Engel & Reid, 3rd Chapter 6 Answers CHM 3001 P6.33) A sample containing 2.50 mol of an ideal gas at 325 K is expanded from an initial volume of 10.5 L to a final volume of 60.0 L. Calculate the final pressure. Calculate DG and DA for this process for (a) an isothermal reversible path and (b) an isothermal expansion against a constant external pressure equal to the final pressure. Explain why DG and DA do or do not differ from one another. Ans. a) b) ΔG = -11.8 x 103 J, ΔA = -11.8 x 103 J ΔG = -11.8 x 103 J, ΔA = -11.8 x 103 J P6.32) Calculate DGR for the reaction CO(g) + ½ O2(g) ↔ CO2(g) at 298.15 K. Calculate DGR at 600. K assuming that DH R is constant in the temperature interval of interest. Hint: Use Table 4.1. Ans. ΔGRo = -257.2 kJ/mol at 298 K, ΔGRo = -231.1 kJ/mol at 600. K P6.17) Calculate µOmixture ( 298.15 K, 1 bar ) for oxygen in air, assuming that the mole fraction of O2 in 2 air is 0.210. Use the conventional molar Gibbs energy defined in Section 6.17. Hint: Ignore the last sentence. Instead, recall that µ is the molar Gibbs energy for a pure substance and recognize that Hmo = ΔHfo = 0 for any element in its stable state so µO2o can be calculated using Table 4.1. Ans. µOmixture ( 298.15 K, 1 bar )= -65.05 kJ mol-1 2 P6.4) Consider the equilibrium NO2(g) ↔ NO(g) + 1/2O2(g). One mole of NO2(g) is placed in a vessel and allowed to come to equilibrium at a total pressure of 1 bar. An analysis of the contents of the vessel gives the following results: T 700. K 800. K PNO 0.872 2.50 PNO2 a. Calculate KP at 700. and 800. K. b. Calculate DGR and DH R for this reaction at 298.15 K using only the data in this problem. Assume that DH R is independent of temperature. c. Calculate DH R using the data tables and compare your answer with that obtained in part (b). Note: Use only the data given in this problem, not the Appendix, except for part (c). Ans. a) b) c) KP = 0.380 at 700 K, KP = 1.28 at 800 K ΔGRo = 35.0 kJ/mol, ΔHRo = 56.7 kJ/mol at 298 K ΔHRo = 58.1 kJ/mol P6.24) Consider the reaction FeO(s) + CO(g) ↔ Fe(s) + CO2(g) for which KP is found to have the following values: T KP 700.ºC 0.688 1200.ºC 0.310 a. Calculate DGR , DS R and DH R for this reaction at 700.ºC. Assume that DH R is independent of temperature. b. Calculate the mole fraction of CO2(g) present in the gas phase at 700.ºC. Note: Use only the data given in this problem, not the Appendix. Ans. a) b) ΔGRo = 3.03 kJ/mol, ΔHRo = -19.0 kJ/mol, ΔSRo = -22.6 J/mol K XCO2 = 0.408 P6.36) Consider the equilibrium in the reaction 3O2(g) ↔2O3(g). Assume DH R is independent of temperature. a. Without doing a calculation, predict whether the equilibrium position will shift toward reactants or products as the pressure is increased. b. Using only the data tables, predict whether the equilibrium position will shift toward reactants or products as the temperature is increased. c. Calculate KP at 600. and 700. K. Compare your results with your answer in part (b). d. Calculate Kx at 600. K and pressures of 1.00 and 2.25 bar. Compare your results with your answer in part (a). Note: Use data in the Appendix for part (c) only. Ans. a) Prediction b) Prediction c) KP =9.0 x 10-33 at 600 K and 3.2 x 10-29 at 700 K. d) KX = 9.0 x 10-33 at P = 1.00 bar, 2.0 x 10-32 at 2.25 bar. P6.13) Ca(HCO3)2(s) decomposes at elevated temperatures according to the stoichiometric equation Ca(HCO3)2(s) → CaCO3(s) + H2O(g) + CO2(g). a. If pure Ca(HCO3)2(s) is put into a sealed vessel, the air is pumped out, and the vessel and its contents are heated, the total pressure is 0.290 bar. Determine KP under these conditions. b. If the vessel initially also contains 0.120 bar H2O(g), what is the partial pressure of CO2(g) at equilibrium? Note: Use only the data given in this problem, not the Appendix. Ans. a) KP = 2.10 x 10-2 b) PCO2 = 0.0969 bar
© Copyright 2026 Paperzz