CHEM 213 Chemical Analysis Exam 2 1 _______ (of 10) 2 _______ (of 10) 3 _______ (of 10) 4 _______ (of 10) 5 _______ (of 5) 6 _______ (of 5) 7 _______ (of 10) 8 _______ (of 10) 9 _______ (of 10) Σ_____ Name:___________________________________________ (please print) 1. Use activites (i.e., consult Kielland’s Table of Activity Coefficients on page 8 of this exam) to calculate the molar solubility of Zn(OH)2 (Ksp = 3.0•10-16) in b. the solution that results when you mix 20.0 mL of 0.100 M KOH with 80 mL of 0.0250 M ZnCl2. (5 points) 2 2. Consider the following equilibria, in which all ions are aqueous: (1) Ag+ + Cl- ↔ AgCl(aq) K = 2.0•103 (2) AgCl(aq) + Cl ↔ AgCl2 K = 9.3•101 (3) AgCl(s) ↔ Ag+ + ClK = 1.8•10-10 a. Calculate the numerical value of the equilibrium constant for the reaction AgCl(s) ↔ AgCl(aq) (4 points) b. Calculate the concentration of AgCl(aq) in equilibrium with excess undissolved solid AgCl. (2 points) c. Find the numerical value of K for the reaction AgCl2- ↔ AgCl(s) + Cl- (4 points) 3 3. (a) Find the pH of a solution prepared by dissolving 12.43 g of tris (MW = 121.135 g/mol) plus 4.67 g of tris hydrochloride (MW = 157.596 g/mol, Ka = 8.4•10-9) in 1.00 L of water. (5 points) (b) If we add 12.0 mL of 1.00 M HCl to the solution made in (a), what will be the new pH? (5 points) 4 4. A solution with an ionic strength of 0.10 M containing 0.010 M phenylhydrazine has a pH of 8.13. Using activity coefficients correctly, find the pKa for the phenylhydrazonium ion found in phenylhydrazine hydrochloride. Assume that γBH+ = 0.80 (appropriate value for OH- can be found in Kiellands table, page 8). (10 points) NHNH2 Phenylhydrazine B NHNH3+ClPhenylhydrazine hydrochloride BH+Cl- 5 5. Calculate the solubility product of silver chromate (Ag2CrO4, MW 331.7 g/mol), given that its solubility is 2.5•10-2 g/L. (5 points) Ag2CrO4(s) ↔ 2Ag+(aq) + CrO42-(aq) 6. Use the Debye-Hückel equation to calculate the activity coefficient of Fe3+ at µ = 0.075 (αFe3+ = 0.9 nm). (5 points) 6 7. Calculate the pH at each point listed for the titration of 50 mL of 0.050 M formic acid (HCO2H, MW = 46.02, Ka = 1.80•10-4) with 0.050 M KOH. The points to calculate are Va = 0.0, 10.0, 25.0, 48.0, 50.0, 50.5, and 60.0 mL. (10 points) The titration reaction is: HCO2H + OH- → HCO2- + H2O 7 8. How many grams of Na2HPO4•2H2O (MW = 177.99 g/mol) must be added to 300 mL of 0.200 M H3PO4 to give a buffer of 7.30? Ka1(H3PO4) = 7.11•10-3, Ka2(H3PO4) = 6.32•10-8, Ka3(H3PO4) = 4.5•10-13 (10 points) 8 9. How would you prepare 1.00 L of a buffer with pH of 7.00 from 0.200 H3PO4 and 0.160 M NaOH? Ka1(H3PO4) = 7.11•10-3, Ka2(H3PO4) = 6.32•10-8, Ka3(H3PO4) = 4.5•10-13 (10 points) 9 10
© Copyright 2026 Paperzz