Chapter 4: Chemical Composition Part 5 Copyright © The McGraw-Hill Companies, Inc. Permission required for reproduction or display. 4-1 Percent by Mass of Solute Solution concentration is often expressed as the mass percent of solute: mass of solute Percent Mass Solute = 100 total mass of solution mass of solute + mass of solvent 4-2 Activity: Percent by Mass of Solute What is the mass percent of NaCl in a solution that is prepared by adding 10.0 g NaCl to 50.0 g water? mass of solute Percent Mass Solute = 100 total mass of solution 10.0 g NaCl Percent Mass NaCl = 100 = 16.7 % 60.0 g solution 4-3 Molarity (M) Another common way to express the concentration of a solution is in molarity units: A B C B AC B C A moles solute Molarity = liters of solution Moles of solute molarity (liters of solution) moles of solute liters of solution molarity 4-4 Activity: Preparing a CuSO4 Solution 6.25 grams (0.0250 mol) of CuSO45H2O is added to a 250-mL volumetric flask. Water is added to the mark so that the total volume is 250.0 mL. What is the molarity of this solution? 0.0250 mol Molarity = = 0.100 M 0.250 L Figure 4.19 4-5 Activity: Molarity How many moles of NaCl are in 1.85 L of a 0.25 M NaCl solution? moles NaCl = 1.85 L × 0.25 mol/L = 0.46 mol moles solute Molarity = liters of solution Moles of solute molarity (liters of solution) moles of solute liters of solution molarity 4-6 Activity: Solution Concentration Bluestone is copper(II) sulfate pentahydrate, CuSO4•5H2O, with a molar mass of 249.7 g/mol. A sample of pond water was found to have a concentration of 6.2 10-5 M copper(II) sulfate. If the pond has a volume of 1.8 107 L, then what mass of bluestone did the farmer add to the pond as an algicide? 4-7 Activity Solution: Solution Concentration Bluestone is copper(II) sulfate pentahydrate, CuSO4•5H2O, with a molar mass of 249.7 g/mol. A sample of pond water was found to have a concentration of 6.2 10-5 M copper(II) sulfate. If the pond has a volume of 1.8 x 107 L, then what mass of bluestone did the farmer add to the pond as an algicide? - 5 6.2 10 mol 249.7 g 1.8 10 L = 2.8 1015 g CuSO4 5H 2O 1L 1 mol 5 7 4-8 Dilution Suppose you want to dilute a 0.25 M solution to a concentration of 0.025 M. What are some ways to do this? 4-9 Dilution Figure 4.21 4-10 Describe this process Figure from p. 163 4-11 Dilution Solute molesinitial= Solute molesfinal Moles = Molarity × Volume Moles = mol/L × L MinitialVinitial = MfinalVfinal 4-12 Activity: Dilution MinitialVinitial = MfinalVfinal What is the concentration of a solution prepared by adding water to 25.0 mL of 6.00 M NaOH to a total volume of 500.0 mL? 4-13 Activity: Dilution MinitialVinitial = MfinalVfinal What is the concentration of a solution prepared by adding water to 25.0 mL of 6.00 M NaOH to a total volume of 500.0 mL? MinitialVinitial = MfinalVfinal 6.00M 0.0250L M final0.500L 6.00 M 0.0250 L M final = = 0.300 M 0.500 L 4-14 Activity: Dilution If 42.8 mL of 3.02 M H2SO4 solution is diluted to a final volume 500.0 mL, what is the molarity of the diluted solution of H2SO4? 4-15 Activity Solution: Dilution If 42.8 mL of 3.02 M H2SO4 solution is diluted to a final volume 500.0 mL, what is the molarity of the diluted solution of H2SO4? MiniVini = MfinVfin 3.02 M × 42.8 mL = Mfin× 500.0 mL 3.02 M 42.8 mL M dilfin = = 0.259 M 500.0 mL 4-16 Activity: Dilution What is the concentration of a solution prepared by diluting 35.0 mL of 0.150 M KBr to 250.0 mL? 4-17 Activity Solution: Dilution What is the concentration of a solution prepared by diluting 35.0 mL of 0.150 M KBr to 250.0 mL? MiniVini = MfinVfin 0.150 M × 35.0 mL = Mfin × 250.0 mL 0.150 M 35.0 mL M dil = = 0.0210 M fin 250.0 mL 4-18 Homework Page 163Problem 4.99 4.101a,d 4.103 4.106a 4.108a 4.114a 4-19
© Copyright 2026 Paperzz