1. Molarity = n v L n 2. Molality = w 3 Ppm 3. P = 2 1 2 (K g ) w2 × 106 M a s s o f th e s o lu tio n 4. Mole fraction of solute = n 1 n + 2 n 2 5. Mole fraction of solvent = 6. Mass percentage of solute = 7 ) P •P = x p A A p = K 0 A + x − p 0 p 0 H x B A ....... 0 B p n2 = n1 + n 2 n1 n1 + n 2 w2 × 100 M a s s o f s o lu tio n H Henry’s ’ law l off gas solubility l bilit ‐ Ideal binary solution of liquids Raoult’s law. •Raoult’s law of the solution of a nonvolatile solute. 1 In 91% Ethanol by mass 1. mass, the mole fraction of Ethanol is : a) 0.8 b) 0.7 c) 0.9 d) 0.6 Mole fraction of Ethanol = 91 91 46 + 46 ANS : ( a) 9 18 2 = = 0.8 08 25 2.5 2) If ‘x’ molal solution of a compound in benzene has mole fraction of solute equal to 0.2, the value of ‘ x ‘ is : a) 14 b) 3.2 c) 1.4 d) 2.0 1000 x moles → 1 Kg of Benzene = 12.5 moles. 78 M.F. of Solute = 0.2 ⇒ M. F . of Benzene = 0.8 0.8 moles of Benzene → 0.2 moles of solute 12.5 moles ANS : (b) 0.2 × 12.5 → 3.2 0.8 3) The volumes of 4 M HCl and 10M HCl required to prepare 1 litre of 6 M HCl is : a) 0.75L 0 75L of 4 M HCl + 0.25L 0 25L of 10 HCl b)0.67L of 4 M HCl +0.33L of 10M HCl c) 0.25L of 4 M HCl +0.75L of 10 M HCl d) 0.80L of 4 M HCl + 0.20 L of 10 M HCl 4 x + 10 (1 − x ) = 6 × 1 ANS : (b) 2 ∴x = 3 4) Which of the following aqueous g boiling g Solution should have the highest point ? a) 1 M NaOH b) 1 M Na2SO4 c) 1 M NH4NO3 d) 1 M KNO3 ANS : b 5. The values of Vant Hoff Hoff’s s factor for KCl, NaCl and K2SO4 are respectively a)) 2,2,1 22 b) 2 2,2,3 23 c)) 1 1, 1 1, 2 d) 1 1, 2 2,1 1 ANS : (b) 6) 4 L of 0.02M solution of NaCl was diluted by adding 1L of water. The molarity of the solution is : a) 0.004 b) 0.008 c) 0.012 d) 0.016 M 1V1 = M 2V 2 0 .0 2 × 4 = M ∴ M 2 = 0.016 ANS : ( d ) 2 × 5 7) The Molarity of HCl if the density of the Solution is 1.825g/cc is : a)) 25 b) 50 c)) 30 d) 40 Molarity = 1 825 1.825 36.5 −3 1×10 ANS : ( b ) = 50 8) 12g of urea is dissolved in 1L of the Solution and 68.4g of Sucrose was dissolved in 1L off the h solution. l i Th The relative l i llowering i off vapour pressure of urea solution is : a) b) c) d) greater than Sucrose solution d bl that double th t off Sucrose S solution l ti less than Sucrose solution equall to t that th t off S Sucrose solution l ti 12 Molarity y of urea = 60 1 Molarity of Sucrose = ANS : (d ) = 0.2 M 68.4 342 1 = 0.2M 9) Ethylene glycol is used as antifreeze in a cold climate. climate Mass of ethylene glycol to be dissolved in 4 Kg of water to prevent it from freezing at -5.60 will be ⎡⎣ K f = 1.86 K Kg mol −1 ⎦⎤ ) 500g b) 624g c) 744 g d) 800g a ∆Tf = K f × m 5.6 = 1.86 × m m = 3. ⇒ 3 moles / Kg oor 12 moles / 4 Kg g 12 × 62 = 74Kg CH2OH M = 62 CH2OH ANS : ( c ) ∆T 10) If Sodium sulphate is completely ionized in solution, the value of = 1.86 ) when 0.01 mol of Sod sulphate( K is dissolved in 1 kg of water is f f a) 0.0744 b) 0.0186 c) 0.0372 d) 0.0558 ∆Tf = i K f m = 3 × 1.86 × 0.01 ANS : ( d ) = 0.0558 11)The elevation in the B.pt of a solution of 13.44g 13 44g of CuCl2 in 1kg of water is ( Kb=0.52K kg mol-1 and Mol mass of CuCl2=134.4) =134 4) a)) 0.05 b)) 0.1 c)) 0.16 d)) 0.21 ∆Tb = i Kbm 13.44 13 44 = 3×0.52× = 0.16 134 4×1 134.4 ANS : ( c ) 12)The molarity of the resulting S l ti Solution obtained bt i d b by mixing i i 4L off 0 0.2 2M NaOH with 2L of 0.5M NaoH is a) 0.9 M c) 1.8M b) 0.3M d) 0.18 M 4 × 02 0.2 + 2 × 05 0.5 ( ) ( ) MV MV + 1 1 2 2 = = 0.3M V1 +V2 6 ANS : (b) ( ) 13)Conc HNO3 is 70% by mass. How many gms of conc HNO3 should be used to prepare p epa e 250mL 50 o of 2M HNO O3 ? a)) 45g 45 b) 90g 90 c)) 70g 70 d) 54g 54 Molarity = W2 o r W 2 = M o la rity × M 2 × V L M 2 × VL = 2 × 63 × 0.25 0 25 = 31 31.5g 5g 100 M off HNO3 = Mass × 31.5 31 5 = 45g 70 ANS : (a) 14) 5 ml of acetone is mixed with 100ml of H2O. O The vapour pressure of water above the solution is a) equal to the V.P. of pure water b)equal ) to the V.P. off solution c) less than the V.P. of pure water d) d)More than h the h V.P. off pure H2O ANS : C 15) At a given temp, the vapour pressures of two liquids p q A and B are 120 and 180 mm of Hg respectively. The V.P. of the ideal solution containing g 2 moles of A and 3 moles of B will be a) 156mm b) 145mm c) 150mm d) 108mm P = X A P 0 A + X B P 0 B ⎛ 2 ⎞ ⎛ 3 ⎞ = ⎜ × 120 ⎟ + ⎜ × 180 ⎟ = 156m m ⎝ 5 ⎠ ⎝ 5 ⎠ ANS : ( a ) 16) Negative deviation from Raoult’s law is observed in which of the following binary liquid mixtures ? a) Ethanol & acetone b) Benzene & Toluene c) Chloro Ethane & Bromo Ethane d) Acetone and Chloroform ANS : d 17)18g of glucose is added to 178.2 g of water. The vapour pressure of water for this solution at 1000C is a)76 Torr b) 752 752.4 4 Torr c) 759 Torr d) 7 7.6 6 Torr 18g of Glucose = 178.2g of water = 18 = 0 .1 m o le 180 1 7 8 .2 = 9 .9 m o le s 18 P0 − P 0 .1 760 − P ∴ = ⇒ = 0 .0 1 0 P 10 760 ∴ P = 7 6 0 − 7 .6 = 7 5 2 .4 ANS : b 18.The 8. e osmotic os ot c pressure p essu e o of a so solution ut o at 00C is 4 atmos.The osmotic pressure at 546 K is a) 4atm c) 8atm b) 2atm d) 1atm π π 1 2 T1 = T2 ANS : c 19) An aqueous solution of KI is 1 molal. g will cause Which of the following the vapour pressure of the solution to increase? a) Addition of water b)Addition of NaCl c) Addition of Na2SO4 d)Addition of Kl solution ANS : ( a ) 20) Th The average osmotic ti pressure off human blood is 7.8 bar at 370C. What is n of th Conc the C fN NaCl Cl that th t could ld be b iinjected j t d into the blood ? a)) 0.15M 0 15M b) 0.30M 0 30M c)) 0 0.60M 60M d) 0 0.45M 45M π 7.8 78 π =iCRT ∴C = = = 0.1519 iRT 2×0.083×310 ANS : ( a ) 21) A solution of urea boils at 100.180C at 1 atmos. If Kf and Kb for water are 1.86 and 0.52 K kg Mol-1 respectively, the above solution will freeze at a)-6.540C b) -0.6540C c) 6.540C d) 0.6540C K f Kb = ∆T f ∆ Tb ANS : b 11.86 86 ∆Tf = = 0.65 0 52 00.18 0.52 18 22.Solutions 22 Solutions A, A B, B C and D are espectively 0.1M Glucose, 0.05M NaCl, 0.05M BaCl2 and 0.1M 0 1M AlCl3. Which one of the following pairs is isotonic ? a)A & B b) B & C c) A & D d) A & C ANS : (a ) 23) 0.1M NaCl and 0.05M BaCl2 are separated by S.P.M. S P M which of the following is true ? a) No movement across the membrane b) Water Wate flows ows into to NaCl aC so solution ut o c) Water flows into BaCl2 solu tion Osmotic ot c Pressure ess e of o 0. 0.1M NaCl aC is s d)) Os lower than that of BaCl2 ANS : (c ) 24) If two liquids A and B havePA0 : PB0 = 1: 2 Then the molefraction of A in Vapours is (M.F’s of A & B are in the ratio of 1:2) a)0.33 b) 0.25 c) 0.52 d) 0.2 P = x A p + xB p 0 A (1 × 1 ) + ( 2 =5 × 2 0 B ) PA 1 = = 0.2 M.F. of A in vapour phase = P 5 ANS : ( d )
© Copyright 2026 Paperzz