations and write the unrounded and rounded answers in scientific notation using the correct number of significant figures: (8.3 × 102) (5.7 × 10−4) Unrounded = ______________________________ Rounded = ________________ (6.7 × 105) − (9.2 × 104) Unrounded = ______________________________ Rounded = ________________ 5. List the following measurements from largest to smallest: largest _____________ _____________ 0.50 m _____________ 5000 mm 0.05 cm _____________ 500 km _____________ smallest 6. Use dimensional analysis (show setup) to make the following conversions and use correct significant figures. Use only these equivalences to derive conversion factors: 1 km = 103 m 1 kg = 103 g 1 mL = 10−3 L −3 −2 1 mm = 10 m 1 cg = 10 g Convert 5.0 × 104 mm to km Convert 0.0074 kg to cg Convert 831 mL to L 10 cm 7. Use dimensional analysis, the equation for density, and correct significant figures to solve the following density 𝑚 problems. All solutions must start by rearranging the basic density formula 𝑑 = to solve for the appropriate 𝑉 variable. Then substitute the given values and calculate the answer. Do not substitute values until you have symbolically solved the equation. Cough syrup has a density of 0.950 g/cm3. What volume of cough syrup has a mass of 50.0 g? A copper penny has a mass of 3.1 g and a volume of 0.35 cm3. What is the density of copper? What is the mass of an object that occupies volume of 4.5 cm3 and has a density of 19.3 g/cm3? A student determines the mass of a metal rod to be 39.35 g. It is placed In 10.00 mL of water, and the water level rises to 15.00 mL. What is the density of the rod? Use a table of densities to tell what metal the rod is made of. (Densities may be found at https://sites.google.com/site/chempendix/densities-of-pure-metals ) 8. Convert 2 weeks to seconds; show your setup. Use only these equivalences to derive conversion factors: 1 week = 7 days 1 day = 24 hours 1 hour = 60 minutes 1 minutes = 60 seconds 9. What are the correct units for the answer to a problem if the following series of conversion factors are used? km in mi ft m cm × × × × × = m ft hr mi cm in 10. Evaluate the following: (3.5 × 1018 )(1.47 × 106 )(3.442 × 10−3 )(9.97 × 105 ) = (9 × 1031 )(6.634 × 108 )(2.7 × 104 )(6.02 × 1023 ) 11. Given the following exact equivalences, make the following conversion; show your setup: 1 fizzle = ? frizzles Do not abbreviate units! Do not simplify your conversion factors! Note that single and multiple units cancel, such as fizzle cancels fizzles (just as inch cancels inches). 4 swizzles=5 twizzles 1 fizzle=3 drizzles 3 twizzles=18 sizzles 1 swizzle=20 frizzles 10 drizzles=4 sizzles 12. Jules Verne wrote a book call Twenty Thousand Leagues Under the Sea. Convert 20,000 leagues to fathoms. Show your setup. Use only these equivalences to derive conversion factors: 12 in=1 ft 3 ft=1 yd 1 fathom=2 yds 1 stat mile=5280 ft 1 naut mile=6080 ft 1 league=3 naut miles 13. Perform the following conversions. Show your dimensional analysis.: 75 cm to inches 2300 g to pounds 6.0 ft 10 inches to cm 8100 mL to quarts 3.945 × 108 seconds to years (use 1 year = 365 days) 35 mi/hr to m/s 14. Rewrite the following numbers so that they are in proper scientific notation: 652.9 × 105 _________________________ 0.0259 × 108 _________________________ 759.2 × 10−6 _________________________ 0.00598 × 10−15 _________________________ 9568.19 × 103 _________________________ 15. Chemists have determined that 18.0 ml of water contains 6.022 × 1023 molecules of H2O. Assuming that a teaspoon holds 3.70 ml of water, how many water molecules are in the teaspoon? 16. At 91¢ per liter, how many dollars will it cost to fill a 15 gallon tank with gasoline? 17. 35 ml of ethyl alcohol (density= 0.789 g/ml) is added to a graduated cylinder that weighs 44.28 g. What will be the mass of the cylinder plus the alcohol? 18. Given the following exact equivalents, make this conversion: 4 clips = 5 blips 1 knop = 6 bippy 3 blip = 18 pringle 1 knop = ? knips 1 clip = 10 knip 10 bippy = 8 pringle
© Copyright 2026 Paperzz