Chapter 2 Homework Solutions Easy P2.1 P2.5 (a) v avg x 10 m 5 m/ s t 2s (b) v avg 5m 1.2 m/ s 4s (c) v avg x 2 x 1 5 m 10 m 2.5 m/ s t 2 t1 4 s2 s (d) v avg x 2 x 1 5 m 5 m 3.3 m/ s t 2 t1 7 s4s (e) v avg x 2 x1 0 0 0 m/ s t 2 t1 8 0 (a) At ti = 1.5 s, xi = 8.0 m (Point A) At tf = 4.0 s, xf = 2.0 m (Point B) v avg x f xi t f ti (b) 2.0 8.0 m 4.0 1.5 s 6.0 m 2.4 m/ s 2.5 s The slope of the tangent line can be found points C and D. (tC = 1.0 s, xC = 9.5 m) and 3.5 s, xD = 0), v 3.8 m/ s (c) The velocity is zero when x is a minimum. This is at t 4.0 s . P2.18 Method One ANS. FIG. P2.5 from (tD = Suppose the unknown acceleration is constant as a car moving at v i1 35.0 mi h comes to a v f 0 stop in x f 1 x i 40.0 ft . We find its acceleration from a v 2f 1 v i12 2ax f 1 x i : v 2f 1 v i2 2 x f 1 x i 0 (35.0 mi h )2 5 280 ft 2 40.0 ft mi 2 1h 3 600 s 2 32.9 ft s 2 v 0 Now consider a car moving at v i2 70.0 mi h and stopping to f with a 32.9 ft s 2 . From the same equation its stopping distance is x f 2 xi v 2f 2 v i2 2a 0 70.0 mi/ h 2 5 280 ft 2 32.9 ft s 2 1 mi 2 1h 3 600 s 2 160 ft Method Two For the process of stopping from the lower speed v i1 we have v 2f v i12 2ax f 1 x i 0 v i12 2ax f 1 v i12 2ax f 1 ; ; . For stopping from v i2 2v i1 , similarly 0 v i22 2ax f 2 0 v i22 2ax f 2 ; . Dividing gives xf2 v i22 2 2 v i1 x f 1 ; x f 2 40 ft 2 160 ft P2.20 (a) vi = 100 m/s, a = –5.00 m/s2, vf = vi + at, so 0 = 100 – 5t t = 20.0 s (b) (c) No. See reason in (c). Find the distance (displacement) in which the plane needs to stop: v 2f v i2 2a(x f – x i ) v i2 2ax 0 (100)2 2(–5)x x 1000 m 1.00 km. The required distance is greater than 0.800 km. The plane would overshoot the runway. P2.25 (a) The time it takes the truck to reach 20.0 m/s is found from v f v i at. Solving for t yields t v f vi a 20.0 m s 0 m s 10.0 s 2.00 m s 2 The total time is thus 10.0 s 20.0 s 5.00 s 35.0 s (b) The average velocity is the total distance traveled divided by the total time taken. The distance traveled during the first 10.0 s is x 1 vt 0 20.0 10.0 100 m 2 With a being 0 for this interval, the distance traveled during the next 20.0 s is x 2 v it 1 2 at 20.020.0 0 400 m 2 The distance traveled in the last 5.00 s is x 3 vt 20.0 0 5.00 50.0 m 2 The total distance x x 1 x 2 x 3 100 400 50 550 m, and the x 550 average velocity is given by v 15.7 m s . t 35.0 P2.30 (a) We know vf = 0 when t = 3.00 s, and a = −g = −9.80 m/s2. v f v i at 0 v i gt v i gt v i 9.80 m/ s 2 3.00 s 29.4 m/ s (b) Find the vertical displacement ∆y: y y f y i 1 vi v f t 2 1 29.4 m/ s 03.00 s 2 y 44.1 m y P2.32 (a) Consider the upward flight of the arrow. v yf2 v yi2 2ay y f y i 0 100 m s 2 9.8 m s 2 y 2 y (b) 10 000 m 2 s 2 510 m 19.6 m s 2 Consider the whole flight of the arrow. y f y i v yit 1 2 at 2 y 0 0 100 m s t 1 9.8 m s 2 t 2 2 The root t = 0 refers to the starting point. The time of flight is given by t P2.41 100 m s 20.4 s 4.9 m s 2 v f vi (a) a (b) x f v it t 632 5 280 / 3 600 662 ft/ s 2 202 m/ s 2 1.40 5 280 ft/ mi 1 2 at 632 mi/ h 1.40 s 2 3 600 s/ h 1 2 662 ft/ s 2 1.40 s 2 649 ft 198 m Medium P2.4 (a) Let d represent the distance between A and B. Let t1 be the time for d which the walker has the higher speed in 5.00 m/ s . Let t2 represent t1 d the longer time for the return trip in 3.00 m/ s . Then the times are t2 d d t1 and t 2 . The average speed is: 5.00 m/ s 3.00 m/ s Total d istance Total time dd 2d d / 5.00 m/ s d / 3.00 m/ s 8.00 m/ s d / 15.0 m 2 / s 2 v avg v avg 2 15.0 m 2 / s 2 8.00 m/ s 3.75 m/ s P2.7 P2.9 (b) She starts and finishes at the same point A. With total displacement = 0, average velocity = 0 . (a) v 5 0 m 1 0 s (b) v 5 10 m 4 2 s (c) v 5 5 m 5 s 4 s (d) v 0 5 m 5 m/ s 8 s 7 s (a) The tortoise crawls through a distance D before the rabbit resumes the race. When the rabbit resumes the race, the rabbit must run through 200 m at 8.00 m/s while the tortoise crawls through the distance (1 000 m – D) at 0.200 m/s. Each takes the same time interval to finish the race: 5 m/ s 2.5 m/ s 0 ANS. FIG. P2.7 200 m 1 000 m D t 8.00 m/ s 0.200 m/ s 0.200 m/ s 200 m 8.00 m/ s 1 000 m D 1 000 m D 0.200 m/ s 200 m 8.00 m/ s D 995 m So, the tortoise is 1 000 m – D = 5.00 m from the finish line when the rabbit resumes running. (b) Both begin the race at the same time: t = 0. The rabbit reaches the 800-m position at time t = 800 m/(8.00 m/s) = 100 s. The tortoise has crawled through 995 m when t = 995 m/(0.200 m/s) = 4 975 s. The rabbit has waited for the time interval ∆t = 4 975 s – 100 s = 4 875 s . P2.10 (a) At t = 2.00 s, x = [3.00(2.00)2 – 2.00(2.00) + 3.00] m = 11.0 m. At t = 3.00 s, x = [3.00(3.00)2 – 2.00(3.00) + 3.00] m = 24.0 m so v avg (b) x 24.0 m 11.0 m 13.0 m/ s t 3.00 s 2.00 s At all times the instantaneous velocity is v d 3.00t 2 2.00t 3.00 6.00t 2.00 m/ s dt At t = 2.00 s, v = [6.00(2.00) – 2.00] m/s = 10.0 m/ s At t = 3.00 s, v = [6.00(3.00) – 2.00] m/s = 16.0 m/ s (c) aavg v 16.0 m/ s 10.0 m/ s 6.00 m/ s 2 t 3.00 s 2.00 s (d) At all times a d 6.00t 2.00 6.00 m/ s 2 . This includes both t = 2.00 s dt and t = 3.00 s. (e) P2.11 From (b), v = (6.00t – 2.00) = 0 t = (2.00)/(6.00) = 0.333 s. x = 2.00 + 3.00t – t2, so v dx dv 3.00 2.00t, and a 2.00 dt dt At t = 3.00 s: P2.26 (a) x = (2.00 + 9.00 – 9.00) m = 2.00 m (b) v = (3.00 – 6.00) m/s = –3.00 m/ s (c) 2 a = –2.00 m/ s (a) Compare the position equation x = 2.00+ 3.00t – 4.00t2 to the general form x f x i v it 1 2 at 2 to recognize that xi = 2.00 m, vi = 3.00 m/s, and a = –8.00 m/s2. The velocity equation, vf = vi + at, is then vf = 3.00 m/s – (8.00 m/s2)t The particle changes direction when vf = 0, which occurs at t position at this time is 2 3 3 x 2.00 m 3.00 m/ s s 4.00 m/ s 2 s 2.56 m 8 8 P2.33 (a) We know when t = 1.50 s, ∆y = (yf – yi) = 4.00 m; also, a = –g. 1 2 gt 2 2 4.00 m v i 1.50 s 4.90 m/ s 2 1.50 s y f y i v it v i 10.0 m/ s up (b) Solve for final velocity, vf : v f v i at v f 10.0 m/ s 9.80 m/ s 2 1.50 s v f 4.7 m/ s The final velocity is 4.7 m/ s, down. P2.35 We have 1 2 gt 2 0 30 m 8.00 m/ s t 4.90 m/ s 2 t 2 y f y i v it Solving for t, t 8.00 t 1.79 s 8.002 4 4.9030 8.00 64 588 2 4.90 9.80 3 s. The 8 Hard P2.51 Consider the runners in general. Each completes the race in a total time interval T. Each runs at constant acceleration a for a time interval ∆t, so each covers a distance (displacement) ∆xa = ½a∆t2 where they eventually reach a final speed (velocity) v = a∆t, after which they run at this constant speed for the remaining time (T – ∆t) until the end of the race, covering distance ∆xv = v(T – ∆t) = a∆t (T – ∆t). The total distance (displacement) each covers is the same: ∆x = ∆xa + ∆xv ∆x = ½a∆t2 + a∆t (T – ∆t) ∆x = a[½∆t2 + ∆t (T – ∆t)] so a x 1 2 t t T t 2 where ∆x = 100 m, and T = 10.4 s. (a) For Laura (runner 1), ∆t1 = 2.00 s: 2 a1 = (100 m)/(18.8 s2) = 5.32 m/ s For Healan (runner 2), ∆t2 = 3.00 s: 2 a2 = (100 m)/(26.7 s2) = 3.75 m/ s (b) Laura (runner 1): v1 = a1∆t1 = 10.6 m/ s Healan (runner 2): v2 = a2∆t2 = 11.2 m/ s (c) The 6.00-s mark occurs after either time interval ∆t. From the reasoning above, each has covered the distance ∆x = a[½∆t2 + ∆t(t – ∆t)] where t = 6.00 s. Laura (runner 1): ∆x1 = 53.19 m Healan (runner 2): ∆x2 = 50.56 m So, Laura is ahead by (53.19 m 50.56 m) 2.63 m. (d) Laura accelerates at the greater rate, so she will be ahead of Healen at, and immediately after, the 2.00-s mark. After the 3.00-s mark, Healan is travelling faster than Laura, so the distance between them will shrink. In the time interval from the 2.00-s mark to the 3.00-s mark, the distance between them will be the greatest. During that time interval, the distance between them (the position of Laura relative to Healan) is D = ∆x1 – ∆x2 = a1[½∆t12 + ∆t1(t – ∆t1)] – ½a2t2 because Laura has ceased to accelerate but Healan is still accelerating. Differentiating with respect to time, (and doing some simplification), we can solve for the time t when D is an maximum: dD/dt = a1∆t1 t – a2t = 0 t = ∆t1(a1/a2) = 2.84 s. Substituting this time back into the expression for D, we find that D = 4.47 m, that is, Laura ahead of Healan by 4.47 m. P2.55 The rock falls a distance d for a time interval ∆t1 and the sound of the splash travels upward through the same distance d for a time interval ∆t2 before the man hears it. The total time interval ∆t = ∆t1 + ∆t2 = 2.40 s. (a) Relationship between distance the rock falls and time interval ∆t1: d = ½ g ∆t12 Relationship between distance the sound travels and time interval ∆t2: d = vs∆t2, where vs = 336 m/s. d v s t 2 1 gt 12 2 Substituting t1 t t 2 gives 2 v s t 2 2 t t 2 g t 2 2 2 t vs t 2 t 2 0 g t 2 2 2 2.40 s 336 m/ s 2 t 2 2.40 s 0 2 9.80 m/ s t 2 2 73.37 t 2 5.76 0 Solving the quadratic equation gives ∆t2 = 0.078 6 s d = vs∆t2 = 26.4 m (b) Ignoring the sound travel time, d error of 6.82% . 1 2 9.80 m/ s 2 2.40 s 28.2 m, an 2
© Copyright 2026 Paperzz