2.4 A 2650-lb car is traveling at sea level at a constant speed. Its engine is running at 4500 rev/min and is producing 175 ft-lb of torque. It has a drivetrain efficiency of 90%, a drive axle slippage of 2%, 15-inchβ radius wheels, and an overall gear reduction ratio of 3 to 1. If the carβs frontal area is 21.5 ft2, what is its drag coefficient? Solution 1- Calculate the speed of the vehicle (π) using the formula: 2ππππ (1 β π) ππ Here, r is the radius of wheel, ππ is speed of the engine, i is drive axle slippage, and ππ is overall gear resection ratio. v= Substitute 15 in. for r, 4500 rev/min for ππ , 2 % is for i, and 3 for ππ : v= 2π(15 in.× v = 192.42 ft/s 1 ft rev 1 min 2 )(4500 × )(1 β ) 12 in min 60 s 100 3 Thus, the speed of the vehicle is 192.42 ft/s 2- Calculate the engine-generated tractive effort (Fe) using the formula: ππ ππ ππ π Here, Me is the engine torque and ππ is the drivetrain efficiency. πΉπ = Substitute 175 ft-Ib for ππ , 3 for ππ , 0.9 for ππ , and 15 in. for r. 175 × 3 × 0.9 15/12 πΉπ = 378 Ib πΉπ = Thus, the engine-generated tractive effort is 378 Ib. Consider that the available tractive effort (F) is the engine-generated tractive effort (Fe), πΉ = πΉπ . Hence, the available tractive effort is 378 Ib. 3- Calculate the coefficient of rolling resistance (πππ ) using the formula: πππ = 0.01 (1 + V 192.42 ) = 0.01 (1 + ) = 0.0231 147 147 Thus, the coefficient of rolling resistance is 0.0231 4- Calculate the coefficient of drag (πΆπ· ) from the following relation: π π πΉ = ππ + π π + π ππ + π π = ππ + + πΆπ· π΄π π 2 + π π = ππ + πΆπ· π΄π π 2 + πππ π + ππΊ 2 2 Here, πΉ is the available tractive effort, π is mass of the vehicle, π is acceleration, π π is the aerodynamic resistance, π ππ is the rolling resistance, π π is the grade resistance, π is the density of air, πΆπ· is the coefficient of aerodynamic drag, π΄π is the frontal area of the vehicle, π is weight of the vehicle. 5- Consider, maintaining the speed of the vehicle, the tractive effort is equal to the summation of resistances. Hence, no tractive effort will remain for vehicle acceleration, so ππ is equal to zero, and for level road, πΊ is equal to zero. π πΉ = 0 + πΆπ· π΄π π 2 + πππ π + π(0) 2 π = πΆπ· π΄π π 2 + πππ π 2 Substitute 378 Ib. for F, 21.5 ft2 for π΄π , 192.42 ft/s for π, 0.0231 for πππ , and 2650 Ib for π, 0.002378 slugs/ft3 for π. 0.002378 πΆπ· × 21.5 × (192.42)2 + 0.0231 × 2.650 2 πΆπ· = 0.167 378 = Thus, the drag coefficient is 0.167
© Copyright 2026 Paperzz