Review Questions 3 econ 11a ams 11a Solutions The linear approximation formulas: If y = f (x) is differentiable at x = x0 , then: f (x) ≈ f (x0 ) + f 0 (x0 )(x − x0 ) OR ∆f ≈ f 0 (x0 ) · ∆x. These approximations are accurate when x − x0 = ∆x is sufficiently close to 0.† 1. Compute the derivatives, using the rules of differentiation, (no limits necessary). a. f (x) = 3x5 − 2x4 + 5x2 − 3x − 2, b. y = √ 3 x2 − t2 + 3t − 1 , 3t4 + 5 c. g(t) = d. u = √ 2 = x2/3 − 2x−3 , x3 g 0 (t) = f 0 (x) = 15x4 − 8x3 + 10x − 3. dy 2 = x−1/3 + 6x−4 . dx 3 (2t + 3)(3t4 + 5) − (t2 + 3t − 1)(12t3 ) . (3t4 + 5)2 v(v 2 + 3v + 5) = v 5/2 + 3v 3/2 + 5v 1/2 , du 5 9 5 = v 3/2 + v 1/2 + v −1/2 . dv 2 2 2 e. y = (x2 + x + 1)3 = x6 + 3x5 + 6x4 + 7x3 + 6x2 + 3x + 11, y 0 = 6x5 + 15x4 + 24x3 + 21x2 + 18x + 3. Or, use the chain rule: y 0 = 3(x2 + x + 1)2 · (2x + 1). (As an algebra exercise, verify that the two versions of y 0 are in fact equal.) In the last two problems, the chain rule is your only option... f. h(x) = √ 3 2x2 + 3x − 5 = (2x2 + 3x − 5)1/3 , 1 h0 (x) = (2x2 + 3x − 5)−2/3 · (4x + 3). 3 g. l(s) = (s2 + 2)3/2 · (4s + 7), dl = 32 (s2 + 2)1/2 · 2s · (4s + 7) + 4(s2 + 2)3/2 = (s2 + 2)1/2 · (16s2 + 21s + 8). ds † What constitutes sufficiently close to 0 depends on the function, the point x0 , and how accurate we would like the approximation to be. In practice, you may assume that x − x0 is always close enough to 0 when you are asked to use the approximation formula. 1 2. Compute the derivative of y = (x2 + 1)(x2 − 2x + 2) in two different ways. Product Rule: y 0 = 2x(x2 − 2x + 2) + (x2 + 1)(2x − 2) = 4x3 − 6x2 + 6x − 2. Expand, then differentiate: y = x4 −2x3 +3x2 −2x+2 =⇒ y 0 = 4x3 −6x2 +6x−2. 3. Find the equation of the tangent line to the graph y = √ 1 x − √ at the point x (1, 0). The slope of the tangent line is given by y 0 (1), so first we compute 1 1 −1/2 1 −1/2 0 − − x−3/2 = x + x−3/2 . y = x 2 2 2 1 −1/2 Then we evaluate y 0 (1) = 1 + 1−3/2 = 1. And finally, we use the point slope 2 formula: y − 0 = 1 · (x − 1) =⇒ y = x − 1 4. The demand equation for a firm’s product is p = 200 − 0.3q 2/3 , where p is the price, measured in $100s, and q is output (=demand) measured in 1000s of units. dr = 200 − 0.5q 2/3 and a. r = pq = 200 − 0.3q 2/3 · q = 200q − 0.3q 5/3 , so dq dr 0 r (1000) = = 200 − (0.5)10002/3 = 200 − 50 = 150. dq q=1000 b. Since output is measured in 1000s of units, it follows that if output is 1,000,000 units, then q = 1000, and if output is 1,000,150 units, then q = 1000.15. Thus the change in output in this case is ∆q = 0.15. Now, using the approximation formula gives ! dr · ∆q = 150 · (0.15) = 22.5, ∆r ≈ dq q=1000 so when output increases from 1,000,000 to 1,000,150, the firm’s revenue increases by about $2,250, (since revenue, like price, is measured in $100s). 5. A firm’s demand function is p = 300 − 0.4q, and their cost function is c = 0.05q 2 + 30q + 1000. Find the level of output, q, for which marginal revenue equals marginal cost. 2 The revenue function is r = pq = 300q − 0.4q 2 , so dr = 300 − 0.8q. Marginal cost is dq dc = 0.1q + 30, so marginal revenue equals marginal cost when dq 300 − 0.8q = 0.1q + 30 =⇒ 270 = 0.9q =⇒ q = 300 6. The national savings function for Slugsylvania is S= 2Y 2 + 5Y + 7 , 11Y + 111 where Y is annual income and S is annual savings, and both are measured in $ billions. a. (4Y + 5)(11Y + 111) − 11(2Y 2 + 5Y + 7) dS = , so dY (11Y + 111)2 dS 45 · 221 − 11 · 257 dC dS = ≈ 0.146 and = 1− ≈ 0.854. dY Y =10 2212 dY Y =10 dY Y =10 b. To figure out the proportion of income that is saved when Y is very large, we can use the same sort of reasoning that we do to compute limits at infinity. Specifically, when Y is large, 2Y 2 is much larger than 5Y + 7, and 11Y is much larger than 111, so for large values of Y S= 2Y 2 2 2Y 2 + 5Y + 7 ≈ = Y. 11Y + 111 11Y 11 From this we conclude that when Y is very large, approximately dollar of income is saved. 2 11 of every We can arrive at the same conclusion in another way, by investigating what happens to the marginal propensity to save as Y grows very large. Too do this, we first need to simplify the expression we found in part a. for dS/dY , (4Y + 5)(11Y + 111) − 11(2Y 2 + 5Y + 7) 22Y 2 + 444Y + 632 dS = = . dY (11Y + 111)2 121Y 2 + 2442Y + 12321 It follows therefore that dS 22Y 2 + 444Y + 632 22Y 2 2 = = lim = lim . Y →∞ dY Y →∞ 121Y 2 + 2442Y + 12321 Y →∞ 121Y 2 11 lim This means that when Y is very large, approximately 2/11 of every additional dollar of income is saved. This has the same implication as before, namely when 2 Y is very large then S(Y ) ≈ 11 Y , so we can draw the same conclusion as before. 3 7. The production function for ACME Widgets is given by q = (5l + 4)2/3 , where q is the firm’s weekly output, measured in 1000s of widgets and l is the firm’s weekly labor input, measured in $1000’s. The firm’s marginal revenue function is given by dr = 80q −1/4 , dq where revenue and marginal revenue are measured in $1000’s. dq 10 dq 5 10 1 −1/3 a. Marginal product of labor: = (5l + 4) , so · = . = dl 3 dl l=12 3 4 6 For marginal revenue product, we use the chain rule (see section 11.5): dr dq dr = · . dl dq dl When l = 12, we have q(12) = 642/3 = 16, so dr dr dq 5 100 = · = 80 · 16−1/4 · = ≈ 33.333. dl l=12 dq q=16 dl l=12 6 3 dq 5 5 b. ∆q ≈ ≈ 0.416667. In other words, output will · ∆l = · 0.5 = dl l=12 6 12 increase by about 417 widgets a week. dr 100 50 c. ∆r ≈ · ∆l = · 0.5 = ≈ 16.667. In other words, revenue will dl l=12 3 3 increase by about $16,667 a week. 4
© Copyright 2026 Paperzz