Chem1000A Fall 2003 Assignment 10 - Solutions Two or three questions will be marked from each assignment. DUE ON Nov. 21, 2003 (Friday) 1:00 PM To be dropped off at my office (C886) 1. One line in the atomic emission spectrum of hydrogen has a wavelength of 656.3 nm. (a) Calculate the frequency of this radiation. ν = c/ λ = 2.9979 × 108 m s-1/656.3 × 109 m = 4.568 × 1014 s-1= 4.568 × 1014 Hz (b) Calculate the energy of one photon. E = h ν = 6.626 × 10-34 Js × 4.568 × 1014 s-1 = 3.027 ×10-19 J (c) Calculate the energy of one mole of photons. Molar energy = Emolar = 3.027 ×10-19 J× 6.022 × 1023 mol-1=182300 J/mol = 182.3 kJ/mol (d) What colour does this emission have? Red light is emitted. 2. Calculate the energies (∆E has a sign), the wavelengths (λ has no sign), and the frequencies (ν has no sign) of the following transitions. Specify whether the transition involves emission or absorption of light; argue using the sign of ∆E. (a) The transition of one electron in He+ from n = 2 to n = 4. For He: Z=2 ∆E = Efinal – Einitial = -Ry (4/42 – 4/22) = - 2.179 × 10-18 J ×(4/16 – 4/4) = - 2.179 × 10-18 J ×( – 3/4) = 1.634 × 10-18 J A photon of the energy 1.634 × 10-18 J is absorbed, since ∆E is positive (endothermic process). ν = E/h = 1.634 × 10-18 J/(6.626 × 10-34 Js) = 2.466 × 1015 s-1 = 2.466 × 1015 Hz λ = c/ν = 2.9979 × 108 m s-1/(2.466 × 1015 s-1) = 1.215 × 10-7 m = 1.215 × 102× 10-9 m = 121.5 nm (b) The transition of one electron in H from the K shell to the M shell. For H: Z=1; K-shell: n = 1; M shell: n = 3 ∆E = Efinal – Einitial = -Ry (1/32 – 1/12) = - 2.179 × 10-18 J ×(1/9 – 1) = - 2.179 × 10-18 J ×( – 8/9) = 1.937 × 10-18 J A photon of the energy 1.937 × 10-18 J is absorbed, since ∆E is positive (endothermic process). ν = E/h = 1.937 × 10-18 J/(6.626 × 10-34 Js) = 2.923 × 1015 s-1 = 2.923 × 1015 Hz λ = c/ν = 2.9979 × 108 m s-1/(2.923 × 1015 s-1) = 1.026 × 10-7 m = 1.026 × 102× 10-9 m = 102.6 nm (c) The ionization of He+ (in the ground state) producing He2+. For He: Z=2 ∆E = Efinal – Einitial = -Ry (4/∞2 – 4/12) = - 2.179 × 10-18 J ×(0 – 4) = - 2.179 × 10-18 J ×( – 4) = 8.716 × 10-18 J A photon of the energy 8.716 × 10-18 J is absorbed, since ∆E is positive (endothermic process). ν = E/h = 8.716 × 10-18 J/(6.626 × 10-34 Js) = 1.315 × 1016 s-1 = 1.315 × 1016 Hz λ = c/ν = 2.9979 × 108 m s-1/(1.315 × 1016 s-1) = 2.279 × 10-8 m = 2.279 × 101× 10-9 m = 22.79 nm 1 3. To cause a cesium atom on a metal surface to lose an electron, an energy of 2.0 × 102 kJ mol-1 is required. (a) Calculate the longest possible wavelength that can ionize a cesium atom. (b)What type of electromagnetic radiation is necessary to ionize Cs atoms? (c) If a wavelength of 400 nm is used, what is the kinetic energy of the photoelectron? (a) energy required for one atom instead of 1 mol atoms: 2.0 × 102 kJ mol-1/6.022 × 1023 mol-1 = 2.0 × 105 J mol-1/6.022 × 1023 mol-1 = 3.3 × 10-19 J E = hν ν = E/h = 3.3 × 10-19 J/(6.626 × 10-34 Js) = 5.0 × 1014 s-1 = 5.0 × 1014 Hz c = λν λ = c/ν = 2.998 × 108 m s-1/(5.0× 1014 s-1) = 6.0 × 10-7 m = 6.0 × 102× 10-9 m = 600 nm (b) This radiation is found in the visible region of the spectrum (orange). (c) c = λν ν = c/λ = 2.998 × 108 m s-1/(400× 10-9 m) = 7.50 × 1014 s-1 E = hν = 6.626 × 10-34 Js × 7.50 × 1014 s-1 = 4.97 × 10-19 J Ekin = E400nm - Eionization = 4.97 × 10-19 J - 3.3 × 10-19 J = 1.7 × 10-19 J Ekin = 1.7 × 10-19 J × 6.022 × 1023 mol-1 = 100000 J mol-1 = 1.0 × 102 kJ mol-1 4. Calculate the wavelength associated with a neutron that has a kinetic energy of 6.21 × 10-21 J. The mass of a neutron is 1.675 × 10-24 g. Ekin = m/2 v2; v = (2Ekin/m)1/2 v = (2 ×6.21 × 10-21 J/(1.675 × 10-24 g))1/2 = (2 ×6.21 × 10-21 kg m2 s-2/(1.675 × 10-27 kg))1/2 = 2723 m/s λ = h/(mv) = 6.626 × 10-34 Js/(1.675 × 10-27 kg ×2723 m/s) = 1.45× 10-10 (kg m2 s-2) s kg-1 m-1 s = 1.45× 10-10 m = 0.145 nm c hc m m ; ρ = ; pV = nRT ; PT = ∑ pi ; pi = X i ⋅ PT ; E = hν = ; λ = ; E = mc 2 ; λ ν V M i Z2 Z2 h 1 Z2 Z2 E kin = mv 2 ; ∆E = (E final − E initial ) = − R Ryd hc 2 − 2 = − Ry 2 − 2 ; λ = n n mv 2 final ninitial final ninitial Z2 h ∆x ⋅ ∆(mv ) > ; E n = − Ry 2 4π n -18 Ry = 2.179 × 10 J; h = 6.626 × 10-34 Js, c = 2.9979 × 108 m/s n= 2 ;
© Copyright 2026 Paperzz