The velocity function (in meters per second) for a particle moving along a line is given by v(t)=3t−5,0≤t≤3. (a) Find the displacement (in meters) of the particle. Displacement = meters (b) Find the total distance traveled (in meters) by the particle. Total distance traveled = meters a) Velocity: v(t) = 3t − 5 , 0 < t < 3 Take x(0) = 0. Then the displacement is t t 0 0 x(t) = ∫ v(t ′ ) dt ′ = ∫ (3t ′ − 5) dt ′ = The position at t = 3 is x(3) = − 3 2 1 t − 5t = 3t − 10 t 2 2 ( ) 3 m 2 b) Particle moves to left initially, reaches some leftmost point xmin , then reverses and moves to right. If we consider an "odomoter"-like measure of total distance, that is, irrespective of direction, then the total distance travelled is ( ) d = −xmin + x(3) − xmin = x(3) − 2xmin Evaluating, (−5) 5 tmin = − = 2(3 2) 3 xmin = x(5 3) = x(3) = − ⎞5 1⎛ 5 25 3 − 10 = − ⎟⎠ 3 2 ⎜⎝ 3 6 3 2 3 25 41 d=− + = 2 3 6 However, if we want instead to find just the overall change in position, 3 then d = to the left. 2 The acceleration function (in m/s2) and initial velocity for a particle moving along a line is given by a(t)=−9t−36,v(0)=−45,0≤t≤10. (a) Find the velocity (in m/s) of the particle at time t. Velocity = meters (b) Find the total distance traveled (in meters) by the particle. Total distance traveled = meters a) a(t) = −9t − 36 = −9(t + 4), v(0) = −45, 0 ≤ t ≤ 10 t ⎛1 ⎞ 9 v(t) = v(0) − 9 ∫ (t ′ + 4) dt ′ = −45 − 9 ⎜ t 2 + 4t ⎟ = − t 2 − 36t − 45 2 ⎝2 ⎠ 0 ( ) 9 2 t + 8t + 10 2 The velocity at t = 10s is 9 v(10) = − 190 = −855 m/s 2 =− ( ) b) In this case, the particle moves monotonically to the left, so there is no ambiguity, and the total distance travelled is 10 9 10 d = −x(10) = ∫ v(t ′ ) dt ′ = ∫ (t ′ 2 + 8t ′ + 10) dt ′ 20 0 = ⎤ 9 ⎡1 3 2 ⎢ (10) + 4(10) + 10(10) ⎥ = 3,750 m 2 ⎣3 ⎦ The marginal cost of manufacturing x yards of a certain fabric is C′(x)=3−0.01x+0.000006x2 (in dollars per yard). Find the increase in cost if the production level is raised from 2500 to 7500 yards. Increase in cost = $ C ′(x) = 3 − 0.01x + 0.000006x 2 $/yd C(x) = 3x − 0.01x 2 + 0.000006x 3 $ So the increase in cost at 7500 yards compared to 2500 yards is I = C(7500) − C(2500) = 3(7500 − 2500) − 0.01(75002 − 25002 ) + 0.000006(75003 − 25003 ) = $1,952,500
© Copyright 2026 Paperzz