Answers to Isotope and Average Atomic Mass Worksheet 1. 127 (0.80) = 101.6 126 (0.17) = 21.42 128 (0.03) = + 3.84 126.86 amu 2. 197 (0.50) = 98.5 198 (0.50) = + 99 197.5 amu 3. 55 (0.15) = 56 (0.85) 8.25 = + 47.6 55.85 amu 4. 1 (0.99) = .99 2 (0.008) = .016 3 (0.002) = + .006 1.012 amu 5. 14 (0.95) = 15 (0.03) = 13.3 .45 16 (0.02) = + .32 14.07 amu 6. a. Find the missing percentage: 100% (92.23% + 4.67%) = 3.10% b. Multiply each mass number by its percentage and set it equal to the average atomic mass: 28(.9223) + 29(.0467) + x(.0310) = 28.1087 25.8244 + 1.3543 + .0310x = 28.1087 27.1787 + .0310x = 28.1087 .0310x = 0.93 x = 30 c. The isotope is Si-30. 7. a. Find the missing percentage: 100% (.35% + 2.25% + 11.6% + 57% + 17.3%) = 11.5% b. Multiply each mass number by its percentage and set it equal to the average atomic mass: 78(.0035) + 80(.0225) + 82(.116) + 84(.57) + 86(.173) + x(.115) = 83.888 .273 + + 1.8 + 9.512 + 47.88 + 14.878 + .115x = 83.888 74.343 + .115x = 83.888 .115x = 9.545 x = 83 c. The isotope is Kr-83. 8. C-12 Abundance = x C-13 Abundance = 1 x 12x + 13(1 x) = 12.011 12x + 13 13x = 12.011 13 x = 12.011 x = .989 C-12 = 98.90% x = .989 C-13 = 1.10% 1 x = .011 9. Cl-35 Abundance = x Cl-37 Abundance = 1 x 35x + 37(1 x) = 35.453 35x + 37 37x = 35.453 37 2x = 35.453 2 x = 1.547 Cl-35 = 77.35% x = .7735 Cl-37 = 22.65% 1 x = .2265 10. Br-79 Abundance = x Br-81 Abundance = 1 x 79x + 81(1 x) = 79.904 79x + 81 81x = 79.904 81 2x = 79.904 2 x = 1.096 Br-79 = 54.80% x = .548 Br-81 = 45.20% 1 x = .452
© Copyright 2026 Paperzz