2.101 A bicycle is placed on a service rack with its wheels hanging free. As part of a bearing test, the front wheel is spun at a rate of N=45 rev/min. Assume that this rate is constant and determine the speed v and the magnitude a of the acceleration of point A. Given: Diameter of wheel. Angle to point A on rim. Angular speed of wheel. Find: The speed and scalar acceleration of point A. Solution: Since we are just looking for the speed and the magnitude of the acceleration the angle is not needed. v = rω or with the book’s notation v = ρβ̇. Need to experess the the angular velocity in radians. rad rev rad 2π = 282.7 min rev min rad v = (13.5 inches) 282.7 min inches inches ft v = 3820 = 63.6 = 5.30 min s s ω = 45 Since the wheel is spinning at a constant speed there is no tangential acceleration. 2 3820 inches v2 inches min a= = = 1.08 × 106 r 13.5 inches min2 2 63.6 inches inches s = = 300 2 13.5 inches s 2 5.30 fts ft = 25.0 2 = 13.5 s 12 ft 2.104 The two cars A and B enter an unbanked and level turn. They cross the line C − C simultaneously, and each car has the speed corresponding to a maximum normal acceleration of 0.9g in the turn. Determine the elapsed time for each car between its two crossings of line C − C What is the relative position of the two cars as the second exits the turn? Assume no speed changes throughout. Given: Radius of curve for each car. Maximum normal acceleration. Find: The time it takes each car to complete the curve and how far down the track the faster car is when the slower car leaves the curve. Solution: First finding the speed of each car v2 = 0.9g r p v = 0.9gr r m m vA = 0.9 9.81 2 (72 m) = 25.2 s s r m m vB = 0.9 9.81 2 (88 m) = 27.9 s s Now the distance each car needs to cover: a= sA = π (72 m) = 226.2 m sB = π (88 m) = 276.5 m and now the time 226.2 m sA = = 8.97 s vA 25.2 m s 276.5 m sB = 9.92 s = tB = vB 27.9 m s tA = Car A finishes ahead of car B by tB − tA = 0.95 s so Car A is 0.95 s 25.2 m s = 24 m ahead as car B leaves the curve. 2.117 For the football of the previous problem, determine the radius of curvature ρ of the path and the time rate of change v̇ of the speed at times t = 1 sec and t = 2 sec, there t = 0 is the time of release from the quarterback’s hand. Given: Initial speed and angle of the ball. Find: The radius of curvature and scalar acceleration of the ball one and two seconds after the throw. Solution: To do this we need to break the acceleration into two components one, at , in the direction of motion of the ball, the other an normal to the direction of travel of the ball. Let theta be the angle between the x-axis and the velocity vector. Then, vy vx at = v̇ = −g sin θ tan θ = v2 v2 = g cos θ ⇒ ρ = ρ g cos θ q v = vx2 + vy2 an = vx = vx,o = vo cos (θo ) vy = vy,o − gt = vo sin (θo ) θo = 35◦ ft vo = 80 s Plugging in t=1, Plugging in t=2, ft ft cos (35◦ ) = 65.5 vx = 80 s s ft ft ft ◦ vy = 80 sin (35 ) − 32.2 2 (1 s) = 13.7 s s s ! ft 13.7 s vy = 11.8◦ arctan θ = arctan vx 65.5 fts ft ft v̇ = −g sin θ = − 32.2 2 sin (11.8◦ ) = −6.58 2 s s 2 2 vx2 + vy2 65.5 fts + 13.7 fts v2 = 142 ft = = ρ= g cos θ g cos θ 32.2 sft2 cos (11.8◦ ) ft ft 80 cos (35◦ ) = 65.5 s s ft ft ft sin (35◦ ) − 32.2 2 (1 s) = −18.5 vy = 80 s s s ! ft −18.5 s vy = −15.8◦ θ = arctan arctan vx 65.5 fts ft ft v̇ = −g sin θ = − 32.2 2 sin (−15.8◦) = 8.75 2 s s 2 2 vx2 + vy2 65.5 fts + −18.5 fts v2 = = = 150 ft ρ= g cos θ g cos θ 32.2 sft2 cos (−15.8◦) vx =
© Copyright 2026 Paperzz