Percent Composition Objectives: • Calculate the percent composition of compounds T. O'Toole Law of Definite Proportions • Compounds are consistent chemical combinations of atoms that can be expressed as: –Ratio of masses –Ratio of atoms –Ratio of moles of atoms –Percent composition T. O'Toole Percent Composition grams of element in 1 mole compound % mass = x100 molar mass of compound T. O'Toole EXAMPLE: Periodic Table • Calculate the percent Nitrogen in Dinitrogen Monoxide N 2O 2(14.0) = 28.0 grams of nitrogen in 1 mole molar mass of compound 2(14.0) + 16.0 = 44.0 Percent Composition 28.0 x100 = 63.6% 44.0 T. O'Toole Percent Composition What is the % composition of each element in magnesium hydroxide? Mg(OH)2 =24.3 + 2(16.0 + 1.0)= 58.3 g 24 2.03 32 100==41 3.4.79% xx100 % 54 58..33 58 T. O'Toole EXAMPLE: Lab Data • 9.03 grams of Mg combine completely with 3.48 grams of N to form a compound. What is the percent Mg in this compound? mass of compound Percent Composition of Mg 9.03 + 3.48 = 12.51 9.03 x100 = 72.2% 12.51 T. O'Toole EXAMPLE: Application • Calculate how many grams of hydrogen are in 20.2 grams of Sodium Bisulfate grams of hydrogen in 1 mole NaHSO4 .0083(20.2) = .17 g 1(1.0) = 1.0 molar mass of compound 1(23.0) + 1(1.0) + 1(32.1) + 4(16.0) = 120.1 Percent Composition 1.0 = .0083% 120.1 T. O'Toole Page 198 #60, 62 T. O'Toole
© Copyright 2026 Paperzz