TEAR OFF FRONT PAGE (FORMULA SHEET) NA = 6.022 x 1023 1 amu = 1.661 x 10-27 kg h = 6.626 x 10-34 Js c = 2.998 x 108 m/s deBroglie = h/mv C = (5/9) (F – 32) C = K - 273.15 c = Ephoton = h = hc/ (x)(mv) (h/4) F ~ Q1 Q2 = Qr d2 1 Debye = 3.336 x 10-30 Cm 1 Å = 10-10 m -19 Electron charge = 1.6022 x 10 C F = (9/5)(C) + 32 K = C + 273.15 EK = 1/2mv2 (1/) = RH [ (1/nf2) - (1/ni2) ] RH = 1.097 x 10-2 nm EH = - (2.18 x 10-18 J)/n2 % ionic character = (observed) x 100% (calculated) GENERAL CHEMISTRY 1 SECOND HOUR EXAM SAMPLE Name ________________________________________________ Panthersoft ID ________________________________________________ Signature ________________________________________________ Part 1 ________________ (20 points) Part 2 ________________ (48 points) Part 3 ________________ (32 points) TOTAL ________________ (100 points) Do all of the following problems. Show your work. 2 Part 1. Multiple choice. Circle the letter corresponding to the correct answer. There is one and only one correct answer per problem. [4 points each] 1) Which of the following elements is a metalloid? a) Ar b) As B c) Be d) Cr e) Pb 2) Which of the following substances is a molecular compound? a) CO2 b) HNO2 E c) SO2 d) Both a and b e) Both a and b and c 3) What is the correct chemical formula for the ionic compound that forms from the elements calcium (Ca) and nitrogen (N)? a) Ca3N2 b) Ca2N2 A c) Ca2N3 d) CaN e) cannot tell from the information given 4) The correct name for the ClO3- ion is a) perchlorate ion b) hypochlorite ion D c) chlorite ion d) chlorate ion e) chlorine trioxide ion 5) Which of the following statements about covalent bonds between nitrogen atoms is correct? a) The bond length for a nitrogen single bond is shorter than for a nitrogen double bond b) The bond energy for a nitrogen single bond is smaller than for a nitrogen double bond B c) The bond energy for a nitrogen single bond is larger than for a nitrogen double bond d) Both a and b e) Both a and c 3 Part 2. Short answer. 1) Give the number of protons, the number of neutrons, the number of electrons, and the approximate mass (in amu) for the following particle. [4 points] 71 Ga3+ number of protons ____31______ number of electrons ____28______ number of neutrons ____40______ approximate mass (amu) ____71______ 2) Give the electron configuration for the Ti2+ ion. [4 points] Ti = 1s 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d2 ; soTi2+ = 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 3d2 3) For each of the following questions circle the correct answer. There is one and only one correct answer per question. [3 points each] a) Which of the following is the largest atom? Li Na O S b) Which of the following has the largest first ionization energy? Li Na O S O S O2- S2- c) Which of the following is the most metallic element? Li Na d) Which of the following is the largest ion? Li+ Na+ e) Which of the following is the most electronegative element? Ba Ca Po 4 Se 4) Provide the missing information. [3 points each] Formula Name CuCl2 copper II chloride HNO2 nitrous acid NF3 nitrogen trifluoride 5) What is the percent by mass of oxygen in Fe(NO3)2? [6 points] Fe 1 x 55.85 amu = 55.85 amu N 2 x 14.01 amu = 28.02 amu O 6 x 16.00 amu = 96.00 amu M = 179.87 amu % oxygen by mass = 96.00 amu x 100% = 53.37 % 179.87 amu 6) Give Lewis structures for the following molecules or ions. [5 points each] a) HCFO b) CH3CH2OCH3 5 Part 3. Problems. 1) Stearic acid (C18H36O2) is a fatty acid found in beef and butter. a) What is M, the molecular mass, of stearic acid? Give your answer in units of g/mol. [6 points] C H O 18 (12.01) 36 (1.01) 2 (16.00) 284.54 g/mol b) How many oxygen atoms are present in 1.000 g of stearic acid? [10 points] Let SA = stearic acid, then # atoms O = 1.00 g SA 1 mol SA 284.54 g SA 6.022 x 1023 atom O = 4.23 x 1021 O atoms 1 mol O 2 mol O 1 mol SA 2) Gahnite is a naturally occurring mineral containing aluminum (Al), oxygen (O), and zinc (Zn). A sample of the pure mineral was analyzed, and the following results obtained (percentages are by mass): % Al = 29.54 % % O = 34.75 % % Zn = 35.71 % Based on this information find the empirical formula for gahnite. Show your work. [16 points] Assume 100.0 g of gahnite. Then mol Al = 29.54 g Al 1 mol Al = 1.095 mol / 0.5459 mol = 2.006 26.98 g Al mol O = 34.75 g O 1 mol O 16.00 g O mol Zn = 35.71 g Zn 1 mol Zn = 0.5459 mol / 0.5459 mol = 1.000 65.41 g Zn = 2.172 mol / 0.5459 mol = 3.979 So the empirical formula is Al2O4Zn 6
© Copyright 2026 Paperzz