$3,000 * (1 + .03)^1 $3,000 * (1 + .03)^2 $3,000 / (1 + .03)^1 $3,000 / (1 + .03)^2 $60 coupon / (1 + .09)^1 + $60 coupon / (1 + 09)^2 + $60 coupon / (1 + .09)^3 + $1000 maturity payment / (1 + .09)^3 (assumes this bond pays once per year instead of the typical twice per year) = $924.06 $90,000 / (1 + .11)^1 + $90,000 / (1 + .11)^2 + $90,000 / (1 + .11)^3 = $219,934.32 $90,000 / (1 + .05)^1 + $90,000 / (1 = .05)^2 + $90,000 / (1 = >05)^3 = $245,092.32 ...assumes profits don't appear until the final day of each year...
© Copyright 2026 Paperzz