Physics 41 Chapter 22 HW 1. A heat engine performs 200 J of work in each cycle and has an efficiency of 30.0%. For each cycle, how much energy is (a) taken in and (b) expelled as heat? Weng = Qh − Qc = 200 J Weng Qc e= = = 1− 0.300 (2) Qh Qh (1) Qc = 0.700 Qh From (2), (3) Solving (3) and (1) simultaneously, (a) Qh = 667 J we have and (b) Qc = 467 J . 2. A refrigerator has a coefficient of performance of 3.00. The ice tray compartment is at –20.0°C, and the room temperature is 22.0°C. The refrigerator can convert 30.0 g of water at 22.0°C to 30.0 g of ice at –20.0°C each minute. What input power is required? Give your answer in watts. Q Qc . Therefore, W = c . 3.00 W The heat removed each minute is QC = ( 0.030 0 kg )( 4 186 J kg °C ) ( 22.0°C ) + ( 0.030 0 kg ) ( 3.33 × 105 J kg ) t + ( 0.030 0 kg )( 2 090 J kg °C ) ( 20.0°C )= 1.40 × 104 J min COP = 3.00 = Qc = 233 J s t Thus, the work done per second is Js P 233 = = 77.8 W . 3.00 or, 3. An electric power plant that would make use of the temperature gradient in the ocean has been proposed. The system is to operate between 20.0°C (surface water temperature) and 5.00°C (water temperature at a depth of about 1 km). (a) What is the maximum efficiency of such a system? (b) If the useful power output of the plant is 75.0 MW, how much energy is taken in from the warm reservoir per hour? (c) In view of your answer to part (a), do you think such a system is worthwhile? Note that the “fuel” is free. a) 1 emax =− (b) Tc 278 1 5.12 × 10−2 =5.12% =− = 293 Th = P Weng = 75.0 × 106 J s ∆t ( From e = (c) ) Weng = 75.0 × 106 J s ( 3 600 s h ) = 2.70 × 1011 J h Therefore, Weng Qh we find Weng 2.70 × 1011 J h = 5.27 × 1012 J h = 5.27 TJ h Qh = = e 5.12 × 10−2 As fossil-fuel prices rise, this way to use solar energy will become a good buy. 4. The temperature at the surface of the Sun is approximately 5 700 K, and the temperature at the surface of the Earth is approximately 290 K. What entropy change occurs when 1 000 J of energy is transferred by radiation from the Sun to the Earth? ∆S= Q2 Q1 1 000 1 000 − = − J K= T2 T1 290 5 700 3.27 J K 5. A 2.00-L container has a center partition that divides it into two equal parts, as shown. The left side contains H2 gas, and the right side contains O2 gas. Both gases are at room temperature and at atmospheric pressure. The partition is removed and the gases are allowed to mix. What is the entropy increase of the system? Vf = ∆S nR= ln Vi 6. R ln 2 ∆S ( 0.044 0) ( 2) = 0.088 = 0 ( 8.314) ln 2 0.507 J K At point A in a Carnot cycle, 2.34 mol of a monatomic ideal gas has a pressure of 1 400 kPa, a volume of 10.0 L, and a temperature of 720 K. It expands isothermally to point B, and then expands adiabatically to point C where its volume is 24.0 L. An isothermal compression brings it to point D, where its volume is 15.0 L. An adiabatic process returns the gas to point A. (a) Draw the PV diagram. (b) Determine all the unknown pressures, volumes and temperatures as you fill in the following table. (c) Find the energy added by heat, the work done by the engine, and the change in internal energy for each of the steps A→B, B→C, C→D, and D→A. But values in the table. (d) Calculate the efficiency Wnet/Qh. Show that it is equal to 1 – TC/TA, the Carnot efficiency. Results: State A B C D P(kPa) 1 400 875 445 712 V(L) 10.0 16.0 24.0 15.0 T(K) 720 720 549 549 Process Q(kJ) W(kJ) A →B B→C C→D D→A ABCDA +6.58 0 –5.02 0 +1.56 –6.58 –4.98 +5.02 +4.98 –1.56 ∆Eint (kJ) 0 –4.98 0 +4.98 0 #6. Calculations: (a) First, consider the adiabatic process D → A : γ γ γ so PD VD = PA VA nRTD Also VD 53 VA 10.0 L = = 1 400 kPa PD P= A 15.0 L VD γ nRTA VD = VA γ VA γ −1 or 23 VA 10.0 = = 720 K TD T= A 15.0 VD Now, consider the isothermal process C → D : T= T= C D 445 kPa V PA VAγ from above. Also considering the isothermal process, PB = PA A γ −1 VCVD VB V Hence, PA A VB γ PA VAγ γ VA VC 10.0 L ( 24.0 L ) V which reduces to = VB = = VB = γ −1 C VD 15.0 L VCVD VA 10.0 L = PB P= Finally, 1 400 kPa = A V 16.0 L B (b) 549 K 549 K γ 53 1 400 kPa ( 10.0 L ) VD VA VD PA VAγ = P = PC P= P = = C D A 23 γ −1 24.0 L ( 15.0 L ) VC VD VC VCVD Next, consider the adiabatic process B → C : PBVBγ = PCVCγ But, PC = 712 kPa For the isothermal process A → B : 16.0 L 875 kPa ∆Eint= nCV ∆T= 0 V 16.0 −W = 2.34 mol ( 8.314 J mol ⋅ K ) ( 720 K ) ln nRT ln B = so Q = =+6.58 kJ 10.0 VA For the adiabatic process B → C : Q= 0 3 2.34 mol ( 8.314 J mol ⋅ K ) ( 549 − 720) K =−4.98 kJ ∆Eint = nCV ( TC − TB ) = 2 and W = −Q + ∆Eint = 0 + ( −4.98 kJ) = −4.98 kJ For the isothermal process C → D : ∆Eint= nCV ∆T= 0 V 15.0 −W = 2.34 mol ( 8.314 J mol ⋅ K ) ( 549 K ) ln nRT ln D = and Q = =−5.02 kJ 24.0 VC Finally, for the adiabatic process D → A : Q= 0 3 2.34 mol ( 8.314 J mol ⋅ K ) ( 720 − 549) K =+4.98 kJ ∆Eint = nCV ( TA − TD ) = 2 and W = −Q + ∆Eint = 0 + 4.98 kJ = +4.98 kJ The work done by the engine is the negative of the work input. The output work Weng is given by the work column in the table with all signs reversed. (c) = e Weng −WABCD 1.56 kJ = = = 0.237 or 23.7% 6.58 kJ Qh QA → B ec =1 − Tc 549 =1 − =0.237 or 23.7% 720 Th 7. A heat engine with a diatomic gas as the working substance uses the closed cycle shown. How much work does this engine do per cycle and what is its thermal efficiency? But all your values in the tables as usual. P(atm) 3 3 1 1 1 2 3 4 V(m3) 1 2 2 1 T(K) 900 2700 900 300 W (kJ) Q (kJ) ∆Eint (kJ) 1→2 -608 2127 1519 2→3 0 -1519 -1519 3→4 +203 -709 -506 4→ 1 0 5.06 506 -405 405 0 Net 8 Otto Cycle: Approximates the process occurring in an internal combustion engine. The Otto Cycle represents a four-stroke cycle consisting of two upstrokes and two downstrokes. The compression ratio (V1/V2)=8 and gas is diatomic: Otto Cycle: e =− 1 1 T T 1 A =− 1 D, =− γ −1 (V1 / V2 ) TB TC The tables look like: State T(K) P (kPa) A B C D A 293 673 1 023 445 293 100 1 840 2 790 152 100 Process Q(J) output W(J) AB BC CD DA ABCDA 0 149 0 –65.0 84.3 (a), (b) V ( cm 3 ) 500 62.5 62.5 500 500 –162 0 246 0 84.3 Eint (J) 125 287 436 190 125 ∆Eint (J) 162 149 –246 –65.0 0 The quantity of gas is = n PA VA = RTA (100 × 10 Pa)( 500 × 10−6 m 3 ) = 0.020 5 mol ( 8.314 J mol ⋅ K ) ( 293 K ) 3 5 5 5 Eint, A =nRTA =PA VA =( 100 × 103 Pa)( 500 × 10−6 m 3 ) =125 J 2 2 2 γ V In process AB, PB = PA A = 1.84 × 106 Pa (100 × 103 Pa) ( 8.00)1.40 = V B = TB PBVB = nR Pa)( 500 × 10−6 m 3 8.00) = ( 0.020 5 mol )( 8.314 J mol ⋅ K ) (1.84 × 10 6 673 K 5 5 287 J Eint, B =nRTB =( 0.020 5 mol )( 8.314 J mol ⋅ K ) ( 673 K ) = 2 2 so ∆Eint, AB = 287 J− 125 J = 162 J = Q − Wout = 0 − Wout WAB = −162 J Process BC takes us to: nRTC ( 0.020 5 mol )( 8.314 J mol ⋅ K )( 1 023 K ) = = 2.79 × 106 Pa 62.5 × 10−6 m 3 VC 5 5 436 J Eint, C = nRTC = ( 0.020 5 mol )( 8.314 J mol ⋅ K )(1 023 K ) = 2 2 436 J− 287 J =149 J =− Eint, BC = Q Wout =− Q 0 = PC QBC = 149 J In process CD: γ 1.40 V 1 PD = PC C = 2.79 × 106 Pa) 1.52 × 105 Pa ( = 8.00 VD = TD PD VD = nR (1.52 × 10 Pa)( 500 × 10−6 m 3 ) = ( 0.020 5 mol )( 8.314 J mol ⋅ K ) 5 445 K 5 5 Eint, D =nRTD =( 0.020 5 mol )( 8.314 J mol ⋅ K ) ( 445 K ) = 190 J 2 2 Q − Wout = 0 − Wout ∆Eint, CD = −246 J = 190 J− 436 J = WCD = 246 J and ∆Eint, DA = Eint, A − Eint, D = 125 J− 190 J =−65.0 J =− Q Wout =− Q 0 QDA = −65.0 J For the entire cycle, ∆Eint, net = 162 J+ 149 − 246 − 65.0 = 0 . The net work is Weng =−162 J+ 0 + 246 J+ 0 = 84.3 J Qnet = 0 + 149 J+ 0 − 65.0 J = 84.3 J (c) The input energy is Qh = 149 J , the waste is Qc = 65.0 J , and Weng = 84.3 J . Weng 84.3 J = = 149 J Qh (d) The efficiency is: = e (e) Let f represent the angular speed of the crankshaft. Then 0.565 obtain work in the amount of 84.3 J/cycle: f 1 000 J s = ( 84.3 J cycle) 2 2 000 J s f s = = 23.7 rev = 84.3 J cycle f is the frequency at which we 2 1.42 × 103 rev min
© Copyright 2026 Paperzz