URCF2 Name _______________________ 1. Four gallons of gasoline cost $16.80. What is the price per gallon? 4. Bryan drank 1/4 of a milk shake in 1/3 of an hour. How many hours will it take him to drink a full milk shake? 2. Mariana walked in 8 ½ mile ½ minutes. What is the unit rate in miles per minute? 5. Ivan eats 1/4 of a pound of grapes in 1/2 of an hour. How many hours will it take him to eat a full pound of grapes? 3. Jobanin used 1/3 of an ounce of cheese to make 1/12 of a pound of pizza dough. How many ounces of cheese are needed to make a pound of pizza dough? 6. Jovana power walks 1/2 of a mile in 1/8 of an hour. How fast did she walk? 7. Sam used 1/6 of a liter of water to make 1/3 of a casserole. How many liters of water does she need to make an entire casserole? 8. Tracy needs to ride her bike to her friend’s house 42 miles away. She is riding at an average rate of 10 miles per hour. Will she arrive within 4 hours? 9. David drives for 12 10. Which is a better buy: 12.5 oz bag of Doritos for $3.79 or a 3 oz. bag for $1.00? 11. Which is a better buy: a 48 oz Big Gulp for $1.39 or a 32 oz Coke for $0.89? 12. Brashet reads 24¼ miles in ¾ of an hour. How fast was he driving? pages in 10 ½ minutes. How many pages does she read in one minute?
© Copyright 2025 Paperzz