Name__________________________________________

Name__________________________________________
Mixture Word Problems
Date_________
IA1 Per_______
1. How many ounces of gold alloy that costs $320 an ounce must be mixed with 100oz of an alloy that costs $100 an
ounce to make a mixture that costs $160 an ounce?
2. A restaurant chef mixes 20lb of snow peas costing $1.99 a pound with 14lb of petite onions costing $1.19 per pound
to make a vegetable medley for the evening meal. Find the cost per pound of the mixture.
3. A coffee merchant combines coffee costing $5.50/pound with coffee that costs $3.00/pound. How many pounds of
each should be used to make 40lb of a blend costing $4.00/pound?
4. Adult tickets to a play cost $5.00 and children’s tickets cost $2.00. For one performance, 460 tickets were sold.
Receipts for the performance were $1,880. Find the number of adult tickets sold.
5. Fifty liters of pure maple syrup that costs $9.50 per liter are mixed with imitation maple syrup that costs $4.00 per
liter. How much imitation maple syrup is needed to make a mixture that costs $5.00 per liter?
6. To make a flour mix, a miller combined soybeans that costs $8.50 per bushel with wheat that costs $4.50 per bushel.
How many bushels of each were used to make a mixture of 800 bushels that costs $5.50 per bushel?
7. A tea mixture was made from 30lb of tea that costs $6.00 per pound and 70lb of tea that costs $3.20 per pound.
Find the costs per pound of the tea mixture.