CHAPTER 20 SIMPLE MACHINES EXERCISE 109, Page 241 1. A simple machine raises a load of 825 N through a distance of 0.3 m. The effort is 250 N and moves through a distance of 3.3 m. Determine: (a) the force ratio, (b) the movement ratio, (c) the efficiency of the machine at this load. Force ratio = load 825 N = 3.3 = effort 250 N Movement ratio = Efficiency = dis tan ce moved by the effort 3.3m = 11 = dis tan ce moved by the load 0.3m force ratio 3.3 × 100 = 30% ×100% = 11 movement ratio 2. The efficiency of a simple machine is 50%. If a load of 1.2 kN is raised by an effort of 300 N, determine the movement ratio. Force ratio = load 1200 N =4 = effort 300 N Efficiency = force ratio force ratio from which, movement ratio = = movement ratio efficiency 4 4 =8 = 50 0.5 100 3. An effort of 10 N applied to a simple machine moves a load of 40 N through a distance of 100 mm, the efficiency at this load being 80%. Calculate: (a) the movement ratio, (b) the distance moved by the effort. Force ratio = load 40 N =4 = effort 10 N 272 © John Bird & Carl Ross Published by Taylor and Francis (a) Efficiency = force ratio force ratio from which, movement ratio = = movement ratio efficiency (b) Movement ratio = 4 4 =5 = 80 0.8 100 dis tan ce moved by the effort dis tan ce moved by the load from which, the distance moved by the effort = movement ratio × distance moved by the load = 5 × 100 = 500 mm 4. The effort required to raise a load using a simple machine, for various values of load is as shown: Load F l (N) 2050 4120 7410 8240 10300 Effort F e (N) 252 340 465 505 580 If the movement ratio for the machine is 30, determine (a) the law of the machine, (b) the limiting force ratio, (c) the limiting efficiency. The load/effort graph is shown below. 273 © John Bird & Carl Ross Published by Taylor and Francis (a) The law of the machine is F e = a F l + b AB 570 − 170 400 4 where gradient of curve, a == = 0.04 = = BC 10000 10000 100 and intercept, b = 170. Hence, the law of the machine is: F e = 0.04 F l + 170 (b) Limiting force ratio = (c) Limiting efficiency = 1 1 = 25 = a 0.04 1 1 = ×100% = 83.3% a × movement ratio 0.04 × 30 5. For the data given in Problem 4, determine the values of force ratio and efficiency for each value of the load. Hence plot graphs of effort, force ratio and efficiency to a base of load. From the graphs, determine the effort required to raise a load of 6 kN and the efficiency at this load. Load F l (N) 2050 4120 7410 8240 10300 Effort F e (N) 252 340 465 505 580 8.13 12.12 15.94 16.32 17.76 27.1% 40.4% 53.1% 54.4% 59.2% Force ratio = Efficiency = load effort force ratio movement ratio Graphs of load/effort, load/force ratio and load/efficiency are shown below. From the graph, when the load is 6 kN, i.e. 6000 N effort = 410 N and efficiency = 48% 274 © John Bird & Carl Ross Published by Taylor and Francis 275 © John Bird & Carl Ross Published by Taylor and Francis EXERCISE 110, Page 242 1. A pulley system consists of four pulleys in an upper block and three pulleys in a lower block. Make a sketch of this arrangement showing how a movement ratio of 7 may be obtained. If the force ratio is 4.2, what is the efficiency of the pulley. 276 © John Bird & Carl Ross Published by Taylor and Francis Efficiency = force ratio 4.2 = × 100% = 60% movement ratio 7 2. A three-pulley lifting system is used to raise a load of 4.5 kN. Determine the effort required to raise this load when losses are neglected. If the actual effort required is 1.6 kN, determine the efficiency of the pulley system at this load. Load = 4.5 kN and movement ratio = n = 3 When losses are neglected, efficiency = 100% = from which, force ratio = load = movement ratio effort 4.5 kN =3 effort i.e. and force ratio movement ratio effort = 4.5 kN = 1.5 kN 3 If the actual effort required is 1.6 kN, efficiency = force ratio ×100% movement ratio load 4.5 effort = ×100% =1.6 ×100% movement ratio 3 = 93.75% 277 © John Bird & Carl Ross Published by Taylor and Francis EXERCISE 111, Page 243 1. Sketch a simple screw-jack. The single-start screw of such a jack has a lead of 6 mm and the effective length of the operating bar from the centre of the screw is 300 mm. Calculate the load which can be raised by an effort of 150 N if the efficiency at this load is 20%. A simple screw-jack is shown below, where lead, L = 6 mm and radius, r = 300 mm Movement ratio = Efficiency = force ratio movement ratio from which, Force ratio = 2πr 2π(300) = = 100π L 6 i.e. 20 force ratio = 100 100π force ratio = 20(100π) = 20π 100 load from which, load = force ratio × effort = 20π × 150 N effort = 3000π = 9425 N = 9.425 kN 2. A load of 1.7 kN is lifted by a screw-jack having a single-start screw of lead 5 mm. The effort is applied at the end of an arm of effective length 320 mm from the centre of the screw. Calculate the effort required if the efficiency at this load is 25%. Movement ratio = 2πr 2π(320) = = 128π L 5 278 © John Bird & Carl Ross Published by Taylor and Francis Efficiency = from which, Force ratio = force ratio movement ratio i.e. 25 force ratio = 100 128π force ratio = 25(128π) = 32π 100 load load 1.7 kN 1700 from which, effort = = = effort force ratio 32π 32π = 16.91 N 279 © John Bird & Carl Ross Published by Taylor and Francis EXERCISE 112, Page 245 1. The driver gear of a gear system has 28 teeth and meshes with a follower gear having 168 teeth. Determine the movement ratio and the speed of the follower when the driver gear rotates at 60 revolutions per second. Movement ratio = teeth on follower 168 =6 = teeth on driver 28 Also, movement ratio = speed of driver speed of follower from which, the speed of the follower = i.e. 6 = 60 rev / s speed of follower 60 = 10 rev/s 6 2. A compound gear train has a 30-tooth driver gear A, meshing with a 90-tooth follower gear B. Mounted on the same shaft as B and attached to it is a gear C with 60 teeth, meshing with a gear D on the output shaft having 120 teeth. Calculate the movement and force ratios if the overall efficiency of the gears is 72%. The speed of D = speed of A × Movement ratio = TA TC × TB TD 90 120 speed of A TB TD = =6 × = × 30 60 speed of D TA TC The efficiency of any simple machine = from which, force ratio ×100% movement ratio force ratio = efficiency × movement ratio = 72 × 6 = 4.32 100 3. A compound gear train is as shown on in Figure 20.6 on page 244 of textbook. The movement ratio is 6 and the numbers of teeth on gears A, C and D are 25, 100 and 60, respectively. Determine 280 © John Bird & Carl Ross Published by Taylor and Francis the number of teeth on gear B and the force ratio when the efficiency is 60%. Movement ratio = i.e. speed of A TB TD = × speed of D TA TC 6= TB 60 × 25 100 from which, number of teeth on B, TB = Efficiency = from which, force ratio movement ratio i.e. 6 × 25 ×100 = 250 60 60 force ratio = 100 6 force ratio = 60 × 6 = 3.6 100 281 © John Bird & Carl Ross Published by Taylor and Francis EXERCISE 113, Page 246 1. In a second-order lever system, the force ratio is 2.5. If the load is at a distance of 0.5 m from the fulcrum, find the distance that the effort acts from the fulcrum if losses are negligible. Force ratio = dis tan ce of effort from fulcrum dis tan ce of load from fulcrum i.e. 2.5 = x 0.5 Hence, the distance that the effort acts from the fulcrum, x = 2.5 × 0.5 = 1.25 m 2. A lever AB is 2 m long and the fulcrum is at a point 0.5 m from B. Find the effort to be applied at A to raise a load of 0.75 kN at B when losses are negligible. Clockwise moment = anticlockwise moment ( Fe )(1.5) = ( 0.5)( 0.75) Hence, effort at A, Fe = (0.5)(0.75) = 0.25 kN or 250 N 1.5 3. The load on a third-order lever system is at a distance of 750 mm from the fulcrum and the effort required to just move the load is 1 kN when applied at a distance of 250 mm from the fulcrum. Determine the value of the load and the force ratio if losses are negligible. 282 © John Bird & Carl Ross Published by Taylor and Francis Clockwise moment = anticlockwise moment ( Fl )( 750 ) = (1)( 250 ) Fl = i.e. Force ratio = 250 1 = kN = 333.3 N 750 3 dis tan ce of effort from fulcrum 250 1 = = dis tan ce of load from fulcrum 750 3 EXERCISE 114, Page 247 Answers found from within the text of the chapter, pages 239 to 246. EXERCISE 115, Page 247 1. (b) 2. (f) 3. (c) 4. (d) 5. (b) 6. (a) 7. (b) 8. (d) 9. (c) 10. (d) 11. (d) 12. (b) 283 © John Bird & Carl Ross Published by Taylor and Francis
© Copyright 2026 Paperzz