Suggested problems 15 The famous four formulae v = v0 + at (1) 1 2 x − x0 = v0t + at 2 (2) 1 x − x0 = (v + v0)t 2 (3) v2 − v20 = 2a(x − x0) (4) You will definitely need to know these! 16 Example: In the 100 m dash a sprinter accelerates from rest to a top speed with an acceleration of 2.68 m/s2. After achieving top speed, he runs the rest of the race at constant speed. If the total race is run in 12.0 s, how far does he run while accelerating? Put T = duration of acceleration. Remaining time is 12 – T seconds. Acceleration phase Acceleration: a = 2.68 m/s2 Final speed: v = aT (1) Distance covered: x1 = aT2/2 (2) Coasting phase Remaining time = 12 – T = (100 – x1)/v = (100 – aT2/2)/(aT) So, aT(12 – T) = 100 – aT2/2 aT2/2 – 12aT + 100 = 0 Substitute for a, solve: 1.34T2 – 32.16T + 100 = 0 17 For a quadratic equation: ax2 + bx + c = 0 the solution is: √ −b ± b2 − 4ac x= (Appendix C4) 2a Solve: 1.34T2 – 32.16T + 100 = 0 √ 32.16 ± 32.162 − 4 × 1.34 × 100 T= seconds 2 × 1.34 32.16 ± 22.32 = seconds 2.68 = 3.67 s, or 20.32 s (longer than the 12 s race!) So, T = 3.67 s, x1 = aT2/2 = 18 m during acceleration 18 Free Fall - negligible air resistance Which way is up? – two choices (equally good) y a = –g = –9.80 m/s2 Acceleration by gravity is downward, opposite in direction to the y-axis. a = g = +9.80 m/s2 y Acceleration by gravity is downward, in same direction as the y-axis. 19 Example: A coin is dropped from the top of a building 427 m high. Ignoring air resistance, at what speed does the coin hit the ground, how long to reach it? y yo = 427 m a = –g = –9.80 m/s2 vo = 0 Speed just before hitting ground y=0 Time to reach ground v = v0 + at −91.5 = 0 + (−9.8)t t = 91.5/9.8 = 9.34 s (4) v2 = v20 + 2a(y − y0) = 0 + 2(−9.8)(0 − 427) v = −91.5 m/s (downward) (1) 1 2 [Or, y − y0 = − gt ] 2 20 Example: A diver springs upward with an initial speed of 1.8 m/s from a 3 m diving board. Find the speed with which he strikes the water and the highest point he reaches. y Highest point: y = h, v = 0 a = –g Diving board: y = 0, v0 = +1.8 m/s Water level: y = –3 m, v = vw On entry into water, y = –3 m: v2w = v20 + 2ay = 1.82 + 2(−9.8)(−3) vw = 7.88 m/s At highest point, v = 0: v2 = v20 + 2ay 0 = 1.82 + 2(−9.8)h h = 1.82/(2 × 9.8) = 0.17 m 21 A tile falls from rest from the top of a building. The tile takes 0.2 s to fall past a window that is 1.6 m high. From what height above the window did the tile start to fall? Top of building A v0 = 0, a = –g, y0 = h y B v1, t = 0, y1 = 0 C v2, t = 0.2 s, y2 = -1.6 m Window 1 At C, y2 = y1 + v1t − gt 2 2 1 −1.6 = 0 + 0.2v1 − g × 0.22 2 At B, v21 = v20 + 2gh v1 = −7.01 m/s 7.012 − 0 h= = 2.51 m 2 × 9.8 22 A hot air balloon is ascending straight up at a constant speed of 7.0 m/s. When the balloon is 12.0 m above the ground, a gun fires a pellet straight up from ground level with an initial speed of 30.0 m/s. At what two places are the balloon and pellet at the same height at the same time? vb = 7 m/s, constant yb = y + vbt 1 2 Pellet: y p = 0 + v1t − gt 2 y0 = 12 m Pellet and balloon meet when yb = yp y v1 = 30 m/s y=0 a = -g 1 y0 + vbt = v1t − gt 2 2 1 2 gt + (vb − v1)t + y0 = 0 2 or, 4.9t 2 − 23t + 12 = 0 √ 23 ± 232 − 4 × 4.9 × 12 t= = 0.598 s, or 4.096 s 9.8 23 t = 0.598 s, or 4.096 s yb = y + vbt = 12 + 7t So, yb = 16.19 m, or 40.67 m 24
© Copyright 2026 Paperzz