Ch 8 Notesheet L1 Key In General Name ___________________________ Simplify ON ALL PROBLEMS!! Order of Operations 1. State the relationship (or the formula). Parenthesis 2. Substitute in known values. Exponents and Roots 3. Simplify or Solve the equation. Use the order of operations in the correct order. Multiplication and Division (or multiply by reciprocal) Addition and Subtraction (or add the opposite of) Solve Lesson 8.1 Areas of Rectangles and Parallelograms Read pages 422 – 424 in the book, up to the investigation. Pay close attention to Example A and how to identify the height. How can you count squares quickly? Area The measure of the size of the interior of a figure, expressed in square units. Write the units as in2, or sq. in, NOT 2 in! base (of a polygon) Any side of the polygon used for reference to determine an altitude or other features. altitude Any perpendicular segment from a base to the opposite “part” of the figure. An altitude for a parallelogram would go from the line containing one parallel base to the line containing the other parallel base. In a triangle, an altitude goes from a vertex perpendicular to the line containing the opposite side. height The length of an altitude. Does NOT need to be a part of the figure!! Rectangle Area Conjecture The area of a rectangle is given by Parallelogram Area Conjecture The area of a parallelogram is given by A = bh where A is the area b is the length of the base h is the height (or width) A = bh b h b where A is the area b is the length of the base h is the height h Page 424 Investigation: Deriving the Area Formula for Parallelograms Follow Steps 1 and 2 of the investigation in your book. In Step 2, each new shape you form has the same area as the original parallelogram because you have simply rearranged pieces, without adding or removing any cardboard. Form a rectangle with the two pieces. Notice that the base and height of the rectangle are the same as the base and height of the original parallelogram. Because the area of the rectangle and the parallelogram are the same, the area of the parallelogram is bh. The side length, s, has nothing to do with finding the area. S. Stirling Page 1 of 12 Ch 8 Notesheet L1 Key Name ___________________________ Examples (Note: drawing are not necessarily to scale!) A represents area and P represents perimeter. Ex. B Find the height of a parallelogram that has an area 7.13 m2 and a base length 2.3 m. A = bh Ex. 1 A=? 24 m 6m 11 m 7.13 = 2.3h 7.13 h= = 3.1 2.3 10 m Abig = 24 • 6 = 144 Asm = 10 • 5 = 50 Abig = 24 •11 = 264 144 + 50 = 194 m2 Ashape = 264 − 76 = 194 Asm = 14 • 5 = 76 Or try subtraction! Ex. 2 Given the rectangle with P = 42 ft, A = ? x Ex. 3 Given the parallelogram, find the shaded area = ? 9 ft 5 ft 3 ft 6 ft P = 42 = x + 9 + x + 9 42 = 2 x + 18 24 = 2x So x = 12 A = 12 • 9 = 108 ft 2 Atri = ½ base ● height Atri = 1 • 6 • 3 = 9 ft 2 2 Half the area of the parallelogram. Note: Choose the height 1st! Look for perpendiculars! Use algebra!!! S. Stirling Page 2 of 12 Ch 8 Notesheet L1 Key Name ___________________________ Lesson 8.2 Areas of Triangles, Trapezoids and Kites Triangle Area Conjecture The area of a triangle is given by 1 A = bh 2 Trapezoid Area Conjecture The area of a trapezoid is given by A= b 1 ( b1 + b2 ) h , 2 b1 A is the area b is base length h is the height A is the area b1 and b2 are the base lengths h is the height h Deriving the Triangle Area Conjecture Apara = bh Kite Area Conjecture The area of a kite is given by 1 A = d1d2 , 2 b2 h A is the area d1 and d2 are the lengths of the diagonals Deriving the Trapezoid Area Conjecture Put two trapezoids together, forms a parallelogram… 1 Atri = bh 2 b h Apara = ( b1 + b2 ) h Trapezoid is half… Atrap = 1 ( b1 + b2 ) h 2 Note: base must be a side of the triangle! The height does not. Deriving the Kite Area Conjecture Kite makes two congruent triangles, so 1⎛1 1 ⎞ Atri = ⎜ d1d2 ⎟ = d1d2 2⎝ 2 4 ⎠ ⎛1 ⎞ 1 Akite = 2 • ⎜ d2 d1 ⎟ = d1d2 ⎝4 ⎠ 2 Examples (Note: drawing are not necessarily to scale!): Ex. 1 Given A = 40 cm, find h. h 16 cm A = 1 bh 2 40 = 1 (16)h 2 40 = 8h 40 h= = 5 cm 8 S. Stirling Ex. 2 Given A = 245.25 m2, b = ? 1 A = h ( b1 + b2 ) 2 1 245.25 = (9) ( b + 36 ) 2 245.25 = 4.5 ( b + 36 ) 54.5 = b + 36 9m 36 m 18.5 meters = b Page 3 of 12 b Ch 8 Notesheet L1 Key Name ___________________________ Ex. 3 Find the area of a kite with diagonals 7 feet and 16 feet. Ex. 4 Sketch and label two different triangles each with an area of 54 cm2. A = 1 d1d2 2 A = 1 ( 7 )(16 ) 2 A = 8 ( 7 ) = 56 feet A = 1 bh 2 54 = 1 bh 2 108 = bh Sketch any triangles that fit the equation. For example, base = 13.5 and height = 8 or base = 4 and height = 27 or base = 9 and height = 12, etc… 8.2 Page 433 Exercise #30 56 68 34 56 56 inscribed angle ∠EDC 56 68 90 m = 1 i112 2 AB = AC Tangents = 56 OB = OC Radii = Kite ABOC so 56 ∠BOA ≅ ∠AOC so d = e = 56 O 90 Tangent mDE = 68 S. Stirling so mBC = 112 34 Semicircle 180 – 112 m∠BEC = 56° f = 90 34 Page 4 of 12 ⊥ radius Ch 8 Notesheet L1 Key Lesson 8.3 Area Problems Name ___________________________ On all word problems: You must show all work, as you have been doing, and also label the sections of your work! For example, you need to write: “Area of walls and ceiling:”, then show your equations and solutions. Note: Be careful with unit conversions!!! If 1 yard = 3 feet, then 1 square yard = 9 square feet. Draw a square to prove this to yourself! Geometrically: Algebraically: 3 ft 1 yard = 3 feet 2 2 2 If you square both sides… 1 yard = 3 feet 3 ft 1 yd 1 yd 2 1 yard 2 = 9 feet 2 So 3 3 Likewise: 1 yard = 27 feet Example: You are painting your 15 ft by 13 ft room and your 20 ft by 17 ft family room. The ceilings in your house are 9.5 ft high. You want to do a good job, so you will do one coat on the ceiling and two coats on the walls. (You may ignore the area taken up by windows and doors.) The product information you got from the website. How much is it going to cost to paint your room? Area ceilings: Abed = 15i13 = 195 ft 2 Afamily = 20i17 = 340 ft BEHR Premium Plus 1-Gal. Ceiling Paint Premium Plus Interior $23.98 1 container covers up to 300 sq. ft. 2 Atotal = 195 + 340 = 535 ft 2 gallons = 535 ÷ 300 = 1.783 So need 2 gallons ceiling paint. BEHR Premium Plus 1-Gal. Swiss Coffee Semi-Gloss Enamel Zero VOC Interior Paint $28.96 1 container covers up to 400 sq. ft. Area walls: Abed = (15i2 + 13i2 )i9.5 = 532 ft 2 Afamily = ( 20i2 + 17i2)i9.5 = 703 ft 2 Atotal = 532 + 703 = 1235 ft 2 gallons = 1235 ÷ 400 = 3.0875 So need 4 gallons ceiling paint, probably. Cost: Cost = 2i23.98 + 4i28.96 = 163.80 $163.80 to paint both rooms. Caution: Say you are painting something objects measured in inches: 13 in by 45 in, 57 in by 29 in and 66 in by 98 in. To figure out how much paint, you will need square feet! The easiest way is to find the square inches and convert to square feet. A = 13i45 + 57i29 + 66i98 = 8706 in S. Stirling 2 now 8706 in 2 1 ft 2 i = 60.49 ft 2 2 1 144 in Page 5 of 12 Ch 8 Notesheet L1 Key Name ___________________________ Lesson 8.4 Areas of Regular Polygons center (of a regular polygon) The point that is the center of the circle that is circumscribed about the polygon. radius (of a regular polygon) A segment from the center to a vertex of the polygon. Also, the length of that segment. apothem (of a regular polygon) A perpendicular segment from the center of the polygon’s circumscribed circle to a side of the polygon. Also, the length of that segment. Deriving the Regular Polygon Area Conjecture Try to find a formula for a regular polygon with n-sides. Hint: make congruent triangles from the center! ⎛1 ⎝2 ⎞ ⎠ Apoly = 3 ⎜ as ⎟ ⎛1 ⎝2 ⎞ ⎠ ⎛1 ⎝2 Apoly = 4 ⎜ as ⎟ r s ⎞ ⎠ Apoly = 5 ⎜ as ⎟ a a r n = # sides, # angles, or # congruent triangles ⎛1 ⎞ A = n ⎜ as ⎟ ⎝2 ⎠ a r s s Regular Polygon Area Conjecture The area of a regular polygon is given by 1 A = ans 2 1 A = ap OR 2 A is the area, p is the perimeter, a is the apothem, s is the length of each side, and n is the number of sides. P 443 #8 Find the approximate length of each side of a regular ngon if a = 80 feet, n = 20, and A ≈ 20,000 square feet. 1 A = asn 2 1 20000 = (80)(20)s 2 20000 = 800i s 200 s= ≈ 25 ft 8 Ex. Find area of a regular n-gon with an apothem of 21.9 cm and a perimeter of 140 cm. 1 A = ap 2 1 A = (21.9)(140) 2 = 1533 cm2 S. Stirling Page 6 of 12 Ch 8 Notesheet L1 Key Lesson 8.5 Areas of Circles Name ___________________________ Read page 449 in the book, including the investigation. Then… Deriving the Circle Area Conjecture Dimensions of the “parallelogram”? Cut up the circle into 16 congruent wedges. Using parallelogram area: Apara = base * height base = ½ Circ. r= radius = ½ Circ * height 1 i2π r ir 2 2 = πr height = radius of circle = ½ Circumference WARNING! It is very easy to confuse the formulas for area and circumference. Just remember that area is measured in square units so the formula for area contains squaring. Circle Area Conjecture The area of a circle is given by A = π r2 , A is the area r is the radius Circle Circumference Conjecture The circumference of a circle is given by C = 2π r = dπ , C is the circumference r is the radius & d is the diameter As before, when we studied circumference, if the problem asks for an exact answer, DO NOT substitute in for π. Only use the π key or 3.14 or 22/7 if they want an approximate answer. Look for ≈, which means approximate! P 450 EXAMPLE A The small apple pie has a diameter of 8 inches, and the large cherry pie has a radius of 5 inches. How much (what percent) larger is the large pie? P 450 EXAMPLE B The area of a circle is 256π m2, what is the circumference of the circle? Start with area: Asm = π (4) = 16π ≈ 50.2 2 Alg = π (5) = 25π ≈ 78.5 2 25π = 1.56 or 100% + 56% so large is 56% larger 16π Now: A = π r2 256π = π r 2 r 2 = 256 2 so r = 256 = 16 C = 2π r C = 2π (16) C = 32π meters than the small. On calculator: Use the ⎡⎣ x ⎤⎦ key. Type 2 S. Stirling key. Above the 256 . Page 7 of 12 Ch 8 Notesheet L1 Key Name ___________________________ Ex. 1 Find the area of the shaded region. All measures in inches. (6, 8) 8 (0, 0) 6 (10, 0) Use location (x, y), to find distances. radius = 10 height = 16 width = 12 Ex. 2 Find the area of the shaded region. All measures in cm. Area Shaded = Area Square – Area 4 ○ A = (12 ) − 4 • π (3) 2 3 2 = 144 − 36π cm. = 30.90 in2 Area Shaded = Area Circle – Area of rectangle 2 = π (10) − (12)(16) 100π − 192 or approx. 122.159 in2 Lesson 8.6 Any Way You Slice It sector of a circle The region between two radii and an arc of the circle. (aka a slice of pizza) segment of a circle The region between a chord and an arc of the circle. (aka just keep a slice of the crust) annulus The region between two concentric circles of unequal radius. (aka just the crust, cut out the center) Sector of a Circle A fraction of the area of a circle = a piece of pizza. Just like arc length, but its part of the area. S. Stirling Segment of a Circle Area of sector minus area of triangle = area of “the crust”. Annulus or “Washer” Area of the whole “big” circle minus the area if the inner “small” circle. CAUTION: The choice for the base and the height of the triangle will depend on the type of triangle. If it is a right triangle, the radii will be the base and the height. Page 8 of 12 Ch 8 Notesheet L1 Key Name ___________________________ Ex. 1 Ex. 2 (P 454 Example B) Find the area of the shaded sector. Find the area of the shaded segment. Asec tor = fract ○i Acircle 270 A= π (8)2 360 3 A = π (8i8) = 192π cm2 4 Ashaded = Asec tor − Atriangle 90 1 π (6)2 − (6)(6) 360 2 A = 9π − 18 ≈ 10.27 ft2 A= Think: How much do you want to keep? Ex 3. Find x. The area of the shaded region is 3π cm2. The large circle has a radius 10 cm and the inner circle has a radius 8 cm. Ashaded = fract ○• ( Awasher ) Ashaded = fract ○• ( Aoutside ○ − Ainside ○ ) x ⎡⎣π (10)2 − π (8)2 ⎤⎦ 360 x πx 3π = • 36π and 3π = 360 10 3π = x = 30 degrees Also examine Example A and Example C on page 454 of the book. 8.6 Page 456 Exercise #15 In a - c, the shaded is half the square. (Move A to B) 10/16 or 5/8 shaded 1B 2B 1B 2B 1B 2B 2B 3B 1B 5B 1A 2A S. Stirling 1A 2A 1A 4B 2A 1A 4A 2A Page 9 of 12 3A 5A Ch 8 Notesheet L1 Key Lesson 8.7 Surface Area Name ___________________________ surface area The sum of the areas of all the surfaces, faces, of a solid. base (of a solid) A polygon or circle used for reference to determine an altitude or other feature of the solid, or used to classify the solid. lateral face A face of a solid other than a base. Does not have to be vertical! slant height The height of each triangular lateral face of a pyramid. They usually use l for slant height. Prism height of prism Pyramid pentagonal base b b rectangular lateral face height of prism b l b Surface Area = (base area) + (lateral surface area) = (base area) + (area one face * n) Surface Area = 2 (base area) + (lateral surface area) = 2 (base area) + (perimeter base * height) Use appropriate area formula. Is the large rectangle that wraps around the base. = (base area) + (½ bl * n) = (base area) + (½ pl ) n = number of sides of regular polygon base b = length of base edge l = slant height p = perimeter of the base USE THESE FORMULAS TO GET THE FORMULAS FOR A CYLINDER AND A CONE!! Cylinder Same as a prism with circular bases. Cone Same as a pyramid with circular bases. circular base l l h= height rectangular lateral face “the can’s label” Circumference triangular-ish lateral face circular base Surface Area = (base area) + (lateral surface area) Surface Area = 2 (base area) + (perimeter base * height) = 2 (π r2) + (2 π r * h) S. Stirling = (base area) + (½ pl ) = (π r2) + (½ * 2 π r * l ) = π r2 + π r l Page 10 of 12 Ch 8 Notesheet L1 Key Name ___________________________ EXAMPLE A EXAMPLE B Find the surface area of a rectangular prism with dimensions 3 m, 6 m and 8 m. Find the surface area of a cylinder with base diameter 10 in. and height 12 in. h=3 SA = 2B + lateral face area 10 8 6 SA = 2(6i8) + 3(6 + 8 + 6 + 8) = 2(48) + 3(28) = 96 + 84 = 180 m2 h = 12 SA = 2B + lateral face area SA = 2 (π 52 ) + 12(2iπ i5) SA = 50π + 120π = 170π ≈ 534.07 in2 OR pbase = 6 + 8 + 6 + 8 = 28 OR pbase = 2iπ i5 = 10π Abase = 6i8 = 48 SA = 2B + ph SA = 2 ( 48) + ( 28)( 3) = 96 + 84 = 180 m2 Abase = π 52 = 25π SA = 2B + ph SA = 2 ( 25π ) + (10π )12 = 50π + 120π = 170π EXAMPLE D EXAMPLE C Find the surface area of a cone with base radius 5 cm. and slant height 10 cm. The surface area of the right square pyramid is 95 in2 with base edge of 5 in. What is the measure of the slant height? SA = B + lateral face area SA = B + lateral face area SA = π 52 + π i5i10 SA = 25π + 50π = 75π 2 ≈ 235.62 cm OR Cbase = 2iπ i5 = 10π Abase = π 52 = 25π 1 SA = B + pl 2 1 SA = 25π + (10π )10 = 25π + 50π = 75π 2 S. Stirling 1 95 = 52 + 4i i5il 2 10 5 l (4 cong. triangles) 95 = 25 + 10il 70 = 10il l = 7 in. 5 OR pbase = 4i5 = 20 Abase = 5i5 = 25 1 SA = B + pl 2 1 95 = 25 + ( 20 ) l 2 70 = 10il l = 7 in Page 11 of 12 5 Ch 8 Notesheet L1 Key 8.7 Page 467 Exercise #12 Name ___________________________ 6.5 height of Δ: 38.5 – 36 = 2.5 15 height trapezoid 40 30 height rectangle 24 30 End View Paint Area: 1 Atri = i2.5i12 = 15 2 1 Atrap = (12)(12 + 30) = 252 2 Arect = 30i24 = 720 One face “end view” = 15 + 252 + 720 = 987 ft2 Total Area: = 2 ends + 2 rectangular sides TA = 2(987) + 2(24 • 40) TA = 3894 ft2 Paint: one gallon = 250 ft2 3894 ft 2 1 gallon 3894 i = ≈ 15.576 gallon 1 250 ft 2 250 Cost: $25 per gallon (Need to round up to the nearest gallon = 16 gallons.) $25 16 gallon i = $400 1 gallon 1 Roof Area: Anext = 40(15) = 600 Atop rect = 40(6.5) = 260 ( 600 + 260) • 2 = 1720 ft2 1720 ft 2 1 bundle 1720 i = ≈ 17.2 bundles 1 100 ft 2 100 (Need to round up to the nearest bundle = 18 bundles.) Cost: $65 per bundle $65 18 bundles i = $1170 1 bundle 1 Total Cost = $400 + $1170 = $1570.00 S. Stirling Page 12 of 12
© Copyright 2024 Paperzz