Chemistry Department College of Science and Humanities Studies Prince Sattam Bin Abdulaziz University Al-kharj, September 2015 Exercises- General Chemistry II (Chem 2020) Exercises-General chemistry II (Chem 2020) Chapter-3-Chemical equilibrium Exercise 1 Write the equilibrium expression for the following reaction: 4NH3 (g) + 7O2 (g) β 4NO2 (g) + 7H2 π(g) Solution The equilibrium constant of the reaction is: [NO2 ]4 [H2 O]7 K= [NH3 ]4 [O2 ]7 Exercise 2 Write the equilibrium expression Kc for the following reactions: (a) 2O3 (g) β 3O2 (g) (b) 2NO (g) + Cl2 (g) β 2NOCl(g) (c) Ag + (aq) + 2NH3 (g) β Ag(NH3 )+ 2 (aq) Solution [O2 ]3 (π) K c = [O3 ]2 (π) K c = [NOCl]2 [NO]2 [Cl2 ] (π) K c = [Ag(NH3 )+ 2] + [Ag ][NH3 ]2 1 Chemistry Department College of Science and Humanities Studies Prince Sattam Bin Abdulaziz University Al-kharj, September 2015 Exercises- General Chemistry II (Chem 2020) Exercise 3 Consider the following reaction: 3 H2 (g) + N2 (g) β 2NH3 (g) πΎπ,500 °πΆ = 6.0 × 10β2 If 0.25 mol/L of H2 and 0.05 mol/L of NH3 are present at equilibrium, what is the concentration of N2 at equilibrium? Solution By definition, the equilibrium constant of the reaction is: [NH3 ]2 Kc = [H2 ]3 [N2 ] Thus, [N2 ] = [N2 ] = [NH3 ]2 [H2 ]3 K c (0.05 mol/L)2 (0.25 mol/L)3 × 6.0 × 10β2 [N2 ] = 2.67 mol/L Exercise 4 An amount of PCl5 in vessel, 12 L, was heated. At the equilibrium, it was found that this vessel contain of 0.21 mol of PCl5, 0.32 mol of PCl3 and 0.32 mol of Cl2. Calculate the equilibrium constant for the decomposition of PCl5 at 25 °C. PCl5 β PCl3 + Cl2 Solution First, we calculate the molarities of PCl5, PCl3 and Cl2, the we calculate the equilibrium constant. [PCl5 ] = n(PCl5 ) 0.21 mol = = 0.0175 mol/L V 12 L [PCl3 ] = n(PCl3 ) 0.32 mol = = 0.0266 mol/L V 12 L [Cl2 ] = n(Cl2 ) 0.32 mol = = 0.0266 mol/L V 12 L 2 Chemistry Department College of Science and Humanities Studies Prince Sattam Bin Abdulaziz University Al-kharj, September 2015 Exercises- General Chemistry II (Chem 2020) By definition, the equilibrium constant of the above reaction is: Kc = Kc = [PCl3 ][Cl2 ] [PCl5 ] (0.0266 mol/L)(0.0266 mol/L) 0.0175 mol/L π π = π. ππ Exercise 5 The reaction for the formation of nitrosyl chloride was studied at 25 °C: 2NO(g) + Cl2 (g) β 2NOCl(g) The partial pressures at equilibrium were found to be: PNOCl = 1.2 atm; PNO = 0.05 atm; PCl2 = 0.3 atm Calculate the equilibrium constant Kp for the formation of nitrosyl chloride at 25 °C. Solution By definition, the equilibrium constant of the above reaction is: Kp = Kp = 2 PNOCl 2 PNO PCl2 (1.2)2 (0.05)2 × (0.3) π π© = π. ππ × πππ 3 Chemistry Department College of Science and Humanities Studies Prince Sattam Bin Abdulaziz University Al-kharj, September 2015 Exercises- General Chemistry II (Chem 2020) Exercise 6 Write the expression of K and Kp for the following processes: (a) PCl5 (s) β PCl3 (l) + Cl2 (g) (b) CuSO4 . 5H2 O(s) β CuSO4 (s) + 5H2 O(g) Solution The equilibrium expressions are: (a) K = [Cl2 ] and K p = PCl2 (b) K = [H2 O]5 and K p = (PH2 O ) 5 Note: The concentration of solids are not considered [Solid] = 1. Exercise 7 Calculate kp of the following reaction: 3 H2 (g) + N2 (g) β 2NH3 (g) Solution We have: πΎπ,300 πΎ = 9.6 K p = K c (RT)βn Where, βn = β ππππ ππ πππππ’πππ β β ππππ ππ πππππ‘ππ For the above reaction Thus, βn = 2 β (3 + 1) = β2 K p = 9.6 × (0.0821 × 300)β2 π π© = π. π × ππβπ 4 Chemistry Department College of Science and Humanities Studies Prince Sattam Bin Abdulaziz University Al-kharj, September 2015 Exercises- General Chemistry II (Chem 2020) Exercise 8 Calculate kp of the following reaction: 2NOCl(g) β 2NO(g) + Cl2 (g) Solution We have: πΎπ,500 πΎ = 1.7 × 10β2 K c = K p (RT)ββn Where, βn = β ππππ ππ πππππ’πππ β β ππππ ππ πππππ‘ππ For the above reaction Thus, βn = (2 + 1) β 2 = 1 K c = 1.7 × 10β2 × (0.0821 × 500)β1 π π = π. ππ × ππβπ Exercise 9 Consider the reaction: 2H2 S(g) + CH4 (g) β 4H2 (g) + CS2 (g) The equilibrium constant of the above reaction is: Kp = 3.31 × 10-4. Calculate Kp of the following reaction is: (a) 4H2 S(g) + 2CH4 (g) β 8H2 (g) + 2CS2 (g) 1 1 (b) H2 S(g) + 2 CH4 (g) β 2H2 (g) + 2 CS2 (g) (c) 4H2 (g) + CS2 (g) β 2H2 S(g) + CH4 (g) Solution (a) Kp = (kp)2 = (3.31 × 10-4)2 = 1.1 × 10-7 (a) Kp = (kp)1/2 = (3.31 × 10-4)1/2 = 1.8 × 10-2 1 (a) K p = k = p 1 3.31 × 10β4 = 3.02 × 103 5 Chemistry Department College of Science and Humanities Studies Prince Sattam Bin Abdulaziz University Al-kharj, September 2015 Exercises- General Chemistry II (Chem 2020) Exercise 10 0.003 moles of H2 (g) and 0.006 moles of I2 (g) are introduce into 3 L vessel and allowed to reach equilibrium at 448 °C. H2 (g) + I2 (g) β 2HI(g) Calculate kC if it is found that number of moles of HI (g) at equilibrium is 0.00561 moles. Solution First, we calculate the initial concentrations of reagents and products. [H2 ]0 = [I2 ]0 = n (H2 ) 0.003 = = 0.001 M V 3 n (I2 ) 0.006 = = 0.002 M V 3 [HI2 ]0 = 0 To solve this problem, we need to construct a table as follow: Equation Eq. mol Initial concentrations (M) Change in concentrations (M) Equilibrium concentrations (M) ππ (π ) + 1 0.001 -x 0.001-x ππ (π ) 1 0.002 -x 0.002-x β πππ (π ) 2 0 +2x 0 + 2x = 2x At the equilibrium [HI2 ]ππ = 0.00561 = 0.00187 M = 2x 3 Thus, x= Hence, 0.001871 = 9.35 × 10β4 2 [H2 ]ππ = 0.001 β x = 0.001 β 9.35 × 10β4 = 6.5 × 10β5 M [I2 ]ππ = 0.002 β x = 0.001 β 9.35 × 10β4 = 1.065 × 10β3 M The equilibrium constant of the formation of HI is: 6 Chemistry Department College of Science and Humanities Studies Prince Sattam Bin Abdulaziz University Al-kharj, September 2015 Exercises- General Chemistry II (Chem 2020) [HI]2ππ Kc = [H2 ]ππ [I2 ]ππ (1.87 × 10β3 )2 Kc = (6.5 × 10β5 )(1.065 × 10β3 ) π π = ππ. π Exercise 11 Consider the equilibrium synthesis of ammonia at 500 °C. N2 (g) + 3H2 (g) β 2NH3 (g) The equilibrium constant is 6.0 ×10-2. Predict the direction in which the system will shift to reach equilibrium in each of the cases: (a) [NH3]0 = 10-3 M; [N2]0 = 10-5 M; [H2]0 = 2 × 10-3 M (b) [NH3]0 = 2 × 10-3 M; [N2]0 = 1.5 ×10-5 M; [H2]0 = 3.54 × 10-1 M (c) [NH3]0 = 10-4 M; [N2]0 = 5.0 M; [H2]0 = 10-2 M Solution To predict the direction in each case, first we calculate Q and then we compared to the equilibrium constant K. Q= [NH3 ]2 [NH3 ]20 = [H2 ]3 [N2 ] [H2 ]30 [N2 ]0 (10β3 )2 (a) Q = (2×10β3 )3 (10β5 ) = 1.3 × 107 , Q > K => The system will shift to the left. (2×10β4 )2 (b) Q = (3.54 ×10β1 )3 (1.5 × 10β5 ) = 6.0 × 10β2 , Q = K => The system is at equilibrium (no shift will occur). (10β4 )2 (c) Q = (10β2 )3 (5) = 2.0 × 10β3 , Q < K => The system will shift to the right. 7
© Copyright 2026 Paperzz