1M10-002Sailboat–kineticenergyandwork–PROMPTSAFTER STATEMENTOFTHEPROBLEM A3,000-kgsailboatistravellingat25m/swhenaconstantnetforceof1200Nstartsacting onit,inthedirectionofmotion.Whatisthespeedoftheboatafterithastravelled200m undertheactionofthisforce? STRATEGY Whenaforceactsonamovingobject,workisdoneonthe object.Theworkdoneontheobjectresultsinthechange oftheobject’skineticenergyK,definedas 1 𝐾 = 𝑚𝑣 ! 2 wheremisthemassoftheobjectandvisitsspeed. Thenetworkdoneontheobjectandthechangeinthe kineticenergyarerelatedbythework-energytheorem 1 1 𝑊!"# = ∆𝐾 = 𝑚𝑣!! − 𝑚𝑣!! 2 2 Tofindtheanswertothequestionposedintheproblem: 1.wefindthenetworkdoneontheboat,2.setitequalto thechangeinkineticenergyoftheboat,and3.solvethe resultingequationfortheunknownfinalspeed. IMPLEMENTATION 1.Network: 𝑊!"# = 𝐹!"# ∙ Δ𝑥 = 𝐹!"# ∆𝑥 cos 𝜃 ! ! ! ! 2. 𝑚𝑣!! − 3.𝑣! = 𝑚𝑣!! = 𝑊!"# ! !!"# ! !!!! ! System y v0 x0 n x xf Fnet Free-Body Diagram Fg msailboat = 3000 kg (xf - x0) = 200 m vf = ? v0 = 25 m/s Fnet = 1200 N 1M10-002Sailboat–kineticenergyandwork–PROMPTSAFTER CALCULATION 𝑊!"# = 1200 N 200 m cos 0° = 240,000 Nm = 240,000 J (joules) 𝑣! = 480,000 J + 3000 kg (25 3000 kg m ! ) s ! = 28 m s SELF-EXPLANATIONPROMPTS 1. Statethework-energytheoreminyourownwords. 2. TheworkdonebyaconstantforceF,actingalongthedirectionofmotionovera distanceΔxequals𝐹𝛥𝑥.Fromkinematics,weknowthatifanobjectstartsfromrestand accelerateswithaccelerationaoveradistanceΔx,2𝑎∆𝑥 = 𝑣 ! ;andfromNewton’s SecondLaw,weknowthat𝑎 = ! ! ! .Combinethethreeequationsandshowthatthework donebytheforceequals 𝑚𝑣 ! . ! 3. Usethesameprocedureasabovetoshowthattheworkdonetoincreasethespeedof massmfromv1tov2isequaltothechangeinitskineticenergy.
© Copyright 2026 Paperzz