2016 NAPLAN

2016NAPLAN-Trials
NATIONALASSESSMENTPROGRAM
LITERACYANDNUMERACY
NUMERACYNON-CALCULATOR
YEAR
7
SUGGESTEDANSWERS
KILBAHAMULTIMEDIAPUBLISHING
POBOX2227
KEW
VICTORIA
3101
AUSTRALIA
TEL: (03)90185376
FAX: (03)98174334
Email: [email protected]
Internet: http://kilbaha.com.au
© Kilbaha Multimedia Publishing
This page must be counted in surveys by Copyright Agency Limited (CAL)
http://copyright.com.au
http://kilbaha.com.au
IMPORTANT COPYRIGHT NOTICE
• This material is copyright. Subject to statutory exception and to the provisions of the relevant
collective licensing agreements, no reproduction of any part may take place without the written
permission of Kilbaha Pty Ltd.
• The contents of this work are copyrighted. Unauthorised copying of any part of this work is
illegal and detrimental to the interests of the author.
• For authorised copying within Australia please check that your institution has a licence from
http://www.copyright.com.au/. This permits the copying of small parts of the material, in
limited quantities, within the conditions set out in the licence.
• All of these pages must be counted in Copyright Agency Limited (CAL) surveys
• This file must not be uploaded to the Internet.
Thesesuggestedanswershavenoofficialstatus.
Whileeverycarehasbeentaken,noguaranteeisgiventhatthesesuggestedanswersarefree
fromerror.Pleasecontactusifyoubelieveyouhavefoundanerror.
ForeachanswergivenasA,B,C,D,itistakenasreadingfromlefttorightacrossthepage.
Thisisshownbelow.
A
B
C
D
KilbahaPtyLtdhasprovidedresourcesforschoolsandstudentssince1978.OurTrialTests,answersandweblinks
havenoconnectionwithandarenotendorsedbyACARA-TheAustralianCurriculum,AssessmentandReporting
Authority,whichisresponsibleformanagingtheNAPLAN™tests
© Kilbaha Multimedia Publishing
This page must be counted in surveys by Copyright Agency Limited (CAL)
http://copyright.com.au
http://kilbaha.com.au
2016NAPLANTrialTest
NumeracyNon-CalculatorYear7SuggestedAnswers
Question
1
1
Answer
10050–100=10000–50=9950
AnswerC
2
Thisnetwouldmakeatriangularprism.
AnswerB
3
Thekeytellsusthattheswingrepresentstheplayground.ThisisupfromCand
acrossfrom2.
AnswerA
4
Therectanglecoversthemostsquaresandsohasthebiggestarea.
AnswerD
5
Thecoinhas1chanceoutof2.TheDiehas3chancesoutof6,whichisthe
sameas1chanceoutof2.Thereddischasonechancein3.Ifthespinneriscut
into4equalparts,thenbluehasonechancein4.Theleastchancewouldbe1in
4.
AnswerD
6
27.144÷9
27ones,howmany9’s=3ones.
1tenthhowmany9’s=0tenths
14hundredthshowmany9’s=1hundredthand5hundredths,whichis50thousandths
leftover.Nowwehave54thousandths.
54thousandthshowmany9’s=6thousandths.
3.016
AnswerB
7
2+2+2+2+2=10peoplechosemango.
2+1=3peoplechosegrapes.
10–3=7
AnswerC
© Kilbaha Multimedia Publishing
This page must be counted in surveys by Copyright Agency Limited (CAL)
http://copyright.com.au
http://kilbaha.com.au
2016NAPLANTrialTest
NumeracyNon-CalculatorYear7SuggestedAnswers
Question
8
2
Answer
y = 2x + 0.3 does not work for x = 1,when y = 2.3 not 2.8
y = 2x − 0.3 does not work for x = 1,when y = 1.7 not 2.8
y = 3x + 0.2 does not work for x = 1,when y = 3.2 not 2.8
Only y = 3x − 0.2 works for all values of x.
AnswerC
9
¼of24=24÷4=6
¾of24=3×6=18
Answer18
10
OnWednesdayscience=1hour.
OnThursdayscience=1hour10minutes.
OnFridayscience=30minutes.
thisisatotalof2hours40minutes.
AnswerD
11
(16+4)÷5–3+6×2
=(20÷5)−3+(6×2)
=4–3+12
=13
AnswerA
12
AfterJaneeatsherjellybean,thereare6redjellybeansand2greenjellybeans
leftinthebag.Samhas6chancesoutof8ofchoosingaredjellybean.Thisis
equalto3chancesinevery4or¾.
AnswerB
13
Theshapewouldlooklikethis.Itisatrapezium
14
AnswerB
x=0andy=-2
Disclosesttothispoint.
AnswerD
15
Thetwoanglesmarkedx=180–24=156
Eachanglemarkedx=156÷2=780.
AnswerC
© Kilbaha Multimedia Publishing
This page must be counted in surveys by Copyright Agency Limited (CAL)
http://copyright.com.au
http://kilbaha.com.au
2016NAPLANTrialTest
NumeracyNon-CalculatorYear7SuggestedAnswers
Question
Answer
16
Aisindependentbecausethechanceofgettingaheadoratailonthesecondtossisnot
affectedbywhatyougotonthefirsttoss.
CisindependentbecauseMegbuyingbreaddoesnotaffectJerrybuyingbread.
Disindependentbecausethefirstballthatischosendoesnotaffectthesecondballthat
ischosen.
BisdependentbecauseSuecannotchoosethetopicthatBenhaschosen.
AnswerB
17
1 1 4
3
7
+ = + =
3 4 12 12 12
7 12 7
5
Qui gets 1− = − =
12 12 12 12
AnswerB
18
1.37is1and37hundredths= 1
37
100
AnswerA
19
6shadedoutof16wouldbethesameas3shadedoutof8,so⅜
AnswerD
20
TheseareZangles,whicharecalledalternateangles.
AnswerA
21
CoordinatesofAafterrotationare(3,1)
Coordinatesafterthispointistranslated3unitstotheright=(6,1)
Coordinatesafterthispointistranslated1unitup=(6,2)
AnswerC
22
23
35%=0.35.
0.375islargerthanthis,butlessthan0.5,which=½
¼islessthan½.
⅝isgreaterthan½soitisthelargestofthegivennumbers.
588÷2=294
294÷2=147
147÷7=21
21÷7=3
588=2×2×7×7×3=22×72×3
AnswerD
AnswerC
© Kilbaha Multimedia Publishing
This page must be counted in surveys by Copyright Agency Limited (CAL)
http://copyright.com.au
http://kilbaha.com.au
3
2016NAPLANTrialTest
NumeracyNon-CalculatorYear7SuggestedAnswers
Question
24
Answer
Factorsof36are1and36,2and18,3and12,4and9,and6.8isnotafactor.
AnswerB
25
Whenviewedfromabove,youwouldsee5squares,sonotAorC.Youwould
see3squaresalongoneedgeand3squaresalonganedge,perpendiculartothe
firstedge.Oneofthesquaresiscommontobothedges.
AnswerD
26
8+7+6+1=22
Answer22
27
10studentslikedbluebest.Therewere2+3+10+5=20studentsaskedtheir
opinion.10outof20isthesameas1outof2=½
AnswerA
28
0.78km=780m
7800cm=78m
78000mm=78m
Oddoneoutis0.78km
AnswerA
29
Lengthoflargerectangle=3.2+4+5.6+2.5=15.3
Widthoflargerectangle=6+3=9.
Areaoflargerectangle=15.3×9=137.7
Areaofwindow=4×4=16
Areaofdoor=2.5×6=15
Areatobepainted=137.7–(15+16)=137.7–31=106.7m2
Answer106.7
30
10%of1000ml=100ml
60%of100ml=600ml
10%of600ml=60ml
20%of600ml=120ml
Amountleftafterthisisremoved=600–120=480
Eachgets480÷2=240ml
Answer240
© Kilbaha Multimedia Publishing
This page must be counted in surveys by Copyright Agency Limited (CAL)
http://copyright.com.au
http://kilbaha.com.au
4
2016NAPLANTrialTest
NumeracyNon-CalculatorYear7SuggestedAnswers
Question
31
5
Answer
Costoftickets=100–9.55=90.45
2adults=4childrencosts,soequivalentto4+5=9children.
Costofonechild=90.45÷9=10.05
Costofoneadult=10.05×2=$20.10
Answer$20.10
32
A2onXanda3onY=5
A3onXanda2onY=5+5+2=12
NumberoftimesTobygetsa2anda3=5+12=17
Totalnumberofspins=6+14+5+2+7+5+10+12+6=67
Probability=
17
67
Answer
Endof2016NAPLANTrialTestSuggestedAnswers
NumeracyNon-CalculatorYear7
KILBAHAMULTIMEDIAPUBLISHING
TEL:(03)90185376 POBOX2227
FAX:(03)98174334 KEWVIC3101
[email protected]
AUSTRALIA
http://kilbaha.com.au
© Kilbaha Multimedia Publishing
This page must be counted in surveys by Copyright Agency Limited (CAL)
http://copyright.com.au
http://kilbaha.com.au
17
67
2016NAPLANTrialTest
NumeracyNon-CalculatorYear7SuggestedAnswers
6
Question
Australian
Curriculum
Description
1
ACMNA073
Solveproblemswithnumberstotensofthousands
2
ACMMG140
Constructsimpleprismsandpyramids
3
ACMMG113
Useagridreferencesystem
4
ACMMG087
Compareareas
5
ACMSP092
Orderchancesofeverydayevents
6
ACMNA129
Divisionofdecimalsbyawholenumber
7
ACMSP096
Picturegraphs
8
ACMNA133
Describearuletocreateasequence
9
ACMNA127
Findasimplefractionofaquantity
10
ACMMG139
Interprettimetables
11
ACMNA134
Orderofoperations
12
ACMSP144
Describeprobabilityusingfractions
13
ACMNA078
Createsymmetryshapes
14
ACMMG143
Cartesiancoordinates
15
ACMMG141
Anglesinastraightline
16
ACMSP093
Dependentevents
17
ACMNA126
Problemsinvolving+and-offractions
18
ACMNA079
Connectionbetweenfractionsanddecimals
19
ACMNA077
Equivalentfractions
20
ACMMG163
Alternateangles
21
ACMMG142
Rotationandtranslation
22
ACMNA131
Connectionsbetweenfractions,decimalsand%
23
ACMNA122
Primefactors
© Kilbaha Multimedia Publishing
This page must be counted in surveys by Copyright Agency Limited (CAL)
http://copyright.com.au
http://kilbaha.com.au
2016NAPLANTrialTest
NumeracyNon-CalculatorYear7SuggestedAnswers
Question
Australian
Curriculum
Description
24
ACMNA098
Factors
25
ACMMG161
Drawdifferentviewsofsolids
26
ACMSP147
Comparearangeofdatadisplays
27
ACMSP096
Readatableandequivalentfractions
28
ACMMG136
Convertbetweencommonmetricunits
29
ACMMG159
Areasofrectangles
30
ACMNA132
Percentages
31
ACMNA123
Solveproblemsinvolvingallfouroperations
32
ACMSP145
Chanceexperiments
© Kilbaha Multimedia Publishing
This page must be counted in surveys by Copyright Agency Limited (CAL)
http://copyright.com.au
http://kilbaha.com.au
7