202 commettie presents the model answer of the ervision questions 2012-2013 Model Answer Revision Questions 12/27/2012 202committee KAU 202committee | Error! No text of specified style in document. 0 202 committee at KAU / Model answers of the revision questions (1) Actual mass = 24.986 g/mol 25 Mg12 Protons = 12 , neutrons = 25-12 = 13 Calculated mass = (protons x mass of proton + neutrons x mass of neutrons) = [ 12 x 1.0078 + 13x 1.0086] = 25.2054 a.m.u Converted mass = calculated mass – actual mass = 25.2054 – 24. 986 = 0.2194 a.m.u. B.E. = m c2 = [0.2194 a.m.u. x 1.6605 x 10 -27 Kg ] x(3x 108)2 = 3.27 x 10-11 joules B.E./nucleon = 3.27 x 10-11 joules/25 (mass number) = 1.3 x10 -12 joules/nucleon (2) a) Go rxn= Go products - Go reactants Horxn = Ho products - Ho reactants Go rxn = -301.25 kJ/mol – (-334.34 kJ/mol) = 33.09 kJ/mol o H rxn = -313.8kJ/mol – (-394.34)kJ/mol = 80.54 kJ/mol b) Non spontaneous because Go rxn has a positive value (more than zero) c) Go rxn = -RT ln kp 33.09 x1000 = - 8.314 x 298 ln kp Kp = e 33.09 x1000/ - 8.314 x 298 = 1.58 x 10-6 (3) تم تحديد األنود من الكاثود بالنظر الي قيم جهد اإلختزال المعطي يكون له أعلي قيمة سالبة أو أقل قيمة موجبة وبالتالي يكون اإلختيار لل:األنود Fe3+ لكتابة المخطط التعبيريCell notation يتم البدء باألنود ثم خطي القنطرة الملحية ثم الكاثود a) Fe2+/ Fe3+ // Ag+/Ag b) Fe2+ + Ag+ Fe3+ + Ag c) Eo cell = Eo cathode – Eo anode = +0.799 – 0.770 = 0.029 V o d) G = -n F Eo cell = - 1 mol of electrons x 96500 C x 0.029 V = -2798.5 kJ/mol (spontaneous) (4) Q = m x s x T = (165x 1000 g) x 0.489 J/g.oC x (95.7 – 15.7 oC) = 6454800 Joules (5) (i) First order Rate = k [A] 0.016 mol L-1 s-1 = k x 0.4 mol. L-1 K = 0.04 s-1 (ii) Zero Order Rate = k = 0.016 mol L-1 s-1 1 202 committee at KAU/ Model answers of the revision questions 202 committee at KAU / Model answers of the revision questions (7) Mass percent = [mass of solute / mass of solute + mass of solvent] x100 = 25 g urea/ 25 g urea + 75 g water Number of moles of solute = 25 g/ [12 + 16 + 28 +4] g.mol-1 = 0.416 moles Nuber of moles of solvent = 75 g/18 g mol-1 = 4.16 moles (i) Mole fraction = n solute/ n solute + n solvent = 0.416 moles/ 0.416 moles + 4.16 moles = 0.09 (ii) Molality = n solute / Mass of solvent (kg) = 0.416 moles / 0.075 kg = 5.546 m + (8) Zn + 2Ag Zn2+ + 2Ag E cell = Eo cell - 0.0257/n ln Q 1.37 V = 1.56 V – 0.0257/2 ln [Zn2+]/[ Ag+]2 ln [Zn2+]/[ Ag+]2 = 14.786 [Zn2+]/[ Ag+]2 = e 14.786 [0.01]/ [ Ag+]2 = 26.39 x 105 [ Ag+]2 = 0.01 / 26.39 x 105 = 3.78 x 10-9 [ Ag+] = 6.15 x 10-5 M (9) Molality = n solute/ mass of solvent (kg) m = ? /0.25 Kg Tf = Kf m m = Tf/Kf = (33 - 22.8) oC/ 29.8 oC/m= 0.352 m 0.352 = n solute / 0.25 Kg n solute = 0.352x 0.25 = 0.088 moles Molar mass of unknown = mass (g) / n = 13.2 g / 0.088 moles =150.11 g/mol (10) Ln k1/k2 = Ea/R (T1-T2)/(T1xT2) Ln [ 0.286 L mol-1.s-1/ 0.5 L mol-1.s-1] = Ea/ 8.314 x 10-3 [ 1373-1473/1373 x 1473] Ea = Ln [ 0.286 L mol-1.s-1/ 0.5 L mol-1.s-1] x 8.314 x 10-3 / [ 1373-1473/1373 x 1473] = -0.558 x 0.008314/-4.94 x 10-5 = 39.82 kJ/mol (11) Al2O3 = 2Al3+ + 3O2For two moles of Al = 6 eThen one mole of Al = 3 e96500 C x 3 = 1 mole of Al (27 g) 6500 C = x mole ( x g) Mass (g) = 6500 C x 27 g/289500 C = 0.60 gram ii) 289500 C = 27 g x = 10 g 2 202 committee at KAU/ Model answers of the revision questions 202 committee at KAU / Model answers of the revision questions Q = 10 x 289500 /27 = 107222.22 C I = 30 A t = Q /I = 107222.22 /30 = 3574 seconds = 3574/60 = 59.56 min. Go = -RT ln Kp (12) Ho - TSo = -RT ln Kp ln Kp = [(-98.2 – 298 x0.0701) / (-8.314 x298 x 10-3)] = 48.067 Kp = e answer = 7.504 x 1020 كلفن/هناك خطأ في وحدة األنتروبي في المسألة برجاء اإلنتباه والتصحيح هو أن جميع القيم مقاسة بوحدة الجول (13) مول Hº = 33.85 – [90.4 + 163.4] = -219.95 kJ/mol Sº = [240.5 + 205] – [110.9 +210.6]= -124 J/K mol -3 Go = Hº - T Sº = -219.95 – [298 x -124 x10 ] = -182.99 kJ/mol (14) (15) (i) % mass = [ mass of KNO3/ mass of KNO3 + mass of water ]x 100 = [45 /45 + 295 ] x 100 = 13.23 % (ii) Molality = n KNO3 / Mass of H2O (kg) = [45/ (39.098 + 14+ 3x16)] / 0.295 Kg = 1.51m Go f NH3(g) = -16.6 kJ/mol We have two moles of ammonia; therefore the Go reaction is equal to 2 x -16.6 = -33.2 kJ/mol Go = -RT ln Kp -33.2 x 1000 = -8.314 x 298 ln Kp Kp = e 13.40 = 6.6 x 105 (16) nA = mass of benzene / molar mass of benzene = 6.5 / (12x6 +6x1) = 0.0833 moles nB = mass of toluene / molar mass of toluene = 23 / (12x7 + 8) = 0.25 moles XA = nA/nA+nB = 0.0833/0.0833 + 0.25 = 0.25 XB = nB/nA+nB = 0.25/0.0833+0.25 = 0.75 P total = XA PA + XBPB = 0.25 molx 0.51 atm + 0.75 mol x 0.18 atm = 0.263 mol. atm Eo cell = Eo cathode – Eo anode (17) Eo cell = 1.4 V – (-2.866 V) = 4.266 V 3 202 committee at KAU/ Model answers of the revision questions 202 committee at KAU / Model answers of the revision questions (18) Total time / half life time = 175/29 =6.03 = 6 periods 1 ½ ¼ 1/8 1/16 1/32 1/64 Remaining mass = 0.015 of the original mass (19) = MRT = n/v RT n = 13.7/60 = 0.228 = 0.228 mol/.5 L x 0.082 L.atm.K-1 mol-1 x 300 K = 5.6088 atm. (20) ΔE˚ = ΔH˚- n RT = - 200.0 kJ - 1 x 8.314 x10-3x298 = -197.52 4 202 committee at KAU/ Model answers of the revision questions
© Copyright 2026 Paperzz