Name ______KEY____________________________________ Date _________ Period ______ Limiting Reactants Balance the reaction below. Use it to answer question 1. ____Cu + __2__AgNO3 → ____Cu(NO3)2 + __2__Ag 1. 65.39 169.88 187.57 107.87 In the above reaction, 16.7 grams of copper react with 27.8 g of silver nitrate. a. Determine the theoretical yield of copper (II) nitrate. 16.7 g Cu x 27.8 g AgNO3 x 1 mol Cu 1 mol Cu(NO3)2 187.57 g Cu(NO3)2 x x = 49.3 g Cu(NO3)2 63.55 g Cu 1 mol Cu 1 mol Cu(NO3)2 1 mol AgNO3 1 mol Cu(NO3)2 187.57 g Cu(NO3)2 x x = 15.3 g Cu(NO3)2 ←theoretical 169.88 g AgNO3 2 mol AgNO3 1 mol Cu(NO3)2 b. Identify the limiting and excess reactants. Limiting – AgNO3 Excess – Cu c. Calculate the amount of excess reactant remaining. 27.8 g AgNO3 x 1 mol AgNO3 1 mol Cu 63.55 g Cu x x = 5.20 g Cu 169.88 g AgNO3 2 mol AgNO3 1 mol Cu Remaining = starting – used = 16.7 g Cu – 5.20 g Cu = 11.5 g Cu Balance the reaction below. Use it to answer problem 2. ____ CaO + ____ H2O → ____ Ca(OH)2 2. 56.08 18.02 74.10 In the above reaction, 4.44 g of calcium oxide reacts with 7.77 g of water. a. Determine the theoretical yield of calcium hydroxide. 4.44 g CaO x 1 mol CaO 1 mol Ca(OH)2 74.10 g Ca(OH)2 x x = 5.87 g Ca(OH)2 ←theoretical 56.08 g CaO 1 mol CaO 1 mol Ca(OH)2 7.77 g H2O x 1 mol H2O 1 mol Ca(OH)2 74.10 g Ca(OH)2 x x = 32.0 g Ca(OH)2 18.02 g H2O 1 mol H2O 1 mol Ca(OH)2 b. Identify the limiting and excess reactants. Limiting – CaO Excess – H2O c. How much of the excess reactant remains after the reaction is finished? 4.44 g CaO x 1 mol CaO 1 mol H2O 18.02 g H2O x x = 1.43 g H2O 56.08 g CaO 1 mol CaO 1 mol H2O Remaining = starting – used = 7.77 g H2O – 1.43 g H2O = 6.34 g H2O
© Copyright 2026 Paperzz