CONFIDENTIAL BEE 4433 PART B QUESTION 1 A 1-m long dipole antenna is driven by a 150 MHz source having a source resistance of 50 ohms and a voltage of 100 V. If the ohmic resistance of the antennas is given by RL = 0.625 ohms, find the: (a) Current going into the antenna (Iant) (b) Power dissipated by the antenna (c) Power radiated by the antenna [6 Marks] [CO3, PO4] QUESTION 2 The maximum radiation intensity of a 90% efficiency antenna is 200 mW/unit solid angle. Find the directivity and gain (dimensionless and in dB) when the (a) input power is 125.66 mW 5 CONFIDENTIAL BEE 4433 (b) radiated power is 125.66 mW [4 Marks] [CO3, PO4] QUESTION 3 l = 0.1 λ = ZL Zo = 50Ω ZL = 5 + j25 Ω The 0.1 λ length line shown has a characteristic impedance of 50 Ω and is terminated with a load impedance of ZL =5+ j25 a. Locate zL on the Smith chart. b. What is the impedance at l = 0.1 λ? c. Find the reflection coefficient of the load (ГL). [5 Marks] 6 CONFIDENTIAL BEE 4433 [CO3, PO4] END OF QUESTION PAPER 7 PART B QUESTION 1 A three-element array of isotropic sources has the phase and magnitude relationships shown in the figure below. The spacing between the elements is d=l2. (a) Find the array factor. [2 Marks] [CO3, PO4] QUESTION 2 Given is a E-plane sectoral horn with the dimensions ρ1 = 20l and a = 0.5l . (a) Find its optimum aperture dimensions for maximum normalized directivity. Compute the total flare angle of the horn. [6 Marks] [CO3, PO4] QUESTION 3 A mobile phone is located 5 km away from a base station. It uses a vertical l / 4 monopole antenna with a gain of 2.55 dB to receive cellular radio signals. The free space E-field at 1 km from the transmitter is measured to be 10-3 V/m. The carrier frequency used for this system is f = 900MHz. (a) Find the length and effective aperture of the receiving antenna. [3 Marks] [CO3, PO4] QUESTION 4 A base station transmits a power of 10 W into a feeder cable with a loss of 10 dB. The transmit antenna has a gain of 12 dBd (dBd refers to a l /2 dipole) in the direction of a mobile receiver, with antenna gain 0 dBd and feeder loss 2 dB. The mobile receiver has a sensitivity of –104 dBm. Quantity Value inoriginal units Value inconsistent units PT : transmitted power 10 W 10 dBW GT : gain of transmitting antenna 12 dBd 14.15 dBi GR : gain of receiving antenna 0 dBd 2.15 dBi PR : received power –104 dBm –134 dBW LT : transmitter feeder loss 10 dB 10 dB LR : receiver feeder loss 2 dB Determine the maximum acceptable path loss. [2 Marks] [CO3, PO4] END OF QUESTION PAPER dB
© Copyright 2026 Paperzz