PULLEYS Q) A man can apply a maximum effort of 200N. He has to lift a load of 38kgf & has a single pulley. How should he use it? How much is the effort required if the pulley is weightless. MOVABLE PULLEY SYSTEMS Q) A movable pulley system consists of two movable pulleys. Calculate the distance moved by the load when effort moves by 60cm. If the minimum effort required for the load of 30kgf is 100N then calculate the i) efficiency ii) W.O. iii) W.I BLOCK & TACKLE SYSTEM Q) A block & tackle system has 5 pulleys & is 80% efficient. Calculate the MA & the effort for a 200kgf load. PROBLEMS FOR PRACTICE Q1) A block & tackle pulley system has a velocity ratio 3 and efficiency 80%. Calculate the mechanical advantage of the system & effort required to raise a load of 300N. Ans:MA=2.4; E=125N Q2) A single fixed pulley is used by a boy to lift a load of 400 N through a vertical height of 5m in 10 seconds. The effort applied by the boy on the other end of the rope is 480N. i) What is the velocity ratio of the pulley? ii) What is the mechanical advantage? iii) Calculate the efficiency of the machine. iv) What is the energy gained by the load in 10 seconds? v) How much power was developed by the boy in raising the load? Ans:VR=1; MA=0.83; %eff.=83.33%; Energy gained=2000J; P=240W Q3) A block and tackle system of 5 pulleys is used to raise a load of 50 kgf steadily through a height of 20 m. The work done against friction is 2000J. Calculate i) the work done by the effort ii) mechanical advantage iii) effort Ans:Work done by effort=WI=12000J; MA=4.17; E=120N
© Copyright 2026 Paperzz