What is the stuntman's velocity, displacement, and acceleration while falling. Given: times at 1,2,3 sec Proj. Motion guidelines horiz. & vert. motion are considered SEPARATELY horiz motion: not affected by y acceleration vert motion: affected by acceleration due to gravity ((--9.8 m/s2) Air resistance is ignored tup = tdown (only when take-off and landing height are the same) Vv at apex = 0 Horizontal motion dh= vh (t) Vertical motion vf = vi + at vf2 = vi2 + 2ad d = vit + (1/2)at2 vf = vi + at (-9.8 m/s2) (1s) vf = o + (vf = -9.8 m/s Time 0s velocity 0 displacement 0 2s -9.8 m/s -4.9 m -19.6 m/s -19.6 m 3s -29.4 m/s -44.1 m 1s dh= vh (t) Vertical motion vf = vi + at vf2 = vi2 + 2ad d = vit + (1/2)at2 vf = vi + at (-9.8 m/s2) (1s) vf = o + (vf = -9.8 m/s What is the stuntman's velocity displacement and acceleration while falling at seconds 00-3? Horizontal motion Time 0s 1s velocity 0 displacement 0 -9.8 m/s -4.9 m acceleration 0 -9.8 m/s2 2s -9.8 m/s2 3s d = vit + (1/2)at2 (-9.8 m/s2) (1s)2 d = o + (1/2) (d = -4.9 m Bungee jumping Skippers Canyon, NZ acceleration 0 -9.8 m/s2 -9.8 m/s2 d = vit + (1/2)at2 (-9.8 m/s2) (1s)2 d = o + (1/2) (d = -4.9 m Bungee jumping Skippers Canyon, NZ What was the vertical velocity at the instant the Given: bungee began to lengthen? Horizontal motion Vertical motion vf = vi + at vf2 = vi2 + 2ad d = vit + (1/2)at2 dh= vh (t) -102 meter drop Vi = -3.0 m/s vf2 = vi2 + 2ad vf2 = -3.02 + 2( 2(--9.8)( 9.8)(--102) vf2 = 9 + 1999 vf = -44.81m/s Trampolinist goes up.. What is the time to . peak and how high did they jump? Given: Vi = 10.5 m/s Horizontal motion Step 1: resolve net velocity cos 23.2° 23.2° * 9.8m/s 9.8 m/s 23.2°° 23.2 vh = 9.01 m/s dh= vh (t) Sin 23.2 23.2°° * 9.8m/s Vertical motion vf = vi + at vf2 = vi2 + 2ad d = vit + (1/2)at2 vf = vi + at vv = 3.86 m/s St 2: Step 2 tup vf = vi + at d = vit + (1/2)at2 0 = 5.0 m/s + ((--9.8 m/s2) (t) -5.0 m/s -9.8 m/s2 = 0.51 s d = (5.0 m/s) (.51 s) + (1/2) (-9.8 m/s2) (.51s)2 d = 1.28 m Long jumper: How high and how far did they go? Step 4: total time 9.8 m/s tup = tdn 23.2°° 23.2 .394 s + .394 s = .788 s Step 5: dh dh= vh (t) (9.01 m/s) (.788 s) = Long jumper: How high and how far did they go? Dh = 7.10 m Given: tup = tdn Step 3: dv dv = vit + (1/2)at2 dv= (3.86 m/s) (.394 s) + (1/2) ((-9.8 m/s2) (.394 s)2 vf = 3.86 m/s + ((--9.8 m/s2) (tup) -3.86 m/s -9.8 m/s2 Given: tup = tdn = .394 s dv= .76 m
© Copyright 2026 Paperzz