Constant and Decreasing Risk-Aversion Constant Risk-Aversion The risk premium for a gamble does not depend on the initial wealth held, Can be represented using an exponential utility function You have $x in your pocket, and you are facing a bet: 1) win $15 with probability 0.5, or 2) lose $15 with probability 0.5. Suppose your utility function can be modeled as an exponential function with risk tolerance R=35. RISK ATTITUDE $ in Pocket Utility Functions: Examples (0.5) (0.5) $x+15 Probability Tree of the Bet $x –15 1 Suppose you face the following gamble: 1) win $2000 with probability 0.4; 2) win $1000 with probability 0.4, or 3) win $500 with probability 0.2, and your utility can be modeled as an exponential function with R=900. What is your CE of this gamble? The expected utility of the gamble is: EU = 0.4∙U($2000)+0.4 ∙U($1000)+ 0.2∙U($500) = 0.4∙(1-e-2000/900) +0.4 ∙(1-e-1000/900)+ 0.2∙(1-e1-500/900) = 0.710 Solve 0.710=1-e-CE/900 3 When x=$25 EU=0.5∙U($10)+0.5∙U($40)=0.5∙(1-e-10/35)+0.5∙(1-e-40/35)=0.4648 EU=U(CE) 0.4648=1-e-CE/35CE=$21.88 EMV= 0.5∙10+0.5∙40=$25 Risk Premium=EMV-CE=25-21.88=$3.12 $x for CE, you can get CE=$1114.71 2 EV ($) CE ($) Risk Premium ($) 25 25 21.88 3.12 35 35 31.88 3.12 45 45 41.88 3.12 55 55 51.88 3.12 4 Constant and Decreasing Risk-Aversion (Cont.) Some Caveats Decreasing Risk-Aversion Utilities DO NOT Add Up Typically, people’s attitude towards risk changes with their initial wealth The risk premium for a gamble decreases along with the increase of wealth held Can be represented with the logarithmic utility function Utility Difference Does Not Express Strength of Preferences U ( x) ln( x) U(A+B)≠U(A)+U(B) (why?) U(A1 )-U(A2) > U(B1)-U(B2 ) does not mean we would rather go from A1 to A2 instead of from B1 to B2 Utility only provides a numerical scale for ordering preferences, not a measure of their strengths Utilities are Not Comparable from Person to Person A utility function is a subjective personal statement of an individual’s preference 5 7 Exercise In the previous example of betting, suppose your utility function can be modeled as a logarithmic function An investor with assets of $10,000 has an opportunity to invest $5,000 in a venture that is equally likely to pay either $15,000 or nothing. The investor’s utility function can be described by the log utility function U(x) =ln(x), where x is the total wealth. When x=$25 EU=0.5∙U($10)+0.5∙U($40)=0.5∙ln(10)+0.5∙ln(40)=2.9957 EU=U(CE) 2.9957=ln(CE)CE=$20 EMV= 0.5∙10+0.5∙40=$25 Risk Premium=EMV-CE=25-20=$5 a.What should the investor do? $x EV ($) CE ($) Risk Premium ($) 25 25 20 5.00 35 35 31.62 3.38 45 45 42.43 2.57 55 55 52.92 2.08 6 8 b. a. Total Wealth success (0.5) 10,000-5,000+15,000 =$20,000 $15,000 Failure (0.5) 10,000-5,000= $5,000 Invest - $5,000 Don’t Invest $10,000 EU(invest) = 0.5∙U($20,000)+0.5∙U($5,000)=0.5∙ln($20,000)+0.5∙ln($5000) = 9.21 EU(Don’t invest) = U($10,000) = ln($10,000) = 9.21 Therefore, the investor is indifferent between the two alternatives EU(Invest|Win) = 9.326 Total Wealth Success (0.5) 10,000+1,000-5,000+15,000 =$21,000 $15,000 Invest Failure (0.5) 10,000+1,000-5,000= $6,000 Win (0.5) -$5,000 $1,000 Don’t EU(Don’t Invest|Win) = 9.306 10,000+1,000 = $11,000 Invest Success (0.5) EU(Bet) = 9.216 EU(Invest|Lose) = 9.073 $15,000 10,000-1,000-5,000+15,000 =$19,000 Invest Failure (0.5) 10,000-1,000-5,000= $4,000 Bet Lose (0.5) -$5,000 -$1,000 Don’t EU(Don’t Invest|Lose) = 9.105 10,000-1,000 = $9,000 Invest Don’t Success (0.5) 10,000-5,000+15,000 =$20,000 Bet $15,000 Invest EU(Don’t Bet) = 9.21 Failure (0.5) 10,000-5,000= $5,000 -$5,000 Don’t $10,000 Invest 9 11 b. Suppose the investor places a bet with a friend before making the investment decision. The bet is for $1,000; if a fair coin lands heads up, the investor wins $1,000, but if it lands tails up, the investor pays $1,000 to his friend. Only after the bet has been resolved will the investor decide whether or not to invest in the venture. If he wins the bet, should he invest? What if he loses the bet? Should he toss the coin in the first place? If he wins the bet: EU(Invest) = 0.5∙ln($21,000) + 0.5∙ln($6,000) = 9.326 EU(Don’t Invest) = ln($11,000) = 9.306 Therefore, if he wins the bet, he should invest the venture If he loses the bet: EU(Invest) = 0.5∙ln($19,000) + 0.5∙ln($4,000) = 9.073 EU(Don’t Invest) = ln($9,000) = 9.105 Therefore, if he losses the bet, he should not invest the venture EU(Bet) = 0.5∙EU(Invest|win) + 0.5∙EU(Don’t Invest |lose) = 0.5(9.326)+0.5(9.105) = 9.216 EU(Don’t Bet) = 9.21 (from part a) Therefore, he should bet 12
© Copyright 2024 Paperzz