Class 8: Chapter 12 β Time and Distance Exercise 12 A Q1. Express the following speeds in meter / sec: 72×1000 π i. 72km/hr = ii. 117 km/hr= iii. 5.4 km/hr= iv. 12.6 km/hr= 3600 π ππ = 20 π/π 117×1000 π 3600 π ππ 5.4×1000 π 3600 π ππ = 32.5 π/π = 1.5 π/π 12.6×1000 π 3600 π ππ = 3.5 π/π Q2. Express the following speeds in km/hr: 18 ππ ×3600 i. 18 m/sec = ii. 2 m/sec= iii. 3 m/sec= iv. 12.5 m/sec= 1000 βπ 2 ππ ×3600 1000 βπ = 64.8 ππ/βπ = 7.2 ππ/βπ 1 10 ππ ×3600 3 3×1000 βπ = 12 ππ/βπ 12.5 ππ ×3600 1000 βπ = 45 ππ/βπ Q3. An athlete covers a distance of 1200 meters in 4 min.48 sec. Find his speed in km/hr. πππππ = 1200 π 1200ππ × 3600 = = 15 ππ/βπ 4 min 48 π ππ 1000 × 288 βπ Q4. Walking at the rate of 4 km/hr a man covers a certain distance in 21/2 hours. How much time will be taken by the man to cover the same distance, if he cycles at 12km/hr? π·ππ π‘ππππ πππ£ππππ π€ππππππ = 4 × 2.5 = 10 ππ 1 For more information please go to: https://icsemath.com/ ππππ π‘π πππ£ππ 10 ππ ππ ππ¦πππ = 10 ππ × βπ 5 = βπ ππ 50 ππππ’π‘ππ 12 ππ 6 Q5. A car can finish a certain journey in 10 hours at a speed of 48 km/hr. By how much the speed of car must be increased to cover the same distance in 8 hours? π·ππ π‘ππππ πππ£ππππ ππ¦ π‘βπ πππ = 48 × 10 = 480 ππ 480 ππ = 60 ππ/βπ 8 βπ ππ π»ππππ π‘βπ π ππππ ππ’π π‘ ππ πππππππ ππ ππ¦ = 60 β 48 = 12 βπ πππππ π‘π πππ£ππ π‘βπ π πππ πππ π‘ππππ ππ 8 βπ = Q6. A bus covers a certain distance in 50 minutes, if it runs at a speed of 54 km/hr. What must be the speed of the bus in order to reduce the time of journey to 40 minutes? 50 × 54 = 45 ππ 60 45 ππ × 60 πππππ π‘π πππ£ππ π‘βπ π πππ πππ π‘ππππ ππ 40 πππ = 40 βπ π·ππ π‘ππππ πππ£ππππ ππ¦ π‘βπ ππ’π = = 67.5 ππ/βπ Q7. A motor car starts with the speed of 70 km/hr with its speed increasing every two hours by 10 km/hr. In how much time will it cover a distance of 345 km? πππππ ππ‘ π‘βπ π π‘πππ‘ = 70ππ/βπ π·ππ π‘ππππ πππ£ππππ ππ ππππ π‘ 2 βππ’ππ = 140 ππ πππππ π΄ππ‘ππ 2 βππ’ππ = 80 ππ/βπ π·ππ π‘ππππ πππ£ππππ ππ 3ππ πππ π‘βπ 4π‘β βππ’π = 160 ππ πππ‘ππ πππ π‘ππππ πππ£ππππ ππ¦ πππ ππ 4π‘β βππ’ππ = 140 + 160 = 300 ππ π·ππ π‘ππππ ππππ‘ π‘π ππ πππ£ππππ πππ‘ππ πππ ππ 4π‘β βππ’π = 345 β 300 ππ = 45 ππ 2 For more information please go to: https://icsemath.com/ πππππ π΄ππ‘ππ 4 βππ’ππ = 90 ππ/βπ ππππ π‘ππππ π‘π πππ£ππ 45 ππ ππ‘ π ππππ ππ 90ππ = 0.5 βππ’π βπ π»ππππ π‘βπ π‘ππ‘ππ π‘πππ π‘π πππ£ππ 345 ππ = 4.5 βπ Q8. A man takes 150 steps in walking 75 meters. If he takes 3 steps in 1 second, find his speed in (i) m/sec (ii) km/hr. πΏππππ‘β ππ πππ π π‘ππ = 75 = 0.5 π 150 π·ππ π‘ππππ πππ£ππππ ππ 1 π ππ = 0.5 × 3 = 1.5 π/π ππ π) πππππ ππ π/π = 1.5 π/π ππ ππ) πππππ ππ ππ 1.5 ππ × 3600 = = 5.4 ππ/βπ βπ 1000 × 1βπ Q9. A man walks at 5 km/hr for 6 hours and at 4 km/hr for l2hours. Find his average speed. πππ‘ππ π·ππ π‘ππππ πΆππ£ππππ πππ‘ππ π‘πππ π‘ππππ π‘π πππ£ππ π‘βπ πππ π‘ππππ 5 × 6 + 4 × 12 1 ππ π΄π£πππππ πππππ = =4 6 + 12 3 βπ π΄π£πππππ πππππ = Q10. A man covers a distance of 144 km at the speed of 36 km/hr and another 256 km at the speed of 64 km/hr. Find his average speed for the whole journey. πππ‘ππ π·ππ π‘ππππ πΆππ£ππππ πππ‘ππ π‘πππ π‘ππππ π‘π πππ£ππ π‘βπ πππ π‘ππππ 144 + 256 ππ π΄π£πππππ πππππ = = 50 144 256 βπ + 36 64 π΄π£πππππ πππππ = 3 For more information please go to: https://icsemath.com/ Q11. Two buses travel to a place at 45 km/hr and 60 km/hr respectively. If the second 1 bus takes 5 hours less than the first for the same journey, find the length of the 2 journey. πΏππ‘ π₯ ππ π‘βπ πππ π‘ππππ ππ π‘βπ πππ’ππππ¦ π₯ ππππ π‘ππππ ππ¦ π‘βπ πΉπππ π‘ ππ’π = βπ 45 π₯ ππππ π‘ππππ ππ¦ π‘βπ ππππππ ππ’π = βπ 60 π₯ π₯ 11 πβπππππππ: β = 45 60 2 ππππ£πππ πππ π₯ = 990 ππ Q12. A boy goes to school from his village at 3km/hr and returns back at 2km/hr. If he takes 5 hours in all, what is the distance between the village and the school? πΏππ‘ π₯ ππ π‘βπ πππ π‘ππππ ππ π‘βπ πππ’ππππ¦ π₯ ππππ π‘ππππ π‘π ππππβ π πβπππ = βπ 3 π₯ ππππ π‘ππππ πππ‘π’ππ ππππ = βπ 2 π₯ π₯ πβπππππππ: + = 5 3 2 ππππ£πππ πππ π₯ = 6 ππ 1 Q13. A bus completes a journey of 420 km in 6 hours. The first ¾ part of the 2 journey performed at 63 km/hr. Calculate the speed of the rest of the journey. πΏππ‘ π₯ ππ π‘βπ π ππππ ππ π‘βπ πππ π‘ ππ π‘βπ πππ’ππππ¦ 3 1 105 1 × 420 × + =6 4 63 π₯ 2 ππππ£πππ πππ π₯ = 70 ππ/βπ 4 For more information please go to: https://icsemath.com/ Q14. A man drives 150 km from town A to town B in 3 hours 20 min and returns back to town A from town B in 4 hours 10 min. Find his average speed for the whole journey. πππ‘ππ π·ππ π‘ππππ πΆππ£ππππ πππ‘ππ π‘πππ π‘ππππ π‘π πππ£ππ π‘βπ πππ π‘ππππ 150 + 150 ππ π΄π£πππππ πππππ = = 40 1 1 βπ 3 + 4 3 6 π΄π£πππππ πππππ = Q15. A car completed a journey in 7 hours. One-third of the journey was performed at 20 km/hr and the rest at 30 km/hr. Find the total length of the journey. πΏππ‘ π₯ ππ π‘βπ πππ π‘ππππ ππ π‘βπ πππ’ππππ¦ π₯/3 2π₯/3 + =7 20 30 ππππ£πππ πππ π₯ = 180 ππ 1 Q16. A cyclist covered a certain distance in 3 hours. The speed for first half of the 2 distance was15 km/hr and for the second half it was 20 km/hr. Find the total distance covered by him. πΏππ‘ π₯ ππ π‘βπ πππ π‘ππππ ππ π‘βπ πππ’ππππ¦ π₯/2 π₯/2 1 + =3 15 20 2 ππππ£πππ πππ π₯ = 60 ππ Q17. A person travels equal distances with speeds of 3 km/hr, 4 km/hr and 5 km/hr and takes a total time of 47 minutes. Find the total distance. πΏππ‘ π₯ ππ π‘βπ πππ π‘ππππ ππ πππβ πππ π₯ π₯ π₯ 47 + + = 3 4 5 60 5 For more information please go to: https://icsemath.com/ ππππ£πππ πππ π₯ = 1 ππ πππ π‘βπ π‘ππ‘ππ πππ π‘ππππ = 3 ππ Q18. A farmer travelled a distance of 61 km in 9 hours. He travelled partly on foot at 4 km/hr and partly on bicycle at 9 km./hr. Find the distance travelled by him on foot. πΏππ‘ π₯ ππ π‘βπ πππ π‘ππππ π‘πππ£ππππ ππ¦ ππππ‘ π₯ 61 β π₯ + =9 4 9 ππππ£πππ πππ π₯ = 16 ππ 1 Q19. Rohan cycles to his office at the rate of 12 km/hr and is late by 3 minutes. 2 However, if he travels at 15 km/hr, he reaches 5 minutes earlier than the usual time. What is the distance of his office from his residence? πΏππ‘ π₯ ππ π‘βπ πππ π‘ππππ π‘π ππππππ. The difference of the time in the two cases is 8 minutes. π₯ π₯ 8 β = 12.5 15 60 ππππ£πππ πππ π₯ = 10 ππ (Distance of his office from his residency) Q20. Robert is travelling on his cycle and has calculated to reach point A at 2 p.m. if he travels at 10 km/hr. However, he will reach there at 12 noon if he travels at 15 km/hr. At what speed must he travel to reach A at 1P.m.? πΏππ‘ π‘βπ πππ π‘ππππ π‘πππ£πππππ = π₯ ππ π₯ π₯ β =2 10 15 ππππ£πππ πππ π₯ = 60 ππ 60 60 β =1 10 π 6 For more information please go to: https://icsemath.com/ ππππ£πππ πππ π = 12 ππ/βπ Q21. If a train runs at 40 km/hr, it reaches its destination late by 11 minutes, but if it runs at 50 km/hr, it is late by 5 minutes only. Find the correct time for the train to complete its journey. πΏππ‘ π₯ ππ π‘βπ πππ π‘ππππ π‘πππ£πππππ ππ¦ π‘βπ π‘ππππ = π₯ ππ π₯ π₯ 6 β = 40 50 60 ππππ£πππ πππ π₯ = 20 ππ (Distance of his office from his residency) ππππ π‘ππππ π‘π πππ£ππ 20 ππ = 30 ππππ’π‘ππ πβπππππππ π‘βπ πππππππ‘ π‘πππ ππ 19 ππππ’π‘ππ Q22. The distance between Delhi and Hyderabad is 1800 km. A train leaves Delhi and proceeds towards Hyderabad at a uniform speed of 60 km/hr. Another train leaves Hyderabad at the same time and proceeds towards Delhi at a uniform speed of 48 km/hr. When and where will they meet? πΏππ‘ π‘βπ π‘ππππ ππππ‘ ππ‘ π πππ π‘ππππ π₯ ππππ π·ππβπ π₯ 1800 β π₯ = 60 48 ππππ£πππ πππ π₯ = 1000 ππ. πβπ π‘πππππ π€πππ ππππ‘ 1000ππ ππππ π·ππβπ. ππππ π‘ππππ ππππππ π‘βππ ππππ‘ = 1000 2 = 16 βπ 60 3 7 For more information please go to: https://icsemath.com/
© Copyright 2026 Paperzz