Density What kind of property is density? Chemical or Physical??? Mass per unit volume of an object “How heavy something feels for its size” 46 Density Measurement g/mL or g/cm3 density$of$unknown$object$ 40$ 17,$38$ 35$ 15,$34$ 30$ 16,$26$ Mass$(g)$ 25$ 20$ 7.1,$20$ 11,$20$ 15$ 10$ 6.8,$6.2$ 5,$6$ 1,$5.9$ 5$ 0$ 0$ 2$ 4$ 6$ 8$ 10$ 12$ 14$ Volume$(ml)$ 48 16$ 18$ density$of$unknown$object$ 40$ 17,$38$ 35$ 15,$34$ 30$ 16,$26$ Mass$(g)$ 25$ 20$ 7.1,$20$ 11,$20$ 15$ 10$ 6.8,$6.2$ 5,$6$ 1,$5.9$ 5$ 0$ 0$ 2$ 4$ 6$ 8$ 10$ 12$ 14$ Volume$(ml)$ 49 16$ 18$ Slope = (Y2-Y1) / (X2-X1) density$of$unknown$object$ 40$ 17,$38$ 35$ 15,$34$ 30$ 16,$26$ Mass$(g)$ 25$ 20$ 7.1,$20$ 11,$20$ 15$ 10$ 6.8,$6.2$ 5,$6$ 1,$5.9$ 5$ 0$ 0$ 2$ 4$ 6$ 8$ 10$ 12$ 14$ Volume$(ml)$ 50 16$ 18$ Measuring Volume mL or cm3 Using Density to Identify Material Aluminum Air Gold Density (g/mL) 2.70 0.00119 19.31 Name some Low density objects Name some High Density objects Objects that may feel very “heavy” for their size Density Sample Problem A piece of iron has a mass 49.6 g and a volume of 6.3 cm3. What is the density of iron? (Show all work) Density Sample Problem What is the density of a piece of Styrofoam that has a mass of 27 g and a volume of 152 cm3? Density Sample Problem What is the density of a liquid if a 25 mL sample has a mass of 35.1 g? Density Sample Problem An object has a mass of 51.3 g. When it is placed in a graduated cylinder with water, the water level rises from 35 mL to 47.5 mL. What is the density of the material? Density Sample Problem When a certain alloy is placed in water, the level in a graduated cylinder rises to 57.0 mL from 25.1 mL. What is the density of a 48.2 g sample of the alloy? ¡ zeros at the end of a decimal count as significant digits Density Equation - Rearranged You have a 10 mL sample of a liquid. The liquid is known to have a density of 0.93 g/mL. What is the mass of your sample? m d= v ¡ d=0.93g/mL d *v = m (0.93 has two significant digits. The zero is a place holder.) ¡ v=10mL (10 only has one significant digit. The zero is a place holder.) ¡ m= 9 g Density Equation - Rearranged A bowling ball has a mass of 16,009 g and a density of 3.12 g/cm3. What is the volume of the bowling ball? m d= v ¡ d=3.12 d *v = m m v= d g/cm3 ¡ m=16,009 g (16,009 has 5 significant digits.) ¡ v= 5130 cm3 Try this one A cube with a height of 2 cm has a mass of 17g. What is the density of the cube? ¡ d= ? ¡ m= 17g ¡ v= L*W*H ¢ h = 2 cm 2cm* 2cm* 2cm = 8 cm3 ¡ d= 2g/cm3 62 Try this one A measuring cup initially holds 200 mL of water. After a cell phone is submerged in the cup, the volume reading is 287 mL. What is the mass of the cell phone if it has a density of 7.3 g/cm3. 63 Summary: Design a set of rules (or a checklist) for how to determine the number of significant digits in a measurement. 64 Density – Physical Property Will it float? Why or Why not? D= 0.8 g/mL D = 1.0 g/mL Density – Physical Property Will it float? If the substance is less dense than the surrounding liquid, it will float… D= 0.8 g/mL D = 1.0 g/mL
© Copyright 2026 Paperzz