Answer - Assignment Expert

Answer on Question #41041, Physics, Other
The length of each side of a cube measured with verier calipers is 30mm.If the vernier calipers can be read
with an uncertainty of ±0.14mm, what does this give for approximate uncertainty in the value of its
volume?
Solution
The length of each side of a cube is 𝑙 = 30 π‘šπ‘š. The uncertainty in length is βˆ†π‘™ = 0.14 π‘šπ‘š. The percentage
uncertainty in volume is
βˆ†π‘‰ βˆ†π‘™ βˆ†π‘™ βˆ†π‘™
βˆ†π‘™ 3 βˆ™ 0.14
= + + =3 =
= 0.014.
𝑉
𝑙
𝑙
𝑙
𝑙
30
The volume of a cube is
𝑉 = 𝑙 3 = 303 = 27000 π‘šπ‘š3 = 27 π‘π‘š3 .
The uncertainty in the value of volume of a cube is
βˆ†π‘‰ =
Answer: 𝟎. πŸ‘πŸ– π’„π’ŽπŸ‘ .
βˆ†π‘‰
βˆ™ 𝑉 = 0.014 βˆ™ 27000 = 380 π‘šπ‘š3 = 0.38 π‘π‘š3 .
𝑉