Definition of work leads to units of energy Energy Work, Potential Energy and Kinetic Energy Work and Energy | “Useful work” What is “work”? | Work = Force × distance | Work = (kg m/s2) × m | 1 J = 1 N × 1 m = 1 kg (m/s)2 | Work and Energy | “Useful work” | Potential energy | Energy is not always in the form of “useful work”! W=F×d | Potential energy PE = F × d z Gravity: PE = mgh W=F×d PE = F × d 1 Ramps and Work | Work = ΔPE = mgh Ramps and Work | | Work = ΔPE = mgh BUT Work = F × d z Increasing the distance decreases the force required to move the object W = ΔKE Kinetic Energy | | Kinetic energy vs Potential Energy Kinetic energy in terms of mass and velocity: | Suppose the cannon has a barrel length of 2 m and the muzzle velocity of the 5-kg cannonball is 50 m/s. z z What is the work done on the cannonball? What is the force supplied by the gunpowder charge? Ball-bounce paradox KE = ½ mv2 | The Work-Energy Theorem: W = ΔKE KE = 1/2 mv^2 (one-half m-v-squared) W=Fd 2 W = ΔKE | | Suppose that the car (500 kg) is accelerated from zero to 5 m/s in 10 s. What is the work done on the car? W = delta-KE KE = 1/2 mv^2 What is the work done on the green railroad car? 1000 kg 1000 kg W = delta-KE KE = 1/2 mv^2 3
© Copyright 2026 Paperzz